Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

İMM Ürünü Nedir?

23 Kasım 2023

Motorlu kara taşıtları için sunulan sigorta ürünlerinden biri olarak kasko hizmetlerine dahil edilen İMM (İhtiyari Mali Mesuliyet) maddi hasarlı kazalar için önemli bir teminattır. İMM ürünü içeren kasko hizmetleri sayesinde zorunlu trafik sigortasının karşıladığı mali kayıpları aşan hasarlar söz konusu olduğunda, sigorta sahipleri kalan tutarlar için güvence altındadır. 

Yani herhangi bir kaza sonucu, karşı tarafa ödenmesi gereken mali tazminat tutarını aşan giderler ortaya çıkarsa, zorunlu sigortanın ödediği tutardan fazla olan kısım İMM ürünü ile karşılanabilir.  

Ek teminat olarak da sunulabilen İMM ürünleri; yalnızca maddi hasarlı kazalarda araç zararları için değil, sağlık ödemeleri ve manevi tazminat ödemeleri için de kullanılabilir. Bu nedenle kasko sahipleri sıklıkla poliçelerine İMM ürünlerini de ekletir. 

İhtiyari mali mesuliyet teminatının içerik detaylarına ilişkin başlıklara yazımızı inceleyerek ulaşabilirsiniz. 

Limitli ve Limitsiz İhtiyari Mali Mesuliyetin Farkları Nelerdir? 

İhtiyari mali mesuliyet için belirlenen limit; zorunlu sigortanın karşıladığı mali kayıplardan arta kalan ödemeler için bu ürünün karşılayacağı maksimum tutarı ifade eder. İMM ürünleri limitli şekilde düzenlenebileceği gibi limitsiz İMM hizmeti de mevcuttur. 

Sigorta şirketinin kasko sözleşmesine ekleyeceği İMM ürünleri, limitli şekilde yani tamamlanacak ödemenin sınırları belirli veya limitsiz olabilir. Limitli İMM ürünleri tayin edilen sınırlar dahilinde mali destek alınmasını sağlar. Limitsiz İMM desteği ise maksimum mali destek teminatlarından biridir ve zorunlu sigortadan arta kalan ödemeler için sigortalıyı güvencede tutar. 

İMM Sigortası Limit Örneği 

İMM ürünlerinin limitli versiyonları, zorunlu trafik sigortasının karşılama limitinden arta kalan hasar ödemelerinin ne kadarının şirket tarafından ödeneceğini ifade eder. 

İMM ürününe ait limitli versiyonu yakından incelemek için aşağıdaki örnek baz alınabilir: 

  • Kaskosu olmayan kişilerin karşı tarafa ödeyeceği hasar karşılama tutarı, zorunlu trafik sigortası ile 120 bin liradır. Karşı tarafa verilen hasar toplam 300 bin liradır. Bu örnekte, zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanan tutardan geriye 180 bin lira daha ödeme gerekir.  

  • Kasko sahibi kişiler, İMM ürünlerinden faydalanarak geriye kalan 180 bin lirayı şirketin ödemesini sağlayabilir. Ödeme limiti 100 bin lira olan bir İMM ürünü alan kişiler, aynı örnek düşünüldüğünde arta kalan 180 bin liranın 100 bin lirasını İMM üzerinden karşılar. Sonuç olarak sigorta sahibi, karşı tarafa yalnızca 80 bin lirayı kendisi öder. 

İMM sigorta hizmetlerini poliçesine ekleten kasko sahipleri, bu tamamlayıcı teminat sayesinde hem zorunlu sigortalarının hem de poliçelerinin taahhüt ettiği tutarın karşı tarafa ödenmesini sağlar. 

Özellikle maddi hasarlı kaza, hasar ve kayıplardan dolayı karşı tarafa ödeme yapması gereken kişiler için işlevsel ürünlerden biri olan İMM ile, yüksek tutarlı tazminatlar dahil kayıplar en aza indirilebilir. Bu hizmeti poliçelerinde sunan profesyonel sigorta şirketleriyle çalışmak avantaj sağlar. 

Limitsiz İhtiyari Mali Mesuliyet Nasıl Alınır? 

Limitsiz ihtiyari mali mesuliyet hizmetinden faydalanmak isteyenlerin yapması gereken ilk şey kasko sözleşmesi yapmaktır. Alınan kasko paketinin içerisine ek teminat ve güvence olarak İMM eklenebilir. Bu güvenceler limitler dahilinde düzenlenebileceği gibi limitsiz ihtiyari mali mesuliyet talep etmeniz de mümkündür.  

Limitsiz İMM hizmetleri zorunlu sigortaların karşıladığı mali kayıp ödemelerinin, hasarın tamamına yetmediği hallerde kalan tutarı tamamen karşılamayı taahhüt eder. Yani herhangi bir limit olmaksızın, karşı tarafa yapılacak hasar ödemeleri zorunlu sigortanın ödediği tutardan arta kalan tutar için karşılanır. Böylece sigortalılar zorunlu sigortadan aldıkları limitin üzerindeki ödemeler için herhangi bir şahsi ödeme yapmadan şirketten ödeme talep edebilir. 

Sigortaladim.com ile kasko sigortası yaptırırken aynı anda farklı sigorta şirketlerinden teklif alabilirsiniz. Gelen teklifleri karşılaştırarak hem ek teminatlar ve diğer hizmetler hakkında bilgi sahibi olabilir hem de bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun olan poliçeyi güvenle satın alabilirsiniz.

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;