Whatsapp'dan yaz
blog blog

Kasko Sigortasında Dar ve Genişletilmiş Seçenekler

07 Eylül 2022
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Kasko sigortaları, meydana gelebilecek kaza risklerine karşı hak sahibini güvence altına alan bir teminat niteliği taşımaktadır. Kasko sigortaları zorunlu olmamakla birlikte bütün sıfır ve ikinci el araçlar için yaptırılabilmektedir. Trafik kazalarında veya buna bağlı olarak yaşanan maddi kayıplarda yalnızca hak sahibinden kaynaklı olmamakla birlikte, bazı zamanlar karşı taraftan veya ortam şartları olarak da tehlikeler yaşanabilmektedir. Genişletilmiş kasko sahipleri pek çok konuda hasarları minimum seviyeye indirerek kasko sahibini güvence altına almaktadır. Deprem, heyelan veya sel gibi doğal afetlerin meydana gelmesi halinde de araçta veya araç içerisinde bulunanlar kaskolarla güvence altına alınırlar. Hak sahipleri dar kasko veya genişletilmiş kasko aracılığıyla kendini ve yakınlarını güvence altına alabilmektedir. Sigortalı, talep etmesi halinde kasko poliçesi içerisine ilave teminatlar eklenmesini talep edebilir ve bütün ilave teminatları kapsayan kaskolar için ‘’tam kasko’’ denmektedir.

Dar ve Genişletilmiş Kasko Nedir?

Dar kasko sigortası, sigorta sahibi için prim sigortası sağlamakta fakat sigorta sahibinin beklemediği bazı riskler devam eder. Dar kapsamlı kasko yaptıran kişiler teminat altına alınmayan söz konusu risklerin yaşanmayacağının garantisini verememektedir. Kasko genel şartları içerisinde aracın farklı bir araçla çarpışması, üçüncü kişilerin araca hasar vermesi, araçta yangın meydana gelmesi, araç parçalarının çalınması gibi durumlar teminat altına alınmaktadır. Daha uygun maliyetlerle ana teminatları sağlamak isteyenler ‘’Dar kasko nedir?’’ hakkında araştırma yapmakta. Aracınız sabitken veya hareket halindeyken, dışarıdan hareketli veya sabit bir cismin çarpması sonucunda hak sahibinde ortaya çıkan masraflar karşılanmaktadır. Genel şartlarda bulunan ve buna ek olarak teminatların tamamını da vadeden kaskolar ise genişletilmiş kaskolar olarak adlandırılmaktadır.

Genişletilmiş Kasko Genel Şartları

Dar ve genişletilmiş kaskoların yaptırılması zorunlu değildir ve yalnızca kullanıcı isteği üzerine yaptırılabilmektedir. Teminatlar; kapsam ve tazminatlar aracın tutarına, modeline ve yılına dikkate alınarak belirlenmektedir. Ek teminatlar hakkında araştırma yapan pek çok kişi ‘’Genişletilmiş kasko nedir?’’ sorusunun yanıtını araştırmakta. Genişletilmiş kaskolar, korunma ihtiyacını maksimum fayda ile karşılayabilme olanağı sağlamaktadır. Sürücüler araçlarına göstermiş olduğu ilgiyi, yüksek güvence olanaklarıyla tamamlayarak güvenli bir sürüş keyfi sürebilmektedir. Bu bağlamda kaskonun sağladığı teminatların tamamından faydalanmak isteyen kişiler ‘’Genişletilmiş kasko ne demek?’’ konusuna ilişkin araştırmalarda bulunarak ilave teminatlarını artırmaktadır. Genişletilmiş kaskolar, araç sahiplerini ve araçlarını koruma altına almaktadır. Bütçeye uygun teklif seçenekleri arasından değerlendirme yapabilme olanağı sağlayan kaskolar ile maddi giderler koruma altına alınabilmektedir.

Genişletilmiş Kasko Neleri Kapsıyor?

Dar kaskolar; çarpma, çapılma, yangın, çalıntı gibi riskler karşısındaki endişeleri tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Bütün güvenceleri içerisinde bulunduran nitelikli kasko sahipleri ise genişletilmiş kasko genel şartları içerisinde bulunan teminatlardan yararlanabiliyorlar. Genişletilmiş kaskolar, dar kapsamlı kaskolara nazaran daha fazla olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda ‘’Genişletilmiş kasko neleri kapsıyor?’’ sorusuna aracın donanım içeriğine bağlı olarak radyo çalar, televizyon ve klima gibi hasarların da karşılanabileceği yanıtını vermek doğru olacaktır. Deprem veya yanardağ püskürmesi gibi yaşanabilecek hasarlar koruma altına alınırken; grev, halk hareketi veya kargaşa gibi durumlar söz konusu olduğunda yaşanabilecek zararlar da güvence altına alınabilmektedir. Prim ödemeleriyle vefat veya kalıcı sakatlık gibi durumlar söz konusu olduğunda şoför ve yolcular koruma altına alınacaktır. Kazanın meydana gelmesi halinde yolcular vefat ederse, kanuni varislere veya kalıcı sakatlık yaşayanlara tazminat ödemeleri yapılmaktadır.

Dar Kasko Ücretleri

Dar kasko sigortaları, hak sahiplerine prim ödemelerinde tasarruf sağlamakta fakat sigorta poliçesinde yer almayan riskler risk unsuru olarak devam eder. Sigorta ettiren kişi kasko genel şartları içerisinde bulunan ana teminatların tamamından yararlanmaya devam etmekte olduğundan dar kapsamlı kasko yorum konusunda kullanıcılarından tam not almayı başarıyor. Dar kasko teklif ile uygun fiyatlarla aracınızı ve kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Yüksek kalitede çözüm olanaklarından yararlanabilmek ve kişiye özel avantajlarla öne çıkan sigortaladım.com tarafından sağlanan olanaklardan yararlanabilirsiniz. Aracınızı bulunduğunuz noktalarda koruyan sigortaladım.com ile aracınızın güvenliğini maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Çok sayıda kasko hesaplama seçeneği arasından seçim yapabilme olanağı sağlayarak tecrübeli personel kadrosuyla müşteri memnuniyetini en üst düzeye taşımayı başaran sigortaladım.com ile değişen ihtiyaçlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Güvenli sürüş keyfini bulunduğunuz her ortamda hissettirmeyi başaran, yalnızca kasko değil aynı zamanda zor zamanlarınızın en büyük dostu olan sigortaladım.com ile arkanıza yaslanın.

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam