MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
4 Maddeyle Insurtech Nedir?
13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

4 Maddeyle Insurtech Nedir?

Dijital teknolojilerin günlük hayatta artan ivmesi neticelerini finans sektöründe de göstermeye başladı. Finans dünyası aktörlerinin dijital teknolojilerden nasıl yararlandığı şimdiye kadar konuşulan konular arasında yer almıyordu. Bugün başta sigortacılık sektörü olmak üzere finansal piyasa yapıcıları, hesaplamalarında teknoloji ve onun getirdiği kolaylıklardan müşterilerinin çıkarlarını da göz önünde bulundurarak faydalanıyorlar. Insurtech, sigorta teknolojileri, bu noktada devreye girerek sigorta şirketlerine riziko hesaplamadan, fiyatlamaya kadar pek çok konuda yol gösteriyor.

1) Insurtech Nedir, Faydaları Nelerdir?

Endüstri 4.0 devriminin çok konuşulduğu bugünlerde finans sektörü de bu değişimden etkileniyor. Hem sigorta kurumları hem de girişimciler için yeni fırsatlar yaratan bu süreç, sigorta yaptıranların risklerini minimize edip, maliyetlerini düşürmek için inovatif teknolojiler ile devreye giriyor. Gelişen finansal teknolojilerin sigorta sektöründe yaygın kullanımı ise Insurtech, sigorta teknolojilerini doğuruyor. Sadece sigorta yaptıran açısından değil, ama sigorta yapan açısından da önemli fırsatlar yaratan inovatif teknolojiler sigortacılığın geleceği açısından da önemli görülüyor. 

2) Dijital Teknolojilerin Vadettiği Çözümler Nelerdir?

Sigortacılık açısından bakıldığında şirketler, başta kasko poliçeleri olmak üzere ürünlerin fiyatlamasında daha hassas risk ölçümü için yeni parametre ve kriterler kullanıyor. Örneğin; kasko poliçelerinde şimdiye kadar dikkate alınan kazasızlık, araç yaşı, sürücü yaşı gibi kriterlerin yanı sıra artık sürücülerin kullanım alışkanlıkları da baz alınıyor. Hız, sürüş tekniği, ani fren ve benzeri parametreleri Insurtech ile devreye giren IoT (Internet of Things / nesnelerin interneti) gibi kavramlar sayesinde takip edebiliyorlar.

3) Gündemdeki Yenilikçi Örnekler Hangileridir?

Daha cazip poliçelerin daha cazip fiyatlar ile sunulması tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan paylaşım ekonomisi ile büyüyor. Buna dayalı dijital çözümler ise sigorta sektörü için yeni ve daha güvenli sonuçlar getiriyor. Bu tip Insurtech çözümleri arasında yer alan Safeshare, Trov ve AIG gibi oluşumlar sigortacılığın geleceği hakkında fikir veriyor.

4) Dünyada ve Türkiye'de Insurtech Çözümlerinin Büyüklüğü

Uluslararası Sigorta Birlikleri, 2017 yılı sigorta pazarının küresel büyüklüğünü 1,3 trilyon USD olarak ifade ediyor. Aynı kurum Insurtech girişimlerinin 2018’in ilk çeyreğinde 724 milyon USD yatırım alarak 2017'nin 4.çeyreğini %16, ilk çeyreğini ise %155 geçtiğini belirtiyor. Rakamlar dünyada olduğu kadar Türkiye'de de umut verici seviyelere işaret ediyor. Sigortacılık alanında yapılan teknoloji yatırımlarının sayısı hızla artıyor.

Endüstri 4.0 ile gelen tüm bu kolaylıklar dijital girişimlerin artması ile müşterilere daha da fazla yansımaya başlıyor. Sadece poliçe maliyetleri değil ama poliçe kapsamları da müşteri ihtiyaçlarına en uygun hale dönüşüyor. Sağlıktan, kaskoya, DASK'tan BES'e kadar pek çok sigorta ürünü hakkında bilgi almak ve sigorta şirketlerini ürün bazında değerlendirmek için kurulan sigortaladım.com ise müşterilerine karşılaştırmalı alternatifler sunuyor. Sigorta yaptırmak isteyenlerin tek bir kurum ile muhatap olup birden fazla sigorta şirketine ulaşabildiği sigortaladım.com'u ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

İLGİLİ BLOG YAZILARI