18 Ocak 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Kasko Sigortasında Farklı Teklifleri Değerlendirin

Kasko sigortası, araç sahiplerinin araçlarını güvence altına alabilmek, yaşanacak herhangi bir kaza sonucunda, zararını karşılayabilmek adına yaptırdıkları bir sigorta türüdür. Aracına kasko yaptırmak isteyen birisinin, öncelikle kasko teklifi alması gerekmektedir. Kasko teklifi almak için de bir sigorta şirketine başvurulur.

Her sigorta şirketi aynı kasko teklifini yapmaz. Bu durum sigorta şirketlerinde değişiklik gösterdiği gibi, aracınızın bazı özelliklerine göre de değişiklik gösterir. Kasko teklifi almaya giden birisi ya da kasko sigortası yaptıracak olan birisinin, yanında TC kimlik numarasını gösteren bir belge ve aracın ruhsatını mutlaka bulundurması gerekir. Kasko şirketleri size bir teklif sunmadan önce, aracınızın hasar geçmişine, modeline, markasına ve yaşına bakarlar. Tüm bu bilgiler doğrultusunda ve sizin seçeceğiniz kasko paketi ile birlikte size bir teklif sunarlar. Bunların arasından sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Her kasko şirketinin aynı teklifi sunmamasına bağlı olarak, farklı tekliflerin karşılaştırılması doğru bir adım olabilir. Araç kasko teklifi, şehre göre de farklı olduğu için, kendi şehrinizde kasko ücretlerinin ne kadar olduğunu araştırmanız ve buna göre bir karşılaştırma yapmanız gerekir.  Doğru bir şekilde kasko ücretlerini karşılaştırabilmeniz halinde, ucuz kasko teklifi alma şansınızı da yükseltmiş olursunuz. Kasko teklifi alma SBM ile internet üzerinden de yapılabilir.

Kasko Sigortası Teklifi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aracınız için en doğru kasko paketini seçip, aynı zamanda en uygun fiyatı ödemek için, bilgi sahibi olmanız gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan haberdar olmanız halinde, kasko sigortası yaptırmak daha kolay bir hal alabilir. Kasko sigortası teklifi alırken dikkat edilmesi gereken şeylere göz atmak gerekirse;

Eğer özel bir teklif almak isterseniz, o zaman kasko şirketleri arasındaki farklılık ortaya çıkar. Bu nedenle özel bir teklif almak istediğinizde bir değil birden fazla şirketi denemelisiniz. Ödeme seçeneklerinden bazıları size ödeme konusunda kolaylık sağlayabilir. Bu nedenle ödeme seçeneklerine göz atmanızda fayda var. Kasko teklifi alma işlemi sırasında, sigorta şirketinin müşteri memnuniyetine ne kadar önem verdiğine dikkat edin. Kasko poliçenizdeki miktarın, aracınızın gerçek değerini yansıttığından emin olun. Bu nedenle öncesinde küçük bir araştırma yaparak gitmenizde fayda var. Bunu internet üzerinden kasko teklifi hesaplama kanallarını kullanarak yapabilirsiniz. Kasko poliçenizin fiyatından ziyade neleri kapsadığına dikkat edin. Gerçekten işinize yarayacak bir sigorta yaptırmanız daha faydalı olacaktır. Araç kasko teklifi alma işlemini yaptırdığınız şirketin, bu konuda ne kadar deneyimli olduğu da önemli olan diğer noktalardan birisidir.

Bu noktalara dikkat ederek aracınız için en doğru kasko sigortasını yaptırabilir ve bunu hizmeti doğru bir şirket üzerinden alabilirsiniz. Doğru adımlarınız sayesinde aracınızın bir hasar görmesi halinde, durumdan en az maddi hasarla kurtulabilirsiniz. Ayrıca şirketin sizi bir anda yükselen enflasyondan da koruyabileceğinden emin olun. Tek bir kasko şirketinden teklif almayarak, arabanızla birlikte kendinizi de güvence altına almış olacaksınız.

Kasko Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Aracınızın başına sadece trafikte değil, her an her yerde bir şey gelmesi ihtimali söz konusu. Böyle bir durumda aracınızı koruyabilmek ve alacağınız hasardan ciddi bir maddi kayıp görmemek için, kasko sigortası size yardımcı olur. Arabanız kaza dışında doğal afetlerden etkilenebilir, yanabilir ya da birisi kasıtlı ya da bilmeden aracınıza zarar verebilir. Tüm bunlar kasko sigortası tarafından karşılanır. Kasko sigortasına saip kişilerin en büyük avantajı budur.

Kasko sigortası yaptıran kişinin faydalanabileceği bir diğer avantaj, araçsız kalmamanız olacaktır. Aracınıza herhangi bir yolla zarar gelmesi halinde, kasko sigortası size yeni bir araç tahsil eder ve bu sayede araçsız kalmazsınız. Aracınızın onarım süreci tamamlanana kadar bu aracı kullanabilme şansına sahip olursunuz. Yaşanan olumsuzluklardan en az hasarla kurtulabilirsiniz. Kasko sigortası sorgulama işleminde size bazı ek hizmetler de sunulur. Bu ek hizmetlerin içerisinde, hırsızlık gibi durumlarda da hasarınızın karşılanması söz konusu olabilir. Tercih ettiğiniz pakete göre, hırsızlık ile karşı karşıya kalmanız halinde, hasarınızın bir kısmı ya da tamamı karşılanabilir. Yine siz en az zararla ya da hiç zarar almadan durumdan kurtulabilirsiniz. Bir kazaya maruz kaldığınızda ve aracınızın çekilmesi gerektiğinde, kasko sigortası size çekici hizmeti sunar. Kasko sigortası olmayan birisi, çekici için ek ücret ödemekle yükümlüdür. Fakat kasko sigortası sizi bundan kurtarır ve çekici işlemini kendisi üstelenir. Kasko sigortasının en bilinen ve neredeyse tüm paketlerinin içerisinde olan bir diğer hizmet de kaza sonrasında aracınızda oluşan hasarları karşılamasıdır. Kazadan sonra aracınız ne durumda olursa olsun, kasko şirketiniz bu hasarı karşılar ve aracınızın onarılmasına yardımcı olur. Eğer teminatlar içerisine eklerseniz, bir kaza durumunda yaşanabilecek sağlık sorunları da kasko tarafından karşılanabilir. Bunu kasko sigortası  yaptırırken belirtmeniz yeterlidir.

Tüm bunlardan yararlanmak için, sigorta şirketlerine giderek ya da internet mecralarını kullanarak kasko fiyat teklifi almanız gerekmektedir. İnternet üzerinden bu konuyla alakalı bilgiye ulaşarak, kasko fiyatları hakkında genel bir değerlendirme yapabilmeniz mümkün. Fiyat karşılaştırmasını bulunduğunuz şehre göre yapmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca ek hizmetler hakkında da bilgi alarak, hangi sigorta şirketinin size daha çok getirisinin olacağını da karşılaştırmış olursunuz. Böylece hem aracınız hem de kendiniz için en doğru kasko sigortasını tercih edebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI