Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Kasko Sigortası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

30 Aralık 2021

Artan nüfus nedeniyle içinden çıkılmaz bir hal alan ulaşım sorunu, kişileri araç sahibi olmaya teşvik ediyor. İşlerinizi daha kolay ve kısa sürede yapabilmek ve bunu yaparken konforunuzdan ödün vermemek için zevkinize ve ihtiyacınıza yönelik bir araç almaya karar veriyorsunuz. İstediğiniz gibi aracınızın zevkini çıkarabileceğinizi düşünüyorsunuz. Tabii ki aracınızı oluşabilecek tehditlere karşı önlem aldıktan sonra!

Birçok risk aracınızı etkileyebiliyor. Park halinde oluşabilecek zararlardan araç hırsızlarına, trafikte kaza tehlikelerinden arızalara kadar birçok tehlikeye karşı önlem alınması gerekiyor. Aracınızı korumak için bireysel önlemler almaya devam etseniz de, aracınıza kasko yaptırmayı ihmal etmeyin. Kasko, aracınızı oluşabilecek risklere karşı koruyor ve sizleri de bu riskler karşısında oluşacak maliyetlere karşı güvence altına alıyor. Böylece aracınızı içiniz rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Kasko Sigortası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Kasko yaptırırken bir takım noktalara dikkat etmek gerekiyor. Yaptırdığınız kasko neyi ne kadar kapsıyor bilmeniz gerekiyor. Böylece aracınızı, karşılaşabileceği risklere karşı en iyi şekilde koruyabilir, oluşabilecek kaza ya da hasar durumlarında maliyeti teminat altına alabilirsiniz. Bunun anahtarı, kasko poliçenizi imzalamadan önce iyi bir şekilde okumaktan geçiyor. Şüpheye düştüğünüz noktalar için bilgilendirilmek istediğinizi iletebilir, kaskonun kapsamını artırmak istiyorsanız kasko şirketinin genişletme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Dilediğiniz teminatlardaki kasko primi oranın kontrol edebilirsiniz. Bu sayede karşılaşılan riskler esnasında beklenmeyen sürprizleri bertaraf edebilirsiniz. İhtiyari mali mesuliyetin ve Ferdi kaza sigortasının kontrol edilmesi de son derece önemli ve gerekli olarak görülüyor. Sizlere sunulan sigortaların kapsamını en iyi şekilde öğrenerek, aracınızı karşılaşabileceği risklere karşı en doğru şekilde koruyabilirsiniz.

Her Daim Güvende Kalmak İçin Kasko Poliçesi Ödemelerinizi Geciktirmeyin

Her ne kadar kasko poliçelerindeki şartlar genel olarak benzer olsa da yine de dikkatlice okumakta fayda görülüyor. Kasko özel şartları ise genel şartlar kadar önemli bir diğer unsur olarak biliniyor. Aracınızın çeşitli riskler tarafından hasar görmesi durumunda sigorta teminatı desteği, özel kasko sigortası şartlarınca sağlanıyor. Bu riskler zarar verici toplumsal hareketler esnasında ya da grev, lokavt esnasında aracınızın hasar alması halinde devreye gidiyor. Aynı zamanda tsunami, sel ve deprem gibi doğal afetlere karşı da teminat sunan özel şartlar da bulunuyor.

Özel şartlar bölümü, aracınızın kasko kapsamı açısından önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle dikkatli şekilde okunarak imzalanması öneriliyor. Teminatınızın devamı açısından kasko primlerinizin ödeme tarihleri de önemli bir yerde bulunuyor. Poliçe ücretinin son ödeme tarihini 15 gün geçirmeniz durumunda, birçok sigorta şirketince sigortanız durdurulabiliyor. Bu durumda sigortalı olmadığınız için oluşabilecek risklere karşı korunmasız kalıyorsunuz. İstenmeyen durumlara karşı her daim aracınızı koruma altında tutmak için, poliçe ödemelerinizi geciktirmeyin.

İkame Araç Teminatı Nedir?

Kasko poliçesinin enflasyona karşı endeksli olması gerekiyor. Poliçesindeki araç fiyatları ile anlık piyasa araç fiyatlarının birbiri ile örtüşmesi gerekiyor. Bu nedenle sigortalıların bu hususa dikkat edip karşılaştırma yapmaları öneriliyor. Kontrollerin hepsini tamamladıktan sonra kaskonuzu yaptırabilirsiniz. Dilerseniz kaskonuzu ek seçeneklerle genişletip ikame araç teminatı alabilirsiniz. Böylece aracınız bakımda ya da serviste iken sizlere sunulan ikame kiralık araçtan faydalanabiliyorsunuz. Özellikle aracına her daim ihtiyaç duyanlar için ikame araç teminatı oldukça cazip bir teklif olarak görülüyor. Aracınızın model ve yaşına göre sizlere sunulan sigorta seçenekleri arasından size en uygun olanı seçebilir, dilediğiniz takdirde eklemeler yaparak kasko teklifinde bulunabilirsiniz. Bundan sonra aracınızı gönül rahatlığı ile kullanabilir, karşılaşabileceği risklere karşı aldığınız önlemler sayesinde keyifli ve konforlu bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;