Whatsapp'dan yaz
blog blog

4 Maddeyle Insurtech Nedir?

13 Şubat 2020
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Dijital teknolojilerin günlük hayatta artan ivmesi neticelerini finans sektöründe de göstermeye başladı. Finans dünyası aktörlerinin dijital teknolojilerden nasıl yararlandığı şimdiye kadar konuşulan konular arasında yer almıyordu. Bugün başta sigortacılık sektörü olmak üzere finansal piyasa yapıcıları, hesaplamalarında teknoloji ve onun getirdiği kolaylıklardan müşterilerinin çıkarlarını da göz önünde bulundurarak faydalanıyorlar. Insurtech, sigorta teknolojileri, bu noktada devreye girerek sigorta şirketlerine riziko hesaplamadan, fiyatlamaya kadar pek çok konuda yol gösteriyor.

1) Insurtech Nedir, Faydaları Nelerdir?

Endüstri 4.0 devriminin çok konuşulduğu bugünlerde finans sektörü de bu değişimden etkileniyor. Hem sigorta kurumları hem de girişimciler için yeni fırsatlar yaratan bu süreç, sigorta yaptıranların risklerini minimize edip, maliyetlerini düşürmek için inovatif teknolojiler ile devreye giriyor. Gelişen finansal teknolojilerin sigorta sektöründe yaygın kullanımı ise Insurtech, sigorta teknolojilerini doğuruyor. Sadece sigorta yaptıran açısından değil, ama sigorta yapan açısından da önemli fırsatlar yaratan inovatif teknolojiler sigortacılığın geleceği açısından da önemli görülüyor. 

2) Dijital Teknolojilerin Vadettiği Çözümler Nelerdir?

Sigortacılık açısından bakıldığında şirketler, başta kasko poliçeleri olmak üzere ürünlerin fiyatlamasında daha hassas risk ölçümü için yeni parametre ve kriterler kullanıyor. Örneğin; kasko poliçelerinde şimdiye kadar dikkate alınan kazasızlık, araç yaşı, sürücü yaşı gibi kriterlerin yanı sıra artık sürücülerin kullanım alışkanlıkları da baz alınıyor. Hız, sürüş tekniği, ani fren ve benzeri parametreleri Insurtech ile devreye giren IoT (Internet of Things / nesnelerin interneti) gibi kavramlar sayesinde takip edebiliyorlar.

3) Gündemdeki Yenilikçi Örnekler Hangileridir?

Daha cazip poliçelerin daha cazip fiyatlar ile sunulması tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan paylaşım ekonomisi ile büyüyor. Buna dayalı dijital çözümler ise sigorta sektörü için yeni ve daha güvenli sonuçlar getiriyor. Bu tip Insurtech çözümleri arasında yer alan Safeshare, Trov ve AIG gibi oluşumlar sigortacılığın geleceği hakkında fikir veriyor.

4) Dünyada ve Türkiye'de Insurtech Çözümlerinin Büyüklüğü

Uluslararası Sigorta Birlikleri, 2017 yılı sigorta pazarının küresel büyüklüğünü 1,3 trilyon USD olarak ifade ediyor. Aynı kurum Insurtech girişimlerinin 2018’in ilk çeyreğinde 724 milyon USD yatırım alarak 2017'nin 4.çeyreğini %16, ilk çeyreğini ise %155 geçtiğini belirtiyor. Rakamlar dünyada olduğu kadar Türkiye'de de umut verici seviyelere işaret ediyor. Sigortacılık alanında yapılan teknoloji yatırımlarının sayısı hızla artıyor.

Endüstri 4.0 ile gelen tüm bu kolaylıklar dijital girişimlerin artması ile müşterilere daha da fazla yansımaya başlıyor. Sadece poliçe maliyetleri değil ama poliçe kapsamları da müşteri ihtiyaçlarına en uygun hale dönüşüyor. Sağlıktan, kaskoya, DASK'tan BES'e kadar pek çok sigorta ürünü hakkında bilgi almak ve sigorta şirketlerini ürün bazında değerlendirmek için kurulan sigortaladım.com ise müşterilerine karşılaştırmalı alternatifler sunuyor. Sigorta yaptırmak isteyenlerin tek bir kurum ile muhatap olup birden fazla sigorta şirketine ulaşabildiği sigortaladım.com'u ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam