MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Karlı ve Buzlu Yolda Otomatik Vites Araba Kullanımı
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Karlı ve Buzlu Yolda Otomatik Vites Araba Kullanımı

Otomatik vites arabanız varsa karlı yolda ilk olarak, kar modunu devreye sokmak gerekir. Kar modu yoksa da, kalkış sırasında buz ve kar üzerindeyseniz patinajı önlemek için şanzımanınızda bulunan L modunu ya da yazan en düşük vitesi kullanmalısınız. Gaza basmadan ayağınızı fren pedalından hafifçe bırakmanız yeterli olur. Hareket sağlandıktan sonra ise arabanızı D moduna alınmalısınız. Bu sayede otomobil kendiliğinden hareket etmeye başlar.

Hareket sırasında gaz pedalına çok basmak patinaja sebep olur. Ancak kar modunuz varsa gaza bassanız dahi patinaj olmaz. Otomatik vitesli arabalarda hareket halindeyken çok hafif gaz vermek ve kademeli hızlanmak, viteslerin daha düşük devirlerde yükselmesini sağlar. Bu da kış koşullarında sürücüye daha güvenli hareket ve manevra kabiliyeti sunar. Ayrıca yakıt tasarrufu da yapmanıza yardımcı olur.

Otomatik vitesli araçlarda yokuş aşağı inerken yapılan frenlemelerde yavaş ve sakin olunması gerekir. Aynı zamanda araç olabildiğince yavaşlatılmalıdır. Sert şekilde birden frene basmak son derece yanlıştır ve kaymanıza neden olur. Kar ve buzlu zeminde yokuş çıkmak gerekirse de çok hafif şekilde gaz vermelisiniz. Yokuş aşağı inişlerde, araç olabildiğince yavaşlatılmalıdır.

Daha Güvenli Bir Sürüş İçin

Trafikteki risklerin önemli ölçüde arttığı kış döneminde ıslak ve buzlu yollar, birçok sürücüyü ve araç performansını olumsuz yönde etkiler. Kayma gibi durumların sıklıkla rastlandığı buzlu yollarda meydana gelen kaza ya da aldığınız bir hasar hem sizden hem de başka arabalardan kaynaklanabilir. Böyle bir durumda alınması gereken en iyi önlem ise kasko ve trafik sigortanızı yaptırmaktır.

Kazaların yanı sıra seyir halindeyken aracınızın yakıtı bitebilir, fren sistemi bozulabilir ya da aracınızın herhangi bir aksamında problem oluşabilir. Bu da yolda kalmanıza sebebiyet verir. Aracınızın kullanılmayacak durumda olması durumunda ikame araç teminatı ya da çeşitli araç hizmetleri son derece önemli bir hale gelir. Kaskonuzun ve trafik sigortanızın kapsamında, verilen hizmetler de değişiklik gösterir.

Bu hizmetlerden en iyi şekilde yararlanmak isterseniz Sigortaladim.com üzerinden bütçenize uygun kasko sigortası teklifleri alabilir ve ürünlerden haberdar olabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI