Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Kasko Sigortası ile Aracınızı Koruma Altına Almanın Önemi ve Avantajları Neler?

03 Ağustos 2023
Yazar: Ayşe Yeşil

Aracınızı günlük hayatınızda sıklıkla kullanıyorsunuz. Ama trafikte her an başınıza onlarca kazanın gelebileceğinin farkında mısınız? İşte bu kazaların gerçekleşme ihtimaline karşın maddi olarak kendinizi güvence altına alabilirsiniz! Nasıl mı? Tabii ki aracınız için kasko sigortası yaptırarak.

Kasko sigortası, aracınızla trafiğe çıkmadan önce mutlaka değerlendirmeniz gereken bir konudur. Çünkü trafikte her zaman başınıza gelebilecek bazı riskler bulunur. Bu yüzden aracınızın maddi değerinin yüksek ya da düşük olması, sık sık trafiğe çıkmanız ya da çıkmamanız gibi değişkenler fark etmeksizin kasko sigortası yaptırmanız oldukça önemlidir. Kasko sigortası hakkında bilmeniz gereken bütün detayları bu yazımızda sizler için derledik.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko, ya da tam adıyla kara araçları kasko sigortası, poliçede belirtilen teminatlara ve tazminat limitlerine bağlı olarak kaza sonucu araçta oluşan hasarı güvence altına alan bir sigorta türüdür.

Kasko sigortası zorunlu değil, isteğe bağlı bir sigortadır. Bu nedenle kasko yaptırmadığınız için ekstra bir ceza ödemezsiniz. Ancak aracın değeri ve kullanım sıklığı ne olursa olsun kasko sigortası yaptırmak, beklenmedik masraflardan kurtardığı için birçok otomobil, motor ya da panelvan sahibi trafik sigortasına ek olarak kasko sigortası da yaptırmayı tercih eder.

Kasko Sigortasının Amacı ve Kapsamı

Kasko sigortası, motorlu kara taşıtlarının başına gelebilecek hasarları temin etmek ve araç sahiplerini beklenmedik masraflardan korumak amacıyla geliştirilmiştir. Bu ürünü sunan sigorta acenteleri düzenledikleri poliçeler karşılığında aracı teminat altına alır.

Kasko kapsamında sayılan hasarlar içerisinde aracın yanması, çalınması, çarpılması ve ferdi kazalar yer alır. Kasko sigortası kapsamında hasarın tazmin edilebilmesi için kaza tutanağının tutulmuş ve hasarın büyüklüğünün belgelenmiş olması gerekir.

Kasko sigortasının belirli ana teminatları bulunur. İstenirse bu teminatlar ek teminatlarla genişletilebilir ve çok daha geniş bir korumaya sahip olunabilir. 

Kasko teminatları ile güvence altına alınabilecek hasarlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Çarpma, çarpılma
 • Aracın yanması
 • Hırsızlık
 • Aracın anahtarını kaybetme
 • Üçüncü şahıslar tarafından araca yönelik kötü niyetli hareketler
 • Aracın devrilmesi, düşmesi ya da yuvarlanması sonucu oluşan hasarlar
 • İhtiyari mali mesuliyet (İMM) teminatı ile üçüncü taraflara verilebilecek hasarlar
 • Kemirgenlerden kaynaklanan hasarlar
 • Ferdi kazalardan oluşan hasarlar
 • Araç camında oluşabilecek hasarlar
 • Deprem, sel sonucunda oluşabilecek hasarlar
 • GLTKHH  Grev, Lokavt, Terör, Kötü Niyetli, Halk Hareketleri’nden doğabilecek zararlar

Bu gibi teminatlar, sigorta acentesi ile yapılacak poliçe kapsamında genişletilebilir ve teminat limitleri artırılabilir.

Kasko, normal şartlarda sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Ancak eklenebilecek yurt dışı teminatı ile kaskonun yurt dışında yaşanabilecek hasarları ödemesi de sağlanabilir

Kasko Sigortası Türleri ve Özellikleri

Karayolu trafiğinde birçok binek araba, ticari araba ve motosiklet modeli bulunur. Bu kadar çok aracın hareket halinde olduğu bir ortamda ise yaşanacak küçük ya da büyük kazalar kaçınılmazdır. Bu nedenle birçok araç sürücüsü kasko yaptırarak kendini maddi olarak güvenceye alır.

Kasko yaptırırken verilmesi gereken en önemli kararlardan biri de doğru sigorta acentesinin seçilmesidir. Çünkü sigorta acentelerinin sunduğu kasko tekliflerinin fiyatlarıyla birlikte teminatları ve limitleri de değişir.

Kasko teklifleri arasında bir seçim yapılmadan önce kasko türleri ve özellikleri de iyi araştırılmalı ve değerlendirilmelidir. Temel olarak dört farklı çeşit kasko bulunur ve bu türler şöyle açıklanabilir:

 • Dar kasko: Mini kasko olarak da bilinen bu kasko, sadece kaskonun ana teminatlarından bir ya da birkaçını içerir. Spesifik olarak bir ya da birkaç teminatın üzerine kurgulanan bu kasko türü, kapsamı daha dar olduğu için en düşük prim yüküne sahip kasko türüdür.
 • Genel kasko: Toplum arasında standart kasko olarak da bilinen genel kasko, kasko teminatı olarak sunulan bütün ana teminatları içerir. Ek teminatlar ise poliçeye dahil edilmez.
 • Genişletilmiş kasko: Kaskonun ana teminatlarına ilaveten yurt dışı teminatı, kemirgen teminatı, diğer hayvan hasarları ve akaryakıt dolumundan kaynaklanan hasar teminatı gibi ek teminatlarla kapsamı genişletilmiştir. Ana teminatlarla birlikte ek teminatlar da içerdiği için birleşik kasko olarak da bilinir.
 • Tam kasko: Ana teminatların ve ek teminatların tamamını poliçede içeren bu kasko türü, en geniş teminat yelpazesine sahiptir. Haliyle tam kaskonun primleri en yüksek tutara sahiptir.

Kasko Sigortasının Avantajları

Kasko sigortası, her daim risk barındıran trafikte, sizi ve aracınızı güvence altına almak için tasarlanmıştır. Yani eğer aracınızın kaskosu varsa beklenmedik ve canınızı sıkan ek masrafları dert etmenize gerek kalmaz. 

Tamamen sizin çıkarlarınızı gözeterek oluşturulan kasko sigortasının birçok avantajı bulunur. Ayrıca poliçeye ekleyebileceğiniz birçok ek teminat ile kasko sigortasının kapsamını genişletebilir ve özel durumlarda da kaskonun avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Aşağıda, hayatta başınıza gelebilecek istenmeyen olaylara karşı elde edebileceğiniz birkaç kasko sigortası avantajını sizin için sıraladık. En kısa sürede siz de aracınıza en uygun kaskoyu yaptırarak bu avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Trafik Kazaları ve Hasar Durumlarında Maddi Koruma

Trafikte siz ne kadar dikkat ederseniz edin başınıza gelebilecek bazı riskler bulunur. Bu risklerden biri de aracınızla yaşayabileceğiniz kazalardır. Kazanın boyutuna ve özellikle araçların modeline göre oluşabilecek hasarlar yüksek maliyetlere neden olabilir.

İşte kaskonun en önemli avantajlarından biri olarak sayılan kaza sonucu maddi koruma burada devreye girer. Trafik kazası sonucu oluşan hasarlar, kaza tutanağında kimin suçlu olduğuna bakılmaksızın kasko tarafından karşılanır. Bu noktada sizin gerçekleştirdiğiniz ve ikinci bir aracın dahil olmadığı kazalarda da kasko geçerlidir.

Hırsızlık, Yangın ve Doğal Afetlerden Kaynaklanan Risklerin Önlenmesi

Sel, deprem, yangın ya da toprak kayması gibi doğal afetlerin ne zaman başınıza geleceğini ve hangi şiddette olacağını öngöremezsiniz. Bu nedenle bazı doğa olayları canınızı etkileyecek ölçüde gerçekleşmese bile maddi değeri olan araçları etkileyebilir.

Bu doğa olayları sonucu aracınızda oluşabilecek hasarlar da kasko sigortası içindedir. Hatta üçüncü bir şahsın kötü niyeti sonucu gerçekleşebilecek hırsızlık eylemleri de kasko teminatları ile güvence altına alınmıştır. Bu tip durumlara karşı sigorta acenteniz size limitler dahilinde tazminat öder.

Tamir ve Bakım Masraflarının Karşılanması

Aracınızın başına herhangi bir olay gelmese de zamanla bazı parçalar eskiyebilir ya da yıpranabilir. Bu tip durumlarda aracınızın küçük çaplı da olsa bir bakıma ya da tamire ihtiyacı olur. 

Çoğu sigorta acentesi anlaşmalı araç tamir merkezlerinde aracınızı belli bir limite kadar ücretsiz tamir ettirme hizmeti sunar. Eğer sigorta acentenizin anlaşmalı bir tamir merkezi yoksa bile poliçenizde bu madde teminat altına alınmışsa yaptırdığınız tamir masrafı tarafınıza tazmin edilir.

Yedek Araç Temini

Aracınızın başına bir olay geldiyse ve geçici bir süreliğine kullanamayacaksanız, kasko sigortası sayesinde ikame araç teminatından yararlanabilirsiniz. Kasko sigortası ile aracınızın modeline eş değerdeki bir araç tarafınıza verilerek günlük işlerinize devam etmeniz sağlanır.

Hırsızlık ve Vandalizm Durumunda Tazminat

Bir grup insan ya da bütün bir topluluk tarafından gerçekleştirilen vandalizm ya da ayaklanma eylemleri sonucu aracınız zarar görebilir. Bu zararlar küçük çaplı olabileceği gibi, aracınızın bir parçasının tamamen kullanım dışı kalmasına sebebiyet verebilecek ölçüde, yani büyük ölçüde de olabilir.

Kasko poliçenizde ilgili madde teminat altına alındığı takdirde sigorta acenteniz bu toplumsal olaylar karşısında alabileceğiniz zararları ödemekle mükelleftir.

Hasar Sonucu Oluşan Değer Kaybının Karşılanması

Aracınızda çeşitli sebeplerle meydana gelebilecek hasarlar düzeltilse bile bu durum aracınızın güncel değerinde bir kayba neden olabilir. Bu kayıp, kasko kapsamı içinde yer alıyorsa sigorta acenteniz değer kaybını size öder.

Kasko sigortası, trafikte beklenmedik durumlara karşı aracınızı ve kaza sebebiyle oluşan masraflarınızı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Sigortaladim.com ile yalnızca birkaç dakika içinde 20 farklı sigorta acentesinin kasko teklif detaylarını görüntüleyebilir ve size uygun kasko teklifini onaylayarak aracınızı güvenceye alabilirsiniz! 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;