MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Kasko Değer Listesi Nedir?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Kasko Değer Listesi Nedir?

Hayatın hemen her alanında sıkça kullanılan ve olmazsa olmazı haline gelen otomotiv sektöründe bilgi sahibi olunması gereken bazı hususlar mevcuttur. Bir araba için son derece önemli olan kasko sigortası için, aynı zamanda ideal kasko poliçesinin düzenlenmesine de yardımcı olan kasko değer listesi, araç sahibi olan her birey tarafından bilinmesi gereken bir listedir.

Araç kasko değeri, aracınızın kasko bedelini öğrenmek istediğiniz zaman kullanmanız gereken bir araç fiyatıdır. Bunun yanında motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri de araç kasko değeri baz alınarak oluşturulur. Araç kasko değer listesi, her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanmaktadır.

Kasko Değer Listesi Sorgulama

 Motorlu kara taşıtları kasko değer listesi belirlemede araçların markası, modeli, motor hacmi ve üretim yılı gibi kriterler baz alınır. Sigorta şirketlerinin web sayfalarında bulunan sisteme aracınızın markasını, yılını ve araç modelinizi yazarak kasko değer listesi sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Sigorta şirketleri, referans olarak kabul edilen kasko değer listesine bakarak aracınız için en uygun olan kasko teklifini sunar. Listedeki fiyatlara uyma zorunluluğu bulunmamakla beraber kasko sigortanızın bedeli, sigorta şirketiniz ile birlikte ekleyebileceğiniz teminatlara göre farklılık gösterebilir. Dikkat etmeniz gereken durumlardan bir tanesi ise, kasko değer listesi eski model arabalara yer vermeyebilir. Bu duruma sebep olarak kasko değer listesi, 15 yaşından küçük olan motorlu araçlara kadar yapılır. Araç 15 yaşından büyük ise, sigorta yaptıran kişi ile sigorta şirketinin arasında durum tespitinin yapılması gerekir. Değişen sistem ile birlikte araç sahiplerine birçok avantaj tanınmıştır. Örnek olarak, önceki yıllarda kasko değer listesi, araçlara kasko sigortası yapılırken kullanılırdı. Bu şekilde araç hasar tazminatı sigorta şirketi tarafından poliçede belirtilir ve araçta kaza durumu oluşursa tazminatın ödenmesi bu listeye göre yapılırdı. Günümüzde araçların fiyat aralığı ve değerlerinin belirlenmesinde alternatif kaynaklar kullanılmaktadır. Kasko değer listesinde araç değerleri ikinci el alım-satım yapılan internet siteleri, galeriler, araba satışı ile ilgili yazılı kaynaklar ve fatura gibi kaynaklar yardımıyla da belirlenmektedir. Bu sayede araçta meydana gelen bir kazada sigorta şirketleri güncel liste üzerinden fiyatlandırmaya başlayarak araçta yaşanan değer kayıpları ortadan kalkmış, araç sahiplerinin mağduriyeti giderilmiştir.

Kasko Değer Listesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko araç değerinizi bilmek, araç sahibi olan her bireyin bilgi sahibi olması gereken konuların başında gelir. Bir aracın kasko değeri aracın markası, modeli ve yılına göre kasko değer listesi dikkate alınarak belirlenir. Sigorta şirketinizin araç rayiç bedelini belirlerken kullandığı referans kaynağını bilmeniz gerekir. Bu durumun poliçede yazmaması halinde sigorta şirketi ile anlaşmazlık yaşayabilirsiniz. Bu sebeple poliçede yazan maddeleri iyi değerlendirmeli, aklınıza takılan her konuyu sigorta yetkilisi ile paylaşmanız tavsiye edilir. Yeni model araçların bakım masraflarının daha düşük olması kasko değeri daha yüksek belirler. Dolayısıyla bakım masraflarının fazlalığı sebebiyle eski araçların kasko değeri daha düşük olup, kasko primi daha yüksek çıkabilir. Değer üzerindeki belirleyici faktörlerden bir tanesi de aracın kayıtlı olduğu şehirdir. Trafik kazalarının yoğun olduğu her bölgede kasko bedeli, diğer bölgelere göre daha yüksek fiyatta belirlenir. Tercih edeceğiniz sigorta şirketi ile bu kriterleri göz önünde bulundurmalı, en avantajlı kasko değerinin belirlenmesi için kasko araç değer listesini dikkatli bir şekilde incelemeniz tavsiye edilir. Kasko değer listesi MTV yani motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinden indirim sağlamanıza yardımcı olur. Aracınızın MTV tutarı, kasko değer listesinde bulunan bedelin %5'inden az olmalıdır. Bu orandan yüksek olduğu durumlarda ise MTV ücretinin yeniden hesaplanması için bir dilekçe yazılarak başvuru yapılır. Bunun yanında kasko değer listesi sadece binek araçlar için değildir. Türkiye Sigorta Birliği tarafından hazırlanan kasko değer listesi traktör, çekici, otobüs, minibüs gibi araçları da içerir. Aynı zamanda iş makinesi kasko değer listesi dahilinde bulunmaktadır.

Kasko Değer Listesini İncelerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aracınız için bir hayli önem taşıyan kasko değer listesi incelemesi yaparken dikkat etmeniz gereken birtakım kriterler mevcuttur. Bunlardan ilki, kasko değer listesinin zorunlu trafik sigortasını kapsamadığından haberdar olmaktır. Listenin değerleri yalnızca araç kasko sigortalarını içerir. Kasko değer listesi baz alınarak aracınızın değeri belirlenir ve poliçeniz düzenlendiği sırada, listedeki değer yazılır. Poliçede yazan değerin, rayiç bedel olarak ifade edildiğini bilmek gerekir. Bunun sebebi, kasko sigortasının genel şartlarının baz alınmasıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, aracınıza uygun bedel kullanılmadığı takdirde piyasa rayiç bedeli ile sigorta şirketi arasında fark çıkabilme durumudur. Böyle bir durumla karşılaşmamak için aracınızda oluşan hasar anında doğru bedelin kullanıldığını sigorta temsilcisi ile birlikte kontrol etmek büyük önem taşır. İkinci el araç satın almak istediğinizde kasko değer listesi referans alınırken, yine ikinci el satışı yapmak istediğinizde satış sözleşmesi üzerine noter tarafından kasko değer listesi araç bedeli yazılır. Unutulmaması gereken bir diğer bilgi ise, kasko bedelleri belirlenirken, araçta bulunan klima, radyo, jant ve teyp gibi araçta bulunan aksesuarların yer almamasıdır. Kasko değer listesini incelemek istediğinizde yalnızca son 15 yıla ait değerlerle karşılaşırsınız. Daha eski değerler için sigorta şirketinizle görüşmeniz tavsiye edilir. Son olarak güncel kasko değer listesi için her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin yayınlarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Kurumun web sitesi üzerinden düzenli olarak yayınlanan güncel kasko değer listesine araç bilgilerinizi yazarak erişebilirsiniz. Buna ek olarak arama motoruna Türkiye kasko değer listesi yazarak ülkemizde bulunan tüm araçların değerlerine kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Kasko sigortası poliçesine sahip olmayan bireyler de bu hizmetten rahatlıkla yararlanabilir.

Kasko değer listesi hesaplama

1987 yılından bu yana Türkiye Sigorta ve Reasürans şirketi tarafından oluşturulan kasko değer listesi, her ay düzenli olarak Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayınlanır. Bu listeyi oluşturmak için belirli hususlar mevcuttur. Bunlar;

Aracın markası, üretim yılı ve modeli: Kasko değer listesi hazırlanırken baz alınan kriterler arasında aracınızın markası, üretildiği yıl ve aracın sahip olduğu teknik özellikler büyük önem taşır. Bu durum, motosiklet kasko değer listesi üzerinden kolayca açıklanabilir. X motosiklet markasının 2019 A modeli ile aynı markanın 2019 B modeli aynı yılda üretilmiş olsa bile, teknik özellikleri ve donanımı bakımından farklı kasko değerlerine sahiptir.

Aracın kullanım amacı: Aracınızı hangi amaçla kullandığınız da kasko değerini etkileyen durumlardan bir tanesidir. Bireysel, ticari ya da tarım gibi farklı kullanım seçeneklerine sahip araçların kasko değeri de farklı olur. Aynı araç, hem ticari hem de bireysel ruhsata sahipse, bu durumda bile kasko değeri farklılık gösterebilir.

Sigortaladım.com, teknolojinin tüm imkanlarını kullanan alt yapısı ile müşterilerine her zaman en iyi hizmeti sunmayı amaçlar. Uzun süren sigorta işlemlerini dijital ortama taşıyarak taleplerinizi dakikalar içerisinde tamamlayan sigortaladım.com, uzman kadrosu ve ilgili müşteri hizmetleri ile kendini kanıtlamış şirketlerden bir tanesidir. Aklınıza takılan her soru için kısa bir form doldurarak müşteri hizmetleri ekibimizin size ulaşmasını sağlayabilir ya da 7/24 hizmet sağlayan telefon numaralarımızdan bize ulaşım sağlayabilirsiniz. Sadece aracınız için değil, sizi düşünen geniş teminatlı sigorta seçenekleriyle hem sizi hem de ailenizi güvence altına alan sigortaladım.com ile dilediğiniz pakete sahip olmak sizin elinizde.

İLGİLİ BLOG YAZILARI