MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Hibrit Nedir? Ne İşe Yarar?
13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Hibrit Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde otomobil sektöründe sıklıkla duyulan hibrit kelimesi, araçların yakıt tüketimini ilgilendiren en önemli teknolojilerin başında geliyor. Gitgide azalan fosil yakıtlara alternatif olarak ortaya atılan bu yenilikçi teknolojinin hem kullanıcılara hem de doğaya pek çok yönden katkıları bulunuyor. Siz de "Hibrit nedir" ve "Ne işe yarar" gibi sorularınıza aşağıda yer alan bilgiler ışığında cevap bulabilir ve merak ettiklerinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Hibrit Motora Sahip Araçların Çalışma Mekanizması

Otomobil seçiminde aracın modeli ve markası kadar tükettiği yakıt türü de büyük bir önem taşıyor. Dolayısıyla gelişen teknolojiyle birlikte artık son dönemlerde hibrit motorlu araçlara daha fazla rağbet gösteriliyor. Çünkü kesintisiz yolculuk imkanı sunan bu araçlarda fosil yakıtlara ek olarak bir de elektrik gücü ön plana çıkıyor. Yani bir yanda dizel veya benzin motoru bulunurken diğer yandan elektrik motoru çalışma gösteriyor.

İki farklı motor eklentisinden dolayı melez otomobil olarak da nitelendirilen bu araçlar, elektrikli ve benzinli motorların verdiği zararları minimize ediyor. Dolayısıyla aracınızdan yakıt tüketimi ve performans noktasında başarı elde etmeniz mümkün hale geliyor. Ayrıca arabanızı şarj etme şartınız da yok. Çünkü elektrikli motor, dışarıdan güç kaynağına ihtiyaç duymaksızın  enerjisini kendi kendine depolayabiliyor. Ayrıca sıkışık trafik koşullarında veya kalkış durumlarında direkt elektrikli motor devreye giriyor. Böylelikle benzinli araçlarda yaşadığınız yüksek güç ve yakıt kaybı en az düzeye indirgenirken sürüş keyfiniz de maksimum düzeye ulaşmış oluyor.p>

Hibrit Araçların Sunduğu Avantajlar

İki farklı motor eklentisine sahip hibrit otomobiller kullanıcılarına pek çok yönden avantaj sağlıyor. Her geçen gün önem kazanan bu motorların sunduğu avantajlar aşağıdaki gibi incelenebilir.

  • Çevre dostu motor, düşük karbondioksit salınımı
  • Trafik ışıklarında veya kalkışlarda daha az yakıt tüketiminin gerçekleşmesi
  • Araç motorundaki gürültünün ve ses düzeyinin azalması
  • Kendi kendini şarj etme özelliğine sahip çalışma prensibi
  • Yakıttan tasarruf sağlayan ve hızı artıran vites
  • Daha küçük motor, daha yüksek performans
  • Aracın ikinci el satışlarda yüksek piyasa değeri

Hibrit Araçlarda Vergi Sistemi

Akıllı kontrol mekanizması ile zenginleştirilen yenilikçi otomobil modellerinin vergileri, aracın modeline, aksamlarına ve markasına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Ancak araç sektörünün öncü teknolojilerini taşıyan bu araçlara pürüzsüz sürüş imkanı sundukları için  diğer ülkelerden teşvikler ve vergi indirimleri geliyor. Aynı şekilde Türkiye'deki hibrit araçlara da sıklıkla kullanıcıları memnun edecek güzel indirimler yapılmaya devam ediyor.  Üstelik bu yenilikçi motora sahip modeller, yol vergisinden de muaf tutuluyor. Böylelikle yakıt tasarrufunun yanı sıra vergi muafiyeti de bu araçlara olan talebi olumlu yönde etkiliyor. Yapılan avantajlı teşvik sayesinde artık tüm hibrit araç sahipleri %40'a varan oranlarda daha az vergi ödemesi gerçekleştirebiliyor.

Otomobil piyasasında rakipsiz olmaları, daha az yakıt tüketimi yapmaları, benzinli motorla etkileşimli çalışmaları ve sessiz sürüş imkanı sunmaları sayesinde bu araçlara yapılan teşviklerin her geçen gün artış göstereceği tahmin ediliyor. Ancak çevreye olumlu etkileri bulunan bu araçları tercih ederken sadece artılarını değil güvenlik durumunu da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü aracınız her ne kadar lüks ve yüksek performanslı olursa olsun size güvenli bir sürüş deneyimi yaşatmaya yetmeyecektir. O nedenle ihmal etmeden hemen aracınızın trafik ve kasko sigortası güvencesini hemen yaptırın ve bu sayede konfor içinde yolculuk yapabilmenin keyfini doyasıya yaşayın.

Aracınızın ihtiyaç duyduğu kasko ve trafik sigortası güvencesini Sigortaladim.com üzerinden satın alabilir veya 4449832 müşteri hizmetleri merkezimizi arayarak kolayca poliçenizi oluşturabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI