Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Hangi Kaza Durumlarında Kasko Sigortası Bozulur?

29 Mayıs 2023

Karayollarında özel araç kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu kullanımlara bağlı olarak kaza oranları da yükselir. Burada olası riskler için sürücülerin önlem alması önerilir. Zorunlu trafik sigortası haricinde, farklı alternatiflerinde değerlendirilmesi gerekir. Araç sahipleri için oldukça önemli olan kasko sigortası nedir? Kasko trafik sigortası maddi açıdan doğan zararları karşılayarak araç ve sürücü güvenliğini artırır. Yalnızca kazalar da değil birçok farklı durum senaryosundaki sorunlar için de kapsayıcıdır. Park halindeyken ya da yolculuk esnasında olması fark etmemektedir. Hırsızlık, doğal afet, çarpma ve çarpılma gibi büyük maddi zararlara sebep olacak durumları karşılar. Burada sigorta şirketlerinin yapacakları ödeme ve teklifler sunulan ek hizmetlere göre değişiklik gösterebilir. Araç kasko sigorta güvencesinin sağlanması için kazanın nasıl olduğu önemli bir belirleyicidir. Kasko poliçesi genel şartlarına uymayan bir durum ile karşılaşıldığında, kapsam dışında kalabilir. Bu durumlar kasko sigorta sözleşmelerinin bozulmasına neden olarak, maddi bir karşılık alınmasının önüne geçer. 

Bazı kaza durumlarında kasko sigortası bozulabilir. Maddi zararın karşılanması için yaptırılan bu sigortanın kapsamı alanına girmeyen durumlarda koruyucu etkisi bulunmaz. Ayrıca kazanın nasıl olduğu sigorta şirketleri tarafından araştırılmaktadır. Burada yapılan incelemeler sonucunda art niyetli davranışların tespit edilmesi halinde kasko sigortası bozulur. Kapsam dışında kalacak bir sorunun olma ihtimaline karşılık ek teminatlar poliçeye eklenebilir. Bu sayede standart özellikleri dışında yaşanılabilecek durumlara karşı önlem alınabilir. Buna rağmen sigorta şirketleri ile uyuşmazlık yaşanması durumunda Sigorta Tahkim Komisyonu’na 15 iş günü içerisinde yazılı olarak başvuru yapılabilir. Bu durum sigorta şirketinin ödeme talebini geri çevirmesi durumunda da gerçekleştirilebilir. Kasko sigortası bazı durumlarda iptal edilebilir. Primlerin ödenmemesi sigortanın bozulmasına neden olur. Araç sahibinin vefatı, yeni araç alınması ya da aracın satılması gibi işlemlerde bu durum gerçekleştirilir. Ayrıca kişisel taleplerden dolayı da sigortanın iptali talep edilebilir. Ödemesi gerçekleşen kişilerin poliçe vadesi ve iptal ettiği gün arasında kalan gün üzerinden hesaplama yapılır ve tahsilat tutarı sigortalıya iade edilir. 

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

İsteğe bağlı bir sigorta türü olan kasko, oluşabilecek maddi zararların kapsanması için tercih edilir. Bu durumda belirtilen kasko sigortası genel şartları için geçerlilik sağlar. Burada kasko poliçesi içerisinde bulunan teminatlar önemli bir belirleyicidir. Peki en iyi kasko poliçesi nedir? Bu soru için tek net bir cevap verilmesi mümkün değildir. Farklı risk grupları için farklı özelliklere sahip ürün seçenekleri tercih edilebilir. Ek teminatlar ile genişletilerek daha kapsamlı bir koruma elde edilebilir. Aracın durumu, kapsam içerisinde yer alan koşullar ve ödeme primlerine göre de değişebilir. İhtiyaca göre dört başlık altında incelenen sigorta türlerinden biri tercih edilmelidir. Aracın olası tehlikeler ile karşı karşıya kalmaması için e-Devlet ya da SBM üzerinden kasko poliçe sorgulama işlemi gerçekleştirilmelidir. 

Kasko sigortasının ödeme yaptığı koşullar:

  • Standart kasko poliçesi genel şartları dikkate alındığında çarpma ve çarpılma durumunda araç ve kişide meydana gelen hasar karşılanır. Burada kasıtlı zararların verilmesi söz konusu olduğunda hasarlar karşılanmaz, sigorta anlaşması fes edilir. 

  • Araçta gerçekleşen teknik ya da dış kaynaklı bir nedenden meydana gelen yangınlarda kasko kapsamı içerisindedir. Oluşan maddi hasar karşılanır. 

  • Hırsızlık konusunda; teyp, lastik, ayna gibi parçaların çalınması ya da çalınmasına teşebbüs edilmesi durumunda meydana gelen zararlar. 

Kasko sigortası, teminat bedelleri sayesinde kaza yapan araç sahiplerini büyük maddi yüklerden kurtarır. 

 

Kasko Poliçe Tekliflerini İncelerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kasko sigortası, zorunlu bir sigorta türü olmamasına karşın birçok sürücü tarafından tercih edilir. Araç sahibinin maddi ve manevi anlamda zor durumda kalmaması için kasko poliçe teklifi incelemesinde bazı noktaları dikkat etmesi gerekir. İlk olarak çevresel koşulların incelenmesi ve olası tehlikelerin belirlenmesi en kapsamlı sigorta seçeneğinin seçilmesine yardımcı olur. Kaza durumunda aranacağı düşünüldüğünde kolay ulaşılabilen bir şirket tercih edilmelidir. Kaza sonucu yaşanan yaralanmaların tamamının ya da en azından bir kısmının şirket tarafından karşılanması beklenmelidir. Belki de içlerinden en önemli olan nokta ise araç servis kapsamıdır. Aracın tamir edilmesi için alanında uzman bir ekiple çalışan şirketlerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir. kasko sigortası teklif alırken, fiyattan önce sigortanın kapsamlı bir hizmet tercih edilmelidir. 

Yeni bir sigorta araştırmasına girmeden önce kasko sigortası sorgulama işlemi yaparak aracın kasko poliçesinin sonlanma tarihi ve tramer numarası rahatlıkla öğrenilebilir. Poliçe satın almadan önce TSRSB’nin belirlediği kasko fiyatlarının incelenmelidir. Bu sayede sigorta şirketlerinin sunduğu tekliflerde verilen primler daha sağlıklı bir şekilde kıyaslanabilir. İsteğe bağlı yapılan bu sigortanın bedeli hesaplanırken farklı detaylara bakılır. Aracın yaşı, kullanılacağı şehir, çevre gibi etkenler kasko sigortası hesaplama işleminde primlerin belirlenmesini sağlar. Bu bölgede trafik kazalarının yoğunluğu, suç potansiyeli gibi risk faktörlerine göre bedel yükselebilir. Kasko sigortası fiyatları, kullanım amaçlarına göre de değişiklik gösterebilir. Ticari, tarım ya da resmi araçlar için kullanılan kasko fiyatları daha yüksek olabilir. Bireysel ruhsat ve ticari ruhsat değerlerin değişmesine neden olabilir. Sigorta şirketleri ve araçlara göre değişse de ortalama olarak özel araçlar için standart bir kasko için 1000-2000 lira arasında bir değer biçilmektedir. İndirim oranlarından yararlanmak için sigorta uzmanlarından yardım alınması faydalı olabilir.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;