MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Hangi Sigorta Poliçelerinde Yol Yardım Desteği Vardır?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Hangi Sigorta Poliçelerinde Yol Yardım Desteği Vardır?

sigortaladım.com üzerinden araç trafik sigortası sorgulaması yapmanız ve ardından araç sigortalama işlemlerinizi nihayete erdirmeniz oldukça kolaydır. Ancak bütün bu süreçte, çeşitli avantajlardan faydalanabileceğiniz sigorta poliçeleri hakkında bilgi edinmeniz ve bu avantajlara göre seçiminizi şekillendirmeniz de gerekmektedir. Kasko sigortaları bilindiği üzere araçların herhangi çarpılma, çarpma, çalınma, yanma benzeri şekilde doğal ve çevresel risklere karşı güvence altına alındığı sigorta çeşitleri arasındadır. Araçlar dar kasko, geniş kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olarak farklı kapsamlar dâhilinde teminat altına alınmaktadır. Araç trafik sigortası yaptırırken, kasko paketlerinin kapsamları iyi incelenmelidir. Nitekim bu paketler arasında içeriğinde yol yardım desteği de bulunan teklifler yer almaktadır.

Yol Yardım Desteği Nedir?

Araç trafik sigortası teklif alma evresinde karşınıza çıkan kasko paketleri arasından içinde yol yardım hizmeti olan teklifi tercih etmeniz hâlinde elde edeceğiniz güvence birkaç kat artmaktadır. Zira yol yardım hizmeti ile aracınızın aniden arızalanması, lastiğinin patlaması, yaşanılan kazanın sonrasında aracınızın çalışmaması gibi olağanüstü hâller gerçekleştiğinde kati suretle yolda kalmazsınız. Her sigorta şirketinin farklı kapsamda sunduğu yol yardım hizmeti paketlerinin içinde bazen sürücünün ikamet ettiği bölge kapsanmakta, bazen ise bu tarz bir sınırlama olmaksızın geniş ve detaylı bir yol yardım desteği sunulmaktadır. Dar kapsamlı olan hizmetler arasında çekme ve kurtarma teminatı ise zor anlarda yardıma koşabilecek en nitelikli çözümü sunmaktadır. Araçların kaza, bozulma veya başka bir sebep ile yolda kalması durumunda aracın çekici marifetiyle en yakın anlaşmalı servise götürülmesi, otomobilin yakıtının bitmesi durumunda aracın bölgedeki en yakın benzin istasyonuna ulaştırılması, lastik patlaması hâlinde lastiğin değiştirilmesi ve araçtaki açma ve kapama sistemi ya da anahtar hakkında bir problem yaşanması durumunda ise aracın çilingir hizmetinden faydalanması sağlanmaktadır. Bütün bunlara ek olarak, yol yardım hizmetinin sunduğu diğer kapsamlı hizmetler ise şu şekildedir:

 • Kaza veya arıza yaşanması hâlinde araç serviste tutulmak zorunda kalabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşılmış ise sigortalının geçici olarak kullanabileceği bir araç sağlanmaktadır.
 • Bozulan veya bir kazaya karışan aracı nedeniyle seyahatinin aksamaması adına sigortalıya otel ayarlanması veya tıbbî yardım benzeri kişisel yardım imkanları sunulmaktadır.
 • Kazaya karışan ve yol yardım hizmeti alan aracın sürücüsünün yaralanması veya hayatını yitirmesi hâlinde araçtaki kişilerin seyahatlerini tamamlayabilmeleri adına profesyonel bir sürücü temin edilmektedir.
 • Bozulan aracın tamir edilmesi gerekirken, bu tamirat işleminde gerekli yedek parçaların aracın çekildiği servis bölgesinde bulunamaması durumunda temin edilerek servise hızlıca ulaştırılmaları sağlanmaktadır.

Dolayısıyla günlük hayatta akla gelmeyecek hemen hemen bütün olumsuzlukların tasarlanarak birer önlemin belirlenmesi ile şekillendirilmiş yol yardım desteğinin yer aldığı paketleri araçların sigorta fiyatları üzerinde inceleme yaparken detaylı olarak araştırabilirsiniz. Yol yardım desteğinin yer aldığı bir sigortayı tercih etmeniz ise bilhassa uzun yola çıkmanız veya sık seyahat etmeniz durumunda sizin için her ihtimalin gözetildiği bir güvenceye sahip olmanız anlamına gelmektedir. Hiç tanımadığınız, daha önce de araç kullanmadığınız bir güzergâhta ilerlerken başınıza gelebilecek hemen hemen bütün olumsuzlukların hesaba katıldığı ve bir olumsuzluk yaşamanız hâlinde sizden önce duruma müdahale edebilecek bir sigortaya sahip olmak için sigortaladım.com üzerindeki paketleri şimdi inceleyerek araç trafik sigortası hesaplama işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yol Yardım Hizmetinin Alınamadığı Haller

Zorunlu araç sigortası üzerine ek teminat ile tanımlanabilen yol yardım hizmeti, kasko sigortası ile doğrudan sahip olunabilecek bir kötü gün dostudur. Poliçeler arasında farklılık göstermekle birlikte Türkiye sınırları içerisindeki karayolu olarak tanımlanan bütün yolları kapsayan yol yardım hizmeti bazı durumlarda kullanılamamaktadır. Az ve öz başlıklara sahip olan, destekten muaf tutulan bu hâller aşağıdaki gibidir:

 • Kullanıcının ilaç ve / veya uyuşturucu madde kullanımının sonrasında yardım çağrılması hâlinde
 • Sigortalı şahsın, yol yardım desteğine tabi olan aracını araba yarışlarına sokması hâlinde
 • Mütemadiyen aynı biçimde yapılan kazalar veya aracın hep benzer şekilde arızalanması hâlinde

Yol yardım hizmeti bazı durumlarda kullanılamaz. Bu durumlar ise şunlardır;

 • Kullanıcıların ilaç veya uyuşturucu madde kullanımı sonrası yardım çağrılması durumunda,
 • Sigortalının aracı araba yarışları kapsamında katılması durumlarında,
 • Sürekli olarak aynı şekilde yapılan kaza durumlarında veya aracın hep aynı şekilde arızalanması gibi durumlarda,
 • Sigortalanın kendi kendini yaralaması, üçüncü kişilerle kavgaya girmesi durumlarında,
 • Ülkede meydana gelen doğal afetlerde, terör, iç savaş, ayaklanma veya grev gibi durumlar sonucu oluşabilecek hasar durumlarında da yol yardım hizmeti devreye girmemektedir.

Yol yardım hizmetleri poliçeler arası farklılık göstermiş olsa da Türkiye sınırları içerisinde bulunan ve karayolları olarak tanımlanan yollar arasında hizmet vermektedir. Ancak poliçesinin ikame araç sunmasına rağmen arıza nedeni poliçe kapsamı haricinde kalıyorsa veya aracın arıza nedeni kaza yapma olmaması hâlinde sigorta şirketleri ikame araç sağlamamaktadır. Sigorta poliçelerinin hepsinde yer alan bir yardım hizmeti olan yol yardım çekici hizmeti ile bir yıl içerisinde belirli sayıda sınırlamaya tabi tutulacak şekilde sunulan bu hizmetin öngörülen rakamın üstünde başvurulması durumunda ekstra ücretlendirme yapılmaktadır. Çekici yardım hizmetlerine köprü ve otoyol ücretleri de eklenmektedir. Yol yardım hizmetinin dâhil olduğu araç trafik sigortası ne kadar ödeme tutarına sahiptir diye araştıracak olduğunuzda her sigorta şirketinin farklı bir fiyat sunduğunu görebilirsiniz. Kasko sigortası olan sürücülerin yol yardım hizmetine kasko poliçesi ile birlikte sahip olmalarına rağmen zorunlu trafik sigortası yaptıran ve yol yardım hizmetlerini ek teminat ile edinen sürücüler sigorta şirketleriyle görüşmek suretiyle fiyatlara dair detaylı bilgi edinebilirler. Bu hizmeti kapsayan araç sigortası var mı yoksa yok mu şeklinde aramalar ise sigortaladım.com üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI