13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Filo Aracına Çarpanları Tazminat Bekliyor

Kaskolu ve sigortalı bir araç sahibisiniz ve kendinizi güvende hissediyorsunuz değil mi? Günün birinde yüzde yüz hatalı olarak bir araca çarpsanız, çarptığınız aracın tüm masrafları trafik sigortası tarafından karşılanacak. Sizin kaybınızı da kasko sigortanız ödeyecek. Ne yazık ki bu çarptığınız araç filo aracı ise işler değişebilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, kazadan bir süre sonra bu kazanın hiç bilmediğiniz bir masrafı karşınıza çıkabilir. Kazada suçun yüzde ellisi sizde bile olsa, filo aracının gelir kaybının yarısını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer suçsuz olduğunuzu mahkemede kanıtlarsanız, hiçbir ücret ödemeden bu durumu atlatabilirsiniz.

Filo Aracın Gelir Kaybı Sizden Alınabilir

Filo şirketleri aracı kiralayanlara kaza yapmaları halinde yeni bir araç vereceğini taahhüt ediyor. Ancak sigorta şirketleri, filo araçların sigorta poliçeleri daha ucuza yapıldığı için kaza yapılan aracın yerine geçecek başka bir araç vermek istemiyor. Bu yüzden aracın kazadan sonra tamir süresince yaşadığı gelir kaybını kaza yapan kişilerden almak istiyor. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken filo şirketinin gelir kaybını ispatlamasını istemek olabilir. 

Çok az sigorta şirketi poliçe kapsamında gelir veya kira kaybını karşılıyor. Gelir kaybı sigortası ve başka kâr kayıpları Sigorta Genel Şartları'nda teminat kapsamı dışında kalıyor. Bu yüzden size gelen faturayı dikkatli bir şekilde incelemenizde fayda var çünkü çoğu filo şirketi yedekte araç bulundurduğu için aracı kaza yaptığında gelir kaybına uğramıyor. Eğer bunu kanıtlarsanız hiçbir şey ödemek zorunda kalmazsınız. Bunun yanı sıra suçlu filo aracı ise zaten bir şey ödemek zorunda değilsiniz. Ancak suç yarı yarıya ise filo şirketi sizden masrafın yüzde ellisini isteyebilir. 

Filo şirketleri bir yıl içerisinde gerçekleşen kazaların gelir kaybını toplayıp bir hukuk şirketine veriyor. Hukuk şirketi de icra yoluyla kaza yapan kişiye ulaşıyor. Bu yüzden eğer üzerinden uzun süre geçmiş bir kaza olayınız varsa bunun faturası size geç ulaşabilir. Elbette avukatınızın yardımıyla pazarlık yaparak bu faturayı aşağı çekme ihtimaliniz var.

Başka Hangi Araçlar Tazminat İstiyor?

Eğer kazada siz hatalıysanız, taksi gibi ticari araçlar ve halk otobüsleri de gelir kaybını sizden isteme hakkına sahip oluyor. Otomobillerde günlük gelir kaybı 200 lira iken taksilerde 500, otobüslerde ise 2 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda suçsuz olduğunuzu düşünüyorsanız, mahkeme aracın tamir süresince gördüğü kaybı güvenilir bir şekilde hesaplayabilir ve olası yanlışlıkların önüne geçilebilir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI