05 Ocak 2022 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Far ve Stop Lambası Değişimi Kaskoyu Bozar mı?

Aracın çalınması, yanması veya kaza sonucu hasar alması gibi durumları güvence altına alan sigorta türüne kasko denir. İsteğe bağlı yaptırılan bu sigorta türü, merak edilen birçok soruyu beraberinde getirir. Hangi durumların kaskoyu bozduğu, kaskonun neleri teminat altına aldığı ve daha birçok konu; alanında uzman sigortacılar tarafından açıklığa kavuşur. Araç sahiplerinin sıklıkla merak ettiği bir diğer konu ise far ve stop lambası değişiminin kaskoyu bozup bozmadığı olur. Bu durum, genellikle kaskoyu bozmaz. Far ve stop lambası değişiminin hasarsızlık kapsamında değerlendirildiği poliçeler olduğu gibi tam tersi bir durum da mevcuttur. Bazı sigorta şirketlerinin far ve stop lambası değişiminin kaskoyu bozduğunu kabul ettiği görülür. Sigortaladim.com sizlere onlarca farklı kasko sigortası teklifi sunar. Bu teklifler içerisinden far ve stop lambası değişiminin kaskoyu bozmadığı sigorta firmalarını tercih edebilir, poliçe kapsamını kendi istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirleyebilirsiniz. Ufak hasarların ve değişimlerin kaskonuzun hasarsızlık indirimini bozmasını istemiyor, bu konudaki endişelerinizi geride bırakmak istiyorsanız tercihinizi mini kasko sigortasından yana kullanabilirsiniz.

Mini Kasko Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar?

Mini kasko nedir sorusunun cevabı kısaca aracınızın pert olması, yanması veya çalınması  halinde hasarını karşılayan ancak ufak tefek kazaların hasarını karşılamayan düşük prime sahip bir sigorta türüdür. Mini kasko ne demek sorusunun ardından neleri kapsar ve kimler için uygundur soruları gelir. Mini kasko neleri kapsar sorusunun cevabı kısaca normal kasko sigortasının ana teminatlarını kapsar olarak verilebilir. Aracın çalınması, çift taraflı çarpışmalar, aracın yanması ve pert olması gibi büyük risklere karşı bütçenizi güvence altına alan bu sigorta türü; düşük bir prim ile kasko poliçesinin ana teminatlarına sahip olmanıza imkan tanır. Mini kasko sigortası, trafik poliçesine sahip olup kaskosunu yaptırmamış olan araç sahipleri tarafından yaptırılabilir. Çalınma, yanma ve çift taraflı çarpışma gibi teminatlardan yararlanmanızı sağlayan bu sigorta türü; özellikle prim sebebiyle kasko yaptırmamış olan kişiler tarafından tercih edilir. Olası bir kaza durumunda kendi aracınızın hasarını belirli bir limite kadar teminat altına almak istiyorsanız bu sigorta türü sizleri için uygundur. Daha düşük bir prim ödeyerek kasko poliçesinin ana teminatlarına sahip olabilir, ufak sorunların hasarsızlık indiriminizi bozmasını engelleyebilirsiniz. Poliçenize mini onarım haklarını eklemeyi talep ederek aracınızı ufak hasarlara karşı da koruma altına alabilirsiniz.

Kasko Mini Onarım Haklarıyla Hasarsızlık İndiriminizi Koruyun

Mini kasko içeriği ve teminatlarının sadece belirli ölçüdeki maddi hasarları güvence altına aldığını unutmamalısınız. Mini kaskonun aracınızda meydana gelebilecek ufak hasarları karşılamadığını bilmeniz gerekir. Aracınızı ve bütçenizi ufak hasarlara karşı da koruma altına almak istiyorsanız kasko mini onarım hizmetinden yararlanabilirsiniz. Aracınızın kasko poliçesinde yer alan hasarsızlık indirimini bozmadan yapılan düzeltmeler, mini onarım hizmeti dahilinde gerçekleştirilir. Araçların boya, kaporta, iç döşeme ve ön cam gibi bölümlerinde meydana gelen yırtık, çizilme, sıyrık gibi ufak hasarlar; belirlenen ölçü ve limitler doğrultusunda bu  özel hizmet paketi ile karşılanır.

Mini onarım haklarıyla karşılanan hasarlar için ücret ödemezsiniz. Boyasız araç kaportası onarımı, döşeme tamiri, leke çıkarma, yırtık düzeltme, göçük kurtarma ve daha birçok onarım hizmeti ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilir. Bu hakların bir diğer avantajı ise poliçenizin hasarsızlık indirimini etkilemiyor olmasıdır. Küçük ölçekli hasarları kaskonuzun hasarsızlık indirimini bozmadan karşılayan bir hizmet paketi arıyorsanız, mini onarım sizin için ideal bir seçenek olur. Kasko ile birlikte sahip olunabilen mini onarım paketi ve teminatları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen şimdi sigortaladim.com Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçebilir, uzman danışmanlarımızdan merak ettiğiniz soruların cevabını alabilirsiniz.

Kaskoyu Bozan ve Bozmayan Durumlar Nelerdir?

Aracınızı güvence altına almak için yaptırdığınız kaskoyu bozan ve bozmayan durumları merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Araç kaskonuzu bozan durumları öğrenerek kaskonuzdan sorunsuz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Araç kaskosunu bozan durumlar aşağıdaki gibidir:

 

 • Devlet tarafından gerçekleştirilen zorunlu yaptırımlar
 • Ehliyetsiz araç kullanırken gerçekleşen zararlar
 • Savaş, nükleer tehlikeler ve devlet tarafından alınan önlemler sonucunda oluşan zararlar
 • Keyif verici maddelerin etkisi altındayken gerçekleşen kazalar
 • Araç sahibinin veya araç sahibinin sorumluluğundaki kişilerin bilinçli olarak araca verdiği zararlar
 • Aracın zorunlu bakım işlemlerinin yapılmamış olması
 • Araç nakil sırasında sokulan zararlar
 • Donma, yağsızlık, çürüme, paslanma gibi nedenlerden dolayı oluşan zararlar
 • Sigorta kapsamında bulunmayan bir durum sonucunda meydana gelen zararlar
 • Aracın kapasitesinden fazla yolcu ve yük taşımasından dolayı oluşan zararlar

Yukarıda yer alan maddeler, kaskoyu bozan ve hasarsızlık indirimini ortadan kaldıran önemli durumlardır. Hasarsızlığı bozmadan yapılan ve mini onarım paketi içerisinde sizlere sunulan onarım işlemleri ise şunlardır:

 • Boyasız kaporta göçüğünün düzeltilmesi
 • Boya hasarlı kaporta göçüğünün düzeltilmesi
 • Boya tamiri ve mini yamalar
 • Ön camın tamiri
 • Plastik ön ve arka tampon tamiri

Mini kasko sigortasını tercih ederek ufak hasarların bütçenize zarar vermesinin önüne geçebilirsiniz. Mini sigorta kapsamında meydana gelen ufak hasarlar, kaskonuzun hasarsızlık indirimini bozmaz. Mini onarım hizmeti ile aracınızın ufak hasarları karşılanır. Mini kasko fiyatları, poliçe kapsamına göre değişkenlik gösterir. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun mini kasko sigortası tekliflerini değerlendirmek ve uygun fiyatlarla kaskonuzu yaptırmak istiyorsanız  doğru adresiniz Sigortaladim.com olur.

İLGİLİ BLOG YAZILARI