Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Kasko Sigortası ile Aracınızı Doğal Afetlerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

19 Ekim 2023

Kasko sigortası ile aracı doğal afetlerden korumak, özel poliçelerle mümkündür. Standart araç kasko poliçelerinin hemen tamamında aracın doğal afetlere karşı korunmasına ilişkin detaylar yer almaz. Bununla birlikte özel içeriğe sahip olan sigorta poliçeleriyle doğal afetler nedeniyle aracınızda oluşabilecek sorunları sigorta altına almanız olanaklıdır. 

Zorunlu olarak yapılan trafik sigortalarında da durum benzerdir. Zorunlu trafik sigortası, aracınızda kaza ya da benzeri türden ortaya çıkan maddi hasarları güvence altına alır. Bunun dışında araçta meydana gelebilecek maddi zararları tazmin etmek istiyorsanız, doğal afetleri de içeren sigorta poliçelerini tercih etmeniz gerekir. Kasko sigortası ile aracı doğal afetlerden korumak ancak bu tarz kaskolarla mümkündür. 

Doğal Afet Teminatı

Kasko sigortası ile aracı doğal afetlerden korumak için doğal afet teminatı gerekir. Doğal afet teminatı, mutlaka sigorta poliçesi içerisinde yer almalıdır. Bu teminat, aracınıza doğal afetler nedeniyle gelebilecek zararları kapsayan bir sigorta türüdür. Doğal afet teminatı ile; 

  • Deprem 

  • Sel

  • Yangın

  • Dolu

  • Yıldırım

  • Fırtına gibi doğal afetler nedeniyle aracınızda ortaya çıkabilecek zararlar sigorta altına alınır. 

Bununla birlikte poliçe şartlarına ve poliçede yer alan detaylara göre kasko sigortası ile aracı doğal afetlere karşı korumak farklılık gösterebilir. 

Dolayısıyla mutlaka sigorta şirketi ile yaptığınız anlaşmaya bağlı olarak poliçeyi incelemeniz gerekir. Poliçede bulunan maddelerde doğal afet teminatına ilişkin detaylara yer verilmişse, belirtilen doğal afetler nedeniyle ortaya çıkan zararların sigorta firması tarafından temin edilmesi mümkündür. 

Kasko Sigortası Poliçesinde Yer Alan Doğal Afet Teminatı

Kasko sigortası poliçesinde yer alan doğal afet teminatı, sigorta firmasının belirlediği şartlara ve poliçe koşullarına göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla kasko sigortası ile aracı doğal afetlere karşı korumak için referans olarak kabul etmeniz gereken nokta poliçede yer alan detaylardır. Her bir sigorta şirketi, araçların doğal afetlerden korunmasına ilişkin farklı standartlarda poliçe hazırlar. 

Bununla birlikte genel anlamda doğal afet teminatı kapsamında yer alan sigorta poliçelerinin içeriğini şu şekilde sınıflandırmak mümkündür: 

  • Deprem: Deprem sebebiyle oluşabilecek olası hasarları kapsar. 

  • Sel ve Su Baskını: Sel ya da su baskını gibi doğal afetler nedeniyle aracınızda oluşan hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. 

  • Fırtına ve Dolu: Fırtına, dolu, sağanak yağış ülkemizde çok sık gözlemlenen doğal afetlerdendir. Bunlara karşı aracınızı korumak istiyorsanız doğal afet sigortası yaptırabilirsiniz. 

  • Yangın ve Yıldırım: Yangın ya da yıldırım nedeniyle araçta meydana gelen hasarları içerir. 

Bu noktada unutmamanız gereken en önemli detay, her bir sigorta poliçesi kendi içerisinde farklı bir içeriğe sahiptir. Dolayısıyla sigorta şirketi ile yaptığınız poliçe burada belirtilenlerden farklı içeriklere sahip olabilir. Bazı sigorta poliçelerinde diğer doğal afetler nedeniyle araçta meydana gelebilecek zararları önleyen maddeler de yer alır. 

Deprem, Sel, Fırtına, Dolu Gibi Doğal Afetler Sonucu Oluşan Araç Hasarlarının Teminat Altına Alınması

Kasko sigortası ile aracı doğal afetlere karşı korumak, özel içeriğe sahip olan poliçelerle mümkündür. Poliçenin ardından doğal afet nedeniyle aracınızın hasar alması durumunda ise derhal sigorta şirketine konuya ilişkin bilgi vermeniz gerekir. 

Aynı zamanda gerekli olan raporlar da düzenlenmeli ve ilgili raporlar sigorta şirketinin bilgisine sunulmalıdır. Bunlardan bağımsız olarak doğal afet teminatının yanı sıra sigorta şirketi ile yaptığınız poliçede detaylı olarak belirtilen hususlar hakkında bilgi almanızda da fayda vardır. Sigorta şirketinizle iletişime geçerek kasko sigortası kapsamında hangi durumlar karşısında aracınızın güvence altına alındığına ilişkin bilgi edinebilirsiniz. Sigortaladim.com üzerinden aracınız için en iyi kasko sigortası teklifini alabilir ve size özel çözümlerden yararlanabilirsiniz.

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;