Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Kasko Sigortası ve İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

15 Şubat 2024

Kasko sigortası ve ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gerekenler, araç satın alacak kişiler açısından önemli bir konudur. İkinci el araç alımı, daha çok bütçe sorunları nedeniyle düşünüldüğünden birçok kişi, daha düşük bütçeli araçlara yönelme eğiliminde olabilir. Fakat ikinci el araç alırken düşünülmesi gereken konulardan bir diğeri de aracın hasarlı olup olmadığıdır. 

Aracın hasar kaydının bulunup bulunmadığı, araç değerini düşüren hususlardan bir tanesidir. Aynı zamanda araçtaki hasar, ilerleyen süreçte ek masraflara neden olabilir. Peki ama ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Kasko sigortası ikinci el araçlarda nasıl bir güvence sağlar?

İkinci El Araç Alımında Kasko Sigortasının Önemi

İkinci el araç satın alındıktan sonra kasko sigortası yaptırılması, aracın çeşitli risklere karşı güvence altına alınmasını sağlar. Her ne kadar araç satın alındıktan sonra Zorunlu Trafik Sigortası yapılsa da bu poliçe türü, aracı tüm risklere karşı korumaz. Kasko sigortasında risk kapsamı değiştiği için aracın çok daha kapsamlı bir şekilde korunduğunu söylemek mümkündür. Kasko sigortası ve ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gerekenler içerisinde yer alan kasko sigortası, beklenmedik durumların neden olacağı maddi zararların karşılanmasını sağlar.

İkinci El Araç Alırken Potansiyel Risklerin Farkında Olma

İkinci el araçlar, sıfır araçlara göre çeşitli riskleri bünyesinde barındırır. Hiç şüphesiz ki bu riskler, aracın modeli ve araçtaki hasar durumuna göre değişiklik gösterir. İkinci el araçlarda var olabilen riskler şu şekilde sıralanabilir:

  • Araç kaza geçirmiş olabilir. Aracın daha önce maruz kaldığı olumsuz durumlarla ilgili bilgi sahibi olmadan ikinci el araç satın alınması riskli olabilir.

  • Araçta çeşitli problemler var olabilir. Araç parçaları hasarlı olabilir ve bu hasarlar alıcıdan gizlenebilir.

  • Eğer aracın kilometresi yüksekse motor başta olmak üzere sistem bileşenlerinin pek çoğu aşınmış olabilir. 

  • İkinci el araçlarda bakım ve onarım masrafları sıfır araçlara göre daha fazladır. Bu nedenle ikinci el araçlarda bakım ve onarım için yüksek bir bütçe ayırmanız gerekebilir. 

  • Araç satıcısı, potansiyel riskler arasında yer alır. Güvenilir bir satıcıdan ikinci el araç satın alacaksanız, olası sorunlar minimalize olabilir.

  • Satın alacağınızın aracın fiyatı piyasa değerinden çok düşükse, araçla ilgili çeşitli problemler var olabilir.

Kasko Sigortasının İkinci El Araç Alımında Sağladığı Güvence ve Korumanın Önemi

Kasko ve ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Öncelikle ikinci el araçlar, çeşitli hasarlara sahip olabilir. Aracın değerinin korunması ve beklenmedik durumlara karşı aracın güvence altına alınması için kasko sigortası yaptırılabilir. Kasko sigortası, ikinci araç alımında birçok güvence sağlar. 

Kasko sigortası, aracın durumu ve geçmişi ile ilgili bilgi verir. Satın alacağınız aracın mevcut durumu ve geçmişte almış olduğu hasarlarla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca kasko sigortası, ikinci el aracın satın alınması sonrasında da araç ve araç sahiplerine pek çok avantaj sunar. Beklenmedik durumlarda oluşan maddi zararlara karşı aracın güvence altına alınmasını sağlar.

Aracın Durumu ve Geçmişi

İkinci el araç alırken aracın durumu ve geçmişi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak son derece önemli bir konudur. Aracın geçmişte geçirmiş olduğu kaza, almış olduğu hasar ve daha pek çok husus; aracın güvenilir olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Eğer araçta çok fazla hasar varsa, aracın bakım ve onarımı için ayırmanız gereken bütçe fazla olabilir. 

Öte yandan aracın durumu, sürüş güvenliği açısından da önemlidir. Kasko sigortası ve ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gerekenler kapsamında yer alan bu konu, özellikle trafikte araç güvenliğini doğrudan etkiler. Aracın önemli bileşenlerinde deformeler varsa, araçta çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum hem aracın performansını hem de sağlıklı bir şekilde kullanımını olumsuz bir şekilde etkiler.

İkinci El Aracın Teknik Durumu, Hasar Kayıtları ve Bakım Geçmişinin Değerlendirilmesi

İkinci el araçlar daha önce kullanıldığı için araç sistemlerinde bulunan parçalar kullanıma bağlı olarak hasara uğramış olabilir. Bu durum aracın yüksek performansla çalışmasını engeller. Dolayısıyla ikinci el aracın teknik durumu, hasar kayıtları ve bakım geçmişi hakkında detaylı bilgi edinilmelidir. 

Aracı satın almadan önce aracın hasar kaydı incelenmesi ve aracın ekspertize sokulması son derece önemlidir.

Aracın Kazaya Karışma Geçmişi, Servis Kayıtları ve Kilometre Durumunun İncelenmesi

İkinci el araçlarda aracın teknik durumu, hasar kayıtları ve bakım geçmişi detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bu incelemenin doğru bir şekilde yapılabilmesi için şu hususlara dikkat edilebilir:

  • Aracın teknik durumunu incelerken araç motoru ve performansını, şanzıman ve vites geçişlerini, sinyal lambaları ve klima, radyo gibi elektriksel sistemleri detaylı bir şekilde gözde geçirmelisiniz. Motorun çalışma durumu, aracın güvenli bir şekilde kullanılıp kullanılmayacağını belirler.

  • Aracın hasar kaydı, geçmişte meydana gelen kaza gibi beklenmedik durumlarda aracın aldığı hasarı kapsar. Eğer geçmişte bir kaza olmuşsa araçta son derece önemli işlemler yapılmış olabilir.

  • Aracın bakım geçmişi, araçta bakımların düzenli bir şekilde yapılıp yapılmadığının anlaşılmasını sağlar. 

  • Bir uzman tarafından araca detaylı bir muayene yapılması, aracın potansiyel sorunlarıyla ilgili daha detaylı bilgi alınmasını sağlar.

Kasko Sigortası Araştırması

Satın alacağınız ikinci el araçta daha önceden kasko sigortası yapılmış olabilir. Kasko sigortası sorgulaması yaparak aracın durumu ile ilgili çok daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Sigorta poliçe sorgulama işlemleri için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesi kullanılabilir. İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra “poliçe sorgulamaları” sekmesine tıklamalısınız. Bunun yanı sıra e-devlet üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Aracın plaka numarasını girmeniz durumunda, gerekli bilgilere erişebilirsiniz. 

Ekspertiz Raporu ve Hasar Tespiti

Ekspertiz raporu, aracın genel durumunu, teknik özelliklerini, onarım geçmişini sunan çok önemli bir belgedir. Ekspertiz raporu, ikinci el araçta hasar tespiti yapılmasını sağlar. Aracın alınmaya değer olup olmadığı, ekspertiz raporu ile belirlenebilir. 

Sigorta Geçmişi ve Hasar Kaydı

Kasko sigortası ve ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gerekenler kapsamında aracın sigorta geçmişi de önemi bir yer edinir. Sigorta geçmişinde, aracın almış olduğu hasarlar tespit edilebilir. Eğer araç kaza geçirmişse ya da araçta hasar bulunuyorsa, sigorta geçmişine bakılarak hasar tespiti yapılabilir. 

Sigorta Şirketi Seçimi

İkinci el araçlarda kasko yaptırmak, aracın maddi olarak güvence altına alınmasını sağlar. Sıfır araçlara nazaran ikinci el araçlarda sorun çıkma ihtimali daha yüksektir ve kasko sigortası yaptırarak oluşabilecek maddi hasarların önüne geçmekte fayda vardır. Fakat sigorta yaptırmadan önce sigorta şirketi seçiminde titiz hareket edilmelidir.

Profesyonel hizmet sunan sigorta şirketleri, güvenilir hizmet alınmasını sağlar. Kasko sigortası başta olmak üzere pek çok sigorta türünde sizlere en iyi hizmeti sunan sigortaladim.com, sigorta poliçeleri karşılaştırması yapar. Sizleri online ya da telefon aracılığıyla bilgilendirir. İstediğiniz poliçeye zahmetsiz bir şekilde sahip olmanızı mümkün kılar.

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;