MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Hırsızlık, yangın ve kaza risklerine karşı maddi teminat sağlayan kasko sigortası, aracınızı gönül rahatlığıyla kullanabilmenize olanak tanıyor. Yaşadığınız bölgenin ve aracınızı kullandığınız lokasyonların mevcut risklerine bağlı olarak kasko sigortası teminatları kapsamı ve alanını çeşitlendirebilmek de mümkün oluyor. Bu esnada mevcut risklerin iyi analiz edilmesi ve karşılaşabileceğiniz sorunların önceden öngörülebilmesi büyük önem taşıyor. Hukuksal yardım teminatı, hizmet servisi teminatı, ferdi kaza teminatı, deprem teminatı, sel ve su baskını teminatı, terör teminatı ve ihtiyari mali mesuliyet teminatları gibi hizmetler, genel kasko sigortası teminatları dışında kalan haller arasında yer alıyor. İsteğe bağlı olarak ve ek bir poliçe ile kasko sigortası kapsamı kolaylıkla genişletilebiliyor.

Kasko sigortasını üstlenen firma, kaza ve hırsızlık gibi rizikoların vuku bulması halinde gerekli işlemleri ve prosedürleri hızla uygulamaya başlıyor. Çünkü aracın hasar kayıtlarının ve tutanaklarının alındığı günden itibaren en geç 15 gün içinde sigortalının alacağı tazminat miktarının belirlenmesi gerekiyor. Öncelikli olarak, kazaya karışan kişiler ve kişilerin bağlı olduğu aracı kurumlar arasında uzlaşma yolu aranıyor. Bu süreçte yaşanan olası anlaşmazlık durumlarında ise tazminat tutarının hatasız bir şekilde belirlenebilmesi için hakem ve bilirkişiye başvuruluyor. Gerekli aşamalardan geçmeden sigorta teminatı ya da karşılıklı ödeme bedeli için mahkemeye başvurulduğu hallerde ise hakem ve bilirkişi seçilmesi için ek süre tanınabiliyor veya res’en bilirkişi atanabiliyor.

Hareket ya da park halinde karşılaşılan kazalar, aracın yanması veya çalınması gibi risk durumlarına karşı kasko sigortasına sıklıkla başvuruluyor. Aracın farklı nedenlerden dolayı zarar görmesi, devrilmesi, sabit ya da hareketli bir nesneye çarpması veya o nesnenin araca çarpması gibi spesifik durumlar, kaza kapsamı içinde değerlendiriliyor. Aracın çalınmasına bağlı olarak gerçekleşen mal kaybı ve çalınmaya teşebbüs edilmesi esnasında oluşabilecek maddi hasarların karşılığı da kasko sigortasında belirtilen teminat değeri kapsamında araç sahibine ödeniyor. Özetle, zorunlu trafik sigortası ile birlikte kasko sigortası da yaptırmak, aracın karşılaşabileceği riskleri bertaraf edebilmek açısından büyük önem arz ediyor.

Siz de aracınızın kasko sigortasını sigortaladim.com ayrıcalığıyla hemen yenileyebilir ya da 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayarak en cazip kasko fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI