MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Ev Satarken Nelere Dikkat Edilmelidir?
27 Mayıs 2020 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Ev Satarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev satış işlemlerinde mal sahiplerinin çeşitli prosedür işlemleri ile ilgilenmesi gerekmektedir. Bu süreç içerisinde alıcı ile anlaştıktan önceki ve sonraki adımlar önem taşımaktadır. Dolandırıcılar tarafından dolandırılmamak amacı ile tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler hususlar bulunmaktadır.

Ev satarken dikkat edeceğiniz bu adımlar sayesinde gerekli önlemleri alabilir ve dolandırıcılardan kurtulabilirsiniz. Kolay ve basit işlemler ile evinizin güvenli bir şekilde satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Satış için aceleci davranmadan tüm işlemleri büyük bir titizlikle yürütmeniz tavsiye edilir. Böylece dolandırıcıların kurbanı olmadan, prosedüre uygun olarak evinizi satabilir ve karşılığında paranızı alabilirsiniz. Sözleşmeler üzerinde atacağınız her imzaya çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ev İlanı Verirken Dikkatli Olun

Özellikle internetin yaygınlaşması ile birlikte emlak sektörü de diğer sektörler gibi ivme kazanmıştır. İnsanlar eskiden sokak sokak dolaşarak ev ararken, günümüzde internet üzerinden evleri inceleyip satın alıyor veya kiralıyor. Web üzerinden evlerin fotoğraflarıyla beraber bilgi sahibi olup ardından evleri incelemeye gidiyor. Hayatınıza büyük bir kolaylık olarak eklenen internet üzerinden emlak takibinde hem satın alma hem de kiralama işlemleri çok kısa bir süre içerisinde hallolmaktadır.

Ev satarken dikkat edilmesi gerekenler arasında ev ilanının verilme tarzı bulunuyor. Emlak ilanlarında müşterinin ilgisini çekmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde eviniz ne kadar güzel olursa olsun yıllar boyunca müşteri çekmeyebilir. Verdiğiniz ilanlarda ilan başlığı ilk dikkat çeken element olarak karşınıza çıkmaktadır. Site ziyaretçileri tarafından önce başlık göze çarpmaktadır. Bu yüzden başlığın etkileyici ve bir o kadar da bilgi içerikli olması önem taşımaktadır. Ziyaretçilerde inceleme arzusu uyandırmanın ardından ilanlarınızın abartısız olmasına özen gösterin. Doğru ve makul bilgiler ile kullanıcılarınıza sunacağınız ilan aşırı abartılı ilanlara oranla daha çok ilgi görecektir. Tüm bunların yanı sıra abartılı fiyatlar sunmaktan da kaçınmanız gerekmektedir. Piyasa değerinin çok üstünde bir fiyat sunduğunuzda ziyaretçiler inceleme gereksinimi duymadan ilanınızı pas geçebilirler.

Ev satarken nelere dikkat edilmeli diye düşünüyorsanız bunlardan biri verdiğiniz ev ilanıdır. İlanda kullanacağınız fotoğrafların yüksek çözünürlükte olmasına dikkat ediniz, bu durum insanlarda merak uyandırabilir. Aynı zamanda site üzerine ekleyeceğiniz bu ilanın doğru ve tam adresini girdiğinizden emin olunuz. Böylece emlak ilanınız sayesinde müşteri çekebilir ve ev satışınız için ilk adımı geçmiş olabilirsiniz.

Alıcıları Konusunda Seçici Davranın

Ev ilanını verdikten sonra müşteri ilişkileri önem taşımaktadır. Evinizi satarken dolandırılmamak amacı ile alıcınıza dikkatli bir şekilde yaklaşmanız gerekmektedir. Karşı tarafın da sizlere güven vermesi oldukça önemlidir. Satış işlemlerinde Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi imzalayarak yaptığınız satışı güvence altına alabilirsiniz. Tapu işlemlerini, büyük bir titizlik ile gerçekleştirmeye dikkat ediniz. Tapu devrini yalnızca belirlediğiniz satış bedelinin nakit olarak tahsil edilmesinin ardından yapınız. Dolandırıcılar yöntem olarak çek ve senet ile birlikte konut satışlarını daha çok kullanmaktadır. Bu yüzden müşterilerinizden parayı sözleşmeli olarak nakit veya banka hesabı üzerinden almaya dikkat ediniz.

Ev satarken tapu işlemleri esnasında konut kredisi kullanılacaksa banka avukatlarıyla görüşmeler sağlayabilirsiniz. Tapu alışverişinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta satış parasını almadan önce tapu devri onayı vermemeniz gerekmektedir. Kendi vaktinizi kaybetmemek adına, sizin sunduğunuz fiyatı ve şartları tam olarak karşılayamayacak olan kişilere evinizi göstermenize gerek yoktur. Boş yere bir çaba harcamak zorunda kalmadan direkt olarak asıl alıcılara vakit ayırabilirsiniz. Bu yüzden ev satarken incelenecek yol içinde alıcıların durumlarını ve kriterlerini değerlendirmeye almanız gerekmektedir. Böylece hem dolandırıcıları eleyebilir hem de istediğiniz şartlara uyum sağlayabilecek olan alıcıyı kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Müşterilerinize evinizin tüm olumlu ve olumsuz yanlarını açık bir şekilde anlatın. Böylece süreç içerisinde alıcılar tarafından doğru ve net cevaplar alabilir ve aradaki güven duygusunu zedelememiş olursunuz. Evin içerisinde bir kiracı varsa bu durumu hem kiracıya hem de alıcıya bildirin. Diğer koşulda, kira sözleşmesi devam ediyorsa sözleşme aynı şartlar ile yeni alıcıya devir edilmiş olmaktadır.

Ev Hakkındaki Tüm Detaylardan Bahsedin

Emlak alışverişlerinde karşılıklı güven oldukça önem taşımaktadır. Ev hakkındaki tüm detaylardan ve satış işlemlerindeki bütün prosedürlerden alıcıya bahsetmeniz gerekmektedir. Eğer evinizin üzerinde banka haricinde bir ipotek varsa satıcı ile anlaşmadan önce bunu kaldırmanız gerekmektedir. Evinizin şartlarının konut kredisine uygun olup olmadığından emin olun. Emlakçı aracılığı veya internet üzerinden yapacağınız ilanlarda sözleşmeleri dikkatle okumanız tavsiye edilmektedir. Evinizin tüm özelliklerinden detaylıca bahsetmeniz durumunun ardından eğer alıcı ile anlaşırsanız, anlaştığınız tüm şartları yazarak imzalayın ve belge haline getirin.

Ev satarken gerekli belgeler arasında evinizin zorunlu deprem sigortası bulunması gerekmektedir. Bu belge sayesinde eviniz için deprem anında koruma oluşturabilirsiniz. Alıcı ile anlaştıktan sonra evinizin emlak vergisi borcu olmadığına emin olmanız gerekmektedir. Evinizin tüm özelliklerinden bahsederek alıcınızı zor durumda bırakmadan satış işlemi gerçekleştirmelisiniz. Anlaşma şartlarını açık ve net olarak konuşmanız gerekmektedir. Böylece sonrasında herhangi bir anlaşmazlık yaşamadan iki tarafın da çıkarlarına ulaşması hedeflenmektedir. Satışını gerçekleştireceğiniz evin borçlarını kapatarak satışa öyle sunmanız gerekmektedir.

Ev satarken yapılması gerekenler arasında kiracı sözleşmesini hem kiracı hem de alıcı ile paylaşmanız gerekmektedir. Satış işleminden önce her iki tarafı da bilgilendirmeniz gerekmektedir. Böylece herhangi bir mağduriyet yaşamadan satışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra fatura aboneliklerini de yeni ev sahibinize devretmeyi unutmamalısınız. Alıcı ile satış esnasında tapu masraflarından tutun alım tarihi ve teslim tarihi gibi tüm detayları yazarak imzalayın. Hem hukuki açıdan hem de yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek amacı ile yazılı belge önem taşımaktadır.

Evin Gerçek Değerini Belirleyin

Satış işleminde bulunacağınız ev için gerçek bir fiyatlandırma bildiriminde bulunmanız önem taşımaktadır. Evin piyasa değerinin çok üstünde bir fiyat vermeniz uygun bir alıcı bulmanıza engel olacaktır. Hem piyasayı hem de evin durumunu düşünerek bir fiyatlandırma ortaya sunmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra tapuya herhangi bir şekilde beyanda bulunmadığınızda veya en düşük fiyat ile beyanda bulunduğunuzda cezai bir işleme maruz kalabilirsiniz. Satış işlemleri esnasında çek ve senet ile iş birliği yapmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. En güvenilir yöntem, banka üzerinden havale ve EFT yolu olarak karşınıza çıkıyor.

Ev satarken para nasıl alınmalı diye düşünüyorsanız bankalar bu konuda sizler için en büyük yardımcıdır. Dilerseniz biraz daha fazla maliyet ile EFT veya havale işlemlerinin yerine blokeli çek işlemi de yapabilirsiniz. Bu durumda alıcı ile ortak bir karara varmanız gerekmektedir. Paranın eksiksiz olarak ödenmesi satıcılar için önem taşımaktadır. Nakit olarak ödemeyi kabul etmeyin veya nakit işlemlerde belge imzalayarak parayı alın. Çünkü bu tür işlemlerde para eksik veya sahte olabilir bu yüzden paranın kontrol edilmesi gerekmektedir. Ev satarken dolandırılmamak için parasal işlemlerin hepsinde sözleşme ve banka yollarını kullanmaya özen gösterin. Böylece satışınızı güvence altına alabilirsiniz. Hayatınızı kolaylaştıracak olan bu özellikler sayesinde evinizi satarak karlı çıkabilirsiniz. İlan başlığından satış sonrası her adıma kadar dikkat ederek evinizi dolandırılmadan güvenli bir şekilde satışa çıkarabilir ve paranızı alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI