Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Ferdi Kaza Teminatı Nedir? Neleri Kapsar?

12 Şubat 2024

Hayatımızın her anında beklenmedik riskler ile karşılaşabiliriz. Günlük yaşantınızda karşılaşabileceğiniz herhangi bir kaza sonucu sakatlanabilir, yaralanabilir veya vefat edebilirsiniz. Ferdi kaza sigortası, bu tarz riskli durumlar sebebi ile oluşan tedavi masraflarınızı güvence altına alan bir sigortadır. 

Ferdi kaza sigortası ve ferdi kaza sigortasının kapsamı ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylar için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz. 

Ferdi Kaza Sigortası Ne İşe Yarar?

Ferdi kaza sigortası; beklenmedik kazalar sebebi ile meydana gelen yaralanma, kısmi maluliyet, tam maluliyet veya vefat gibi durumlara karşı hem sigortalıyı hem de yakınlarını güvence altına alan bir sigortadır.

Ferdi kaza sigortası, kaza olarak değerlendirilebilecek her türlü durum için teminat sağlar. Trafik kazası, düşme ve yuvarlanma gibi riskli durumlar sonucu meydana gelen yaralanma veya sakatlanmalarda sigortalıya; vefat halinde ise sigortalının yakınlarına poliçede belirtilen limitler dahilinde ödeme yapılır. 

Ferdi Kaza Sigortası Kapsamı Nedir?

Ferdi kaza sigortasının kapsamı, sigorta şirketlerinin sunduğu ürünlere ve sigortalının poliçeye dahil etmek istediği teminatlara göre değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle ferdi kaza sigortasında dört ana teminat bulunur. 

Ferdi kaza sigortasının kapsamı aşağıdaki gibidir.

Kaza Sonucu Tam veya Kısmi Maluliyet: Sigortalı, herhangi bir kaza sonucu tam veya kısmi bir sakatlık yaşarsa, poliçede belirlenen tutar kadar tazminat alır. 

Kaza Sonucu Vefat: Sigortalının kaza sonucu vefat etmesi halinde, ferdi kaza sigortası poliçesinde belirtilen tutar dahilinde sigortalının ailesine tazminat ödemesi yapılır. 

Tedavi Masrafları: Kaza sebebi ile oluşan yaralanmalar için gerekli olan tedavi masrafları, sigorta poliçesinde belirtilen limitler dahilinde karşılanır. 

Hastane Yatış Masrafları: Kaza sonucu sigortalının hastanede yatması gereken durumlarda devreye giren bu teminat, hastane masraflarını poliçe dahilinde karşılar. 

Ferdi Kaza Sigortası Neleri Kapsamaz?

Beklenmedik kazalara karşı hem sizi hem de ailenizi güvence altına alan ferdi kaza sigortasının kapsamına girmeyen bazı durumlar bulunur. Ferdi kaza sigortası genel şartlarında belirtilen ve sigortanın kapsamadığı durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Savaş ve isyan gibi durumlar
 • Grev, lokavt ve kargaşa
 • Kimyasal silahların kullanılması
 • Cinayet veya cinayete teşebbüs etme
 • Terör eylemleri
 • Sabotaj
 • Motosiklet veya motorlu bisiklet kullanırken meydana gelen kazalar
 • Buz ve kar üzerinde yapılan sporlar
 • Dağcılık
 • Spor veya hız yarışlarına katılmak
 • Vahşi hayvan avlamak, yüksek dağda avcılık yapmak veya açık denizde balıkçılık yapmak

Yukarıdaki eylemler sırasında oluşabilecek kazalar, ferdi kaza sigortasının kapsamında değildir. 

Ferdi Kaza Sigortası ve Hayat Sigortası Farkı Nedir?

Ferdi kaza sigortası ve hayat sigortası arasındaki en temel fark; hayat sigortası her türlü ölümü teminat altına alırken ferdi kaza sigortasında yalnızca kaza sonucu vefat riski teminat altına alınmaktadır. 

Hayat sigortalarında yer alan vefat teminatının sınırları oldukça geniştir. Hastalıklar, isyan, ayaklanma, sel, deprem, yanardağ patlaması veya yer kayması gibi doğal afetler, terör eylemleri ve bunları engellemek amacıyla yetkililerin müdahalesi sonucu vefat gibi birçok durum, hayat sigortasının vefat teminatları arasında yer alır. 

Ferdi kaza sigortası ve hayat sigortası arasındaki bir diğer fark ise; ferdi kaza sigortasında sağlık masraflarının karşılanması için herhangi bir kaza sebebiyle fiziksel hasar alınması gerektiğidir. Hayat sigortasında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için fiziksel hasar almaya gerek yoktur. Herhangi bir hastalık durumunda da poliçe kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanılabilir. 

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;