MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Hasar İhbar Süresi Var mıdır? Detaylı Bilgi
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Hasar İhbar Süresi Var mıdır? Detaylı Bilgi

Bir araba kazası ya da sigorta kapsamında bir olay geçirdiyseniz, hasarın karşılanması için olayı mümkün olan en kısa zamanda sigorta şirketinize bildirmeniz gerekir. Riskin gerçekleşmesi durumunda neler yapılması gerektiğini bilerek, hak talebi işlemlerinin olabildiğince sorunsuz geçmesine ve hasarın kısa sürede ödenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Hasar ödemesi talebinde bulunmanız gereken durumlarda, sigorta poliçenizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için durumu kısa sürede bildirmeniz hayati önem taşır. Kasko ve trafik sigortası hasar ödeme süresi, belirtilen süre içerisinde  sigorta şirketine bildirimde bulunulmasından sonra başlar. 

Kasko Poliçesi Genel Şartları kapsamında poliçe sahibinin ihbar yükümlülüğü, herhangi bir hasar gerçekleştiğinde, en geç beş iş günü içerisinde sigorta şirketine bildirimde bulunmasını zorunlu kılar. Hem zorunlu trafik sigortası hem de kasko hasar ihbarı süresi riskin gerçekleşme tarihinden itibaren beş gündür. Trafik kazası ihbar süresinin aşılması ve sigortalının bu süre içinde bildirimde bulunmaması durumunda, sigorta şirketinin ödeme yapma yükümlülüğü kalkar.

Kazadan Sonra Tutanak Nasıl Tutulur?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre, sadece maddi hasar ile sonuçlanmış kazalarda taraflar kendi aralarında anlaşarak kazadan sonra tutanak tutabilirler ve hazırlanan bu tutanak ile sigorta şirketlerine hasar ödemesi için başvuruda bulunabilirler. Kaza tespit tutanağına ek olarak tarafların ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası poliçelerinin birer fotokopilerini de tutanağa eklemesi zorunludur.

Kazanın ardından, vakit kaybedilmeden kaza tespit tutanağı ve talep edilen diğer evraklarla, ilgili sigorta şirketine başvurulmalıdır. Hasar ödeme sürecinin sorunsuz geçmesi için hem belirtilen süreye uyulmalı, hem de istenilen evraklar eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. Sigorta şirketi, gerek duyması halinde, olaydan sonraki 3 iş günü içerisinde ek belge talebinde bulunabilir. Sigortalı, ek belge talebini karşılamakla yükümlüdür.

Kasko Hasar Ödeme Süresi

Talep edilen belgeler sigorta şirketine ulaştıktan sonra ilk olarak poliçe koşullarına uygunluk ve hasar ödemesine engel bir durumun olup olmadığı incelenir, daha sonra hasar bedeli belirlenir. Hasar ödemesi, sigortalı ve sigorta şirketi arasında anlaşmaya dayalı olarak belirlenebilir. Taraflar arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde, kasko araştırma süresi sonucunda bilirkişi tarafından ekspertiz raporu hazırlanır ve tazmine konu olan zarar miktarı hesaplanır.

Hasara ilişkin ekspertiz raporunun teslim edilmesinden sonra genellikle 10 gün içerisinde hasar ödemesi yapılır. Sigorta şirketleri, hasarın oluşmasından ve belgelerin teslim edilmesinden sonra 45 iş günü içerisinde ödeme yapmakla yükümlüdür. Zorunlu trafik sigortası için ödeme süresi, bildirimde bulunulduktan sonra yaklaşık 8 iş günüdür.

İLGİLİ BLOG YAZILARI