MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Nedir?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Nedir?

İhtiyari sigorta, isteğe bağlı bir ek teminat olarak kategorize edilir. Kullanıcıların kasko sigortaları ile beraber, talepleri üzerine oluşturabilecekleri ihtiyari mali mesuliyet sigortası, araç sahibinin üçüncü kişilere vereceği zarar hakkındadır. Üçüncü kişiye verilecek maddi, bedensel zararların zorunlu trafik sigortası kapsamının dışında kalan kısmını karşılamakla yükümlü olan ek teminat, motorlu kara taşıtları için geçerlidir. Zorunlu trafik sigortasının karşı araçta tamamını karşılamadığı maddi hasarın, kapsamı aşan tutarını tazmin eden İMM, zorunlu trafik sigortasının limitlerinin üzerindeki zararları da karşılar.

İMM Genel Şartları

Kasko poliçesine eklenen İMM teminatı, araç sahibinin oluşabilecek risk durumlarında kontrolünü artırır. Maddi ve fiziksel zararları kapsamına alan İMM'de özel istekler üzerine manevi hasarlara karşı maddeler de bulunabilir. Türkiye sınırları içinde geçerli olan İMM genel şartları arasında manevi tazminat talepleri de yer alabilir. Manevi hasarların ölçümü zor olduğundan, güvence ayrıca teminatta belirtilmeli ve aylık ücretlerde belirgin farklar görülebilmektedir. Teminat limitlerinin belirlenmesi, onaylanması veya kontrolü için sigorta şirketi ile görüşülür, yapılabilecek değişiklikler hakkında bilgi alınabilir. Sigortalının kendisinin uğrayacağı zararlar, sigortalı aracın sürücüsünün kendisinin yüz yüze kalacağı hasar durumları üzerinden ileri sürülen talepler gibi maddeler ek teminatın dışındadır. İMM dışında kalan her konu kasko sözleşmesinde açıkça yazılmıştır, oluşabilecek yeni soru ve sorunlarda kaskonun kapsamı sigorta uzmanlarınca yorumlanarak sigorta sahibine bilgi verilir. Her sürücünün başına gelebilecek kazalar için hasar tazminini kolaylaştıran, üçüncü tarafların aldıkları hasarın teminatı olan kasko eki, oluşabilecek birçok büyük maliyetin önüne geçmektedir. Özellikle risk oranının yüksek olduğu, kazaların sıklıkla yaşandığı büyük şehirlerde tercih edilmesi önerilen ek teminat, trafikte içinizin rahat etmesini ve kaza durumunda karşı tarafın hasarını dert etmemenizi sağlar.

İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı Primleri 

İhtiyari mali mesuliyet teminatı ile kasko poliçesi primlerinde fark yaratır ancak sigorta sahibi ek teminatın aylık prim getirisini bilerek ve bütçesini gözeterek teminatın yürürlüğe girmesini onaylar. Kapsam içinde manevi tazmin maddesi olması gibi kapsamın genişliğini belirleyen maddeler poliçe primleri arasında farkların görülmesine neden olabilir. Teminat tutarları şirketten şirkete, poliçenin içeriğine, araçtan araca değişiklik gösterebilir. Teminatın geçerliliği için primlerin düzenli olarak ödenmesi gerekir. Ödemenin düzenli yapılmadığı veya sözleşme hükümlerinin dışına çıkıldığı durumlarda sigorta şirketinin fesih hakkı gündeme gelebilir. Benzer şekilde sözleşme üzerinde sigorta sahibinin de fesih hakları sunulmaktadır ve kullanıcı ilgili durumlarda sözleşme üzerinde fesih hakkına sahiptir. Taraflar arasında kasko poliçesi sözleşmesi yapılırken, primler belirlenir ve ek teminatlar oluşturulurken kullanıcıların dikkatlice kasko poliçesini incelemesi ve tüm şartları onaylayarak işlemleri tamamlaması gerekir. Halihazırda var olan kasko poliçelerine de ihtiyari mali mesuliyet teminatı sonradan eklenebilir. Sigorta sahipleri poliçelerini kontrol ederek, sigorta şirketlerine danışarak ve uzmanlardan bilgi alarak ek teminatın getireceği giderleri öğrenebilir, yarar ve gider karşılaştırması yaparak kararını verebilir. 

Özellikle büyük hasarlı kazalarda sigorta sahiplerini kara kara düşündüren sorunların önüne geçen ek teminat, riski en aza indirerek araç kullanma keyfini sizlere bahşeder. En kötünün de başına gelebilecek bir ihtimal olduğunu bilen ve kendini güvende hissetmek isteyenlerin tercihi olan poliçe, yarınki kötü sürprizlerin beklenmedik sonuçlarına bugünden hazırlıklı olmanızı sağlar. Sigorta işlemlerini zahmetsizce tamamlamak için  Sigortaladim.com 'dan en iyi kasko tekliflerine, farklı şirketlerin teminat önerilerine ulaşabilir, farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırabilirsiniz. Dilerseniz 444 9 832 numaralı müşteri hizmetleri merkezimizi arayarak uzman sigortacıların desteği ile kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI