Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?

19 Ekim 2023
Yazar: İzzet Özveren
2001 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan İzzet Özveren 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Pazarlama Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Telekomünikasyon, bankacılık, hizmet , hızlı tüketim malları , sigortacılık gibi farklı sektörlerde satış ve  pazarlamanın farklı fonksiyonlarında 25 yıllık tecrübeye sahiptir.
 
B2B ve B2C alanlarında ürün yönetimi, segmentasyon,dijital dönüşüm programlarının entegrasyonu, segment ve ürün odaklı yeni müşteri kazanımı, büyüme, iletişim stratejilerinin belirlenmesi , dijital stratejilerin ve pazara giriş stratejilerinin oluşturulması konularında yapısal değişiklikler sağlayan, günümüzde de  halen kullanılan bir çok geliştirmeyi hayata geçirmiştir. 
 
sigortaladım.com Pazarlama direktörü olan İzzet Özveren müşteri odaklı büyüme konusunda ve pazarlama iletişimleri konusunda çalışmalarına devam etmektedir. 
 

Araç sahiplerinin yaşadığı en büyük tedirginliklerden biri hiç şüphesiz aracın çalınmasıdır. Özellikle belli lokasyonlarda yaygınlaşan araç hırsızlıklarına karşı alınabilecek en etkili önlem ise kasko sigortasıdır. 

Kasko poliçesinin içeriğine bağlı olarak aracınızın çalınması nedeniyle ortaya çıkan maddi zararı sigorta şirketinizden temin etmeniz mümkündür. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken birçok detay bulunuyor. Üstelik kasko sigortasında bulunan bu durumdan faydalanmanız için aracınızın çalınmış olması gerekmeyebilir. Sigorta poliçesi, aracınızı çalınma girişimine bağlı olarak gelişen hasarlara karşı da koruyabilir.

Yanlış Park ve Çalıntı Araç Riskleri

Kasko sigortaları çok büyük oranda sigorta şirketlerinin politikalarına göre değişkenlik gösteren içeriğe sahiptir. Bununla birlikte sürücüleri trafik içerisinde tedirgin eden belli başlı durumlar, ortak olarak hemen her kasko poliçesinde yer alır. 

Yanlış ya da hatalı park, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yüksek popülasyona sahip olan büyükşehirlerde sürücülerin karşılaştığı temel sorunlardandır. Otopark hizmetlerinin nüfusa oranla yeterli kalmadığı bu tarz büyükşehirlerde, park sorunları yanlış park uygulamalarını da beraberinde getirir.

Her ne kadar otopark sorunları aracın güvenliğini ilgilendiren bir problem gibi görünse de olası kazalar nedeniyle gelişebilecek maddi hasarları etkilemesi açısından da önemlidir. 

Çalıntı araç riski ise çok büyük oranda kasko sigortası poliçelerinde özel olarak belirtilen bir madde ile yer alır. Aynı poliçede aracınızın çalınması halinde bildirim yapmanız gereken süreden, hangi evrak ve raporları hazırlamanız gerektiğine kadar birçok detay da bulunur. Bu noktada poliçenin detaylarına hâkim olmanız son derece önemlidir.

Aracınızın Yanlış Park Nedeniyle Hasar Görmesi Riski

Yanlış park, temel olarak bir park ihlalidir. Dolayısıyla trafik kurallarına uyulmaması anlamına gelir. Aracınızı park edilmemesi gereken bir noktaya park etmeniz halinde, trafik kurallarına uymamış sayılırsınız. Dolayısıyla bu noktada ortaya çıkabilecek maddi hasarlardan da çok büyük oranda aracını yanlış park eden sürücü sorumludur.

Aracınızın yanlış park nedeniyle hasar görmesi riski, büyük oranda poliçe kapsamında yer almaz. Bununla birlikte aracınızın kasko sigortası bulunması halinde tutanak ile söz konusu kazayı belgelendirmeniz de fayda vardır. Park halinde bulunan araca çarpılması halinde tutanak hazırlanabilmesi için;

  • Her iki sürücünün de trafik sigortalarının bulunması,

  • Kazaya sebebiyet veren sürücünün alkollü olmaması,

  • Kazaya sebebiyet veren sürücünün kullandığı aracı sürebileceğine dair ehliyete sahip olması gerekir. 

Tüm bu durumlar karşılandığında tutanak tutarak hatalı park nedeniyle gelişen kazanın kayıt altına alınması oldukça önemlidir. Yukarıda belirtilen durumların meydana gelmesi halinde ise polise başvurarak sürecin yönetilmesi gerekir.

Araç Çalınması veya Hırsızlık Girişimlerine Karşı Risk

Araç çalınması ya da çalınma girişimine karşı önlem almak istiyorsanız kasko sigortası yaptırmanız da fayda vardır. Kasko sigortasının içeriğinde yer alan maddelere göre aracınızın çalınması ya da hırsızlık girişimi ile karşı karşıya kalınması halinde ortaya çıkan maddi hasar, sigorta şirketi tarafından tazmin edilir.

Kasko sigortanızda aracınızın çalınmasına ilişkin güvence bulunuyorsa, söz konusu durumun ortaya çıkması halinde hızla çalıntıyı belgelendirmeniz gerekir. İlk olarak yapmanız gereken polis karakoluna giderek aracınızın çalındığına ilişkin beyanda bulunup bunu raporlandırmanızdır. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra ise 5 gün içerisinde mutlaka sigorta şirketinize konuya ilişkin bilgi vermelisiniz. Aksi durumlarda sigorta şirketi, oluşan maddi hasarı karşılamayabilir.

Kasko Sigortasının Güvence Sağladığı Durumlar

Kasko sigortaları, oldukça geniş içeriğe sahip olabilen ve sürücünün talepleri doğrultusunda düzenlenebilen poliçelerdir. Dolayısıyla kasko sigortası poliçenizde sizi tedirginliğe sürükleyebilecek birçok olumsuzluğa karşı aracınızı koruyabilirsiniz. Aracın çalınması ya da yanlış park nedeniyle oluşabilecek maddi hasarlar da güvence altına alabileceğiniz durumlardır.

Araç Çalınması veya Hırsızlık Girişimlerine Karşı Kasko Sigortasının Sağladığı Koruma

Aracınızın kaskosu bulunması halinde, araç çalınması ya da hırsızlık girişimi durumlarında sigorta şirketi, poliçe kapsamında yer alan teminat limitlerine göre ortaya çıkan maddi hasarı karşılar. Çalınan aracın daha sonra bulunması halinde ise sigorta şirketinin tazmin ettiği miktar, sürücü tarafından iade edilerek araç tekrardan sahiplenilebilir ya da tazmin edilen bedele karşı araçtaki haklardan vazgeçilebilir.

Araç Çalınması Durumunda Kasko Poliçesinde Yer Alan Hırsızlık Teminatının Önemi

Büyükşehirler söz konusu olduğunda aracınızı hırsızlık ya da hırsızlık girişimi gibi olumsuzluklara karşı korumak oldukça önemlidir. Aniden gelişebilecek bu tarz olumsuzluklar, aracınızın tamamen sizden uzaklaşmasına neden olabilir. Çoğunlukla çalınan araçlar, hırsızlar tarafından hızla parçalanır. Bu ise aracın bütün olarak bulunmasını güçleştirir.

Kasko sigortası ile aracınızı hırsızlıklara karşı güvence altına aldıysanız, ortaya çıkabilecek olası maddi hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Çoğunlukla sigorta şirketleri 30 günlük bir inceleme süreci başlatarak ilgili durumu takip eder. Aracın çalınması nedeniyle sigortalıya sigorta şirketi tarafından ödeme yapılması gerekmesi halinde ise bu 30 günlük dönem de tazmin edilir.

Bazı sigorta şirketleri araç anahtarı üzerindeyken çalınma durumund da teminat vermektedir. Poliçenizi yaptırırken Çalınma ve Araç Anahtarı üzerindeyken çalınma klozuna dikkat edilmesi gerekir. 

sigortaladim.com sizin için en iyi kasko tekliflerini tek bir platform üzerinde incelemenizi sağlar. Kasko şirketlerinin teminatlarını karşılaştırın ve bütçenize en uygun kasko firmasına tek bir tıkla ulaşın!

 

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Yeniden Değerleme Oranı 2024
Konut Sigortası Hasar Tespit Tutanağı Nasıl Hesaplanır?
Konut Sigortası Hasar Tespiti Nasıl Hesaplanır?
Lityum İyon Pil Hakkında Bütün Bilgiler
Trafik Sigortasında Bakıcı ve Bakım Gideri
Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir? Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam