22 Nisan 2020 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Ev Nasıl Taşınır?

Bir pazar günü tatile gitmek, yaz mevsimi kamp planları ve tatil seyahatleri; hepsinin ortak bir noktası var, o da kullanılacak eşyaların hazırlanması. Konu ev taşımaya geldiğinde ise, gerçekleştirilecek birçok adım sebebiyle düşündüğünüzden çok daha zorlu. Herhangi bir aksaklık tüm taşınma işlemini aksatabilir, düşündüğünüzden çok daha fazla vakit alabilir ve planlarınızı ertelemenize neden olabilir. İşte tam bu noktada taşınma öncesi ne yapılacağını en ince ayrıntısına kadar adım adım planlamak ve çok dikkatli davranman işin en önemli kısmıdır.

Ev nasıl taşınır?” sorusunun cevabı olan, ilk adımlardan birisi ise taşınacağınız evin ilgili onarım ve bakım işlemlerinin tamamlanmış olmasından emin olmanızdır. Eğer eşyalar taşınırken ev içerisinde halihazırda süren bir tadilat olacak ise sürekli olarak temizliği kontrol altında tutmak ve evde çalışan ustalarla aynı anda ilgilenmek zorunda kalacaksınız. Ancak bu durum kaçınılmaz ise eşyaları düzgün bir şekilde paketlemekten ve koltuk takımları gibi eşyaları koruyucu kılıflarla korumaktan başka bir çareniz kalmayacaktır. Diğer önemli bir husus ise halihazırdaki evinizden çıkacak eşyaların bir listesini tutarak verimi artırmak. Bu liste sayesinde yenilenecek eşyalara göre hangi eşyalarınızı satacağınızı, atacağınızı veya bağışlayacağınızı düzenleyebilir, daha taşınma işlemi gerçekleşmeden verimi artırabilirsiniz.

Eşyalar Nasıl Kolilenir?

Taşınma öncesinde eski evinizden yeni evinize doğru yola çıkacak eşyaların listesini hazırladınız, bu noktadan itibaren diğer önemli bir husus ise taşınacak eşyaların kolileme işlemidir. Ev taşımak konusundaki kritik nokta ise; kolileme işlemini ne kadar düzgün ve nizamlı bir şekilde yapar iseniz kurulum aşamasında bir o kadar vakit kazanabilir, hızlıca yeni evinize yerleşebilirsiniz.

Ev taşınırken nasıl toplanır?” sorusunun diğer bir cevabı ise kategorizasyon. Aynı şekilde kategorilerine uygun şekilde zarar görmeyecek bir biçimde kolileme işlemini yapmanız durumunda taşıma işlemleri sırasında nakliyat şirketine de bir o kadar yardım etmiş olur ve taşıma esnasındaki zararı en aza indirmek için önemli bir adım atmış olursunuz. Her ne kadar nakliyat şirketleri paketleme konusunda da müşterilere hizmetler sunsa da kendini bu işlemi yaparak önemli ölçüde tasarruf edebilir, bu sayede yeni eviniz için değişik planlar yapmak için bütçe ayırabilirsiniz. Yeni eve taşınacak eşyaları paketleme işlemine başlamadan önce hazırladığınız listeden yeni evinize götürmeyeceğiniz eşyaları ortadan kaldırıp güzel bir şekilde paketlemeniz çok daha düzenli şekilde çalışmanıza yardımcı olacaktır. Kolileme işlemi için ise bazı araç, gereçlere ihtiyacınız olabilir. Bunlar sırasıyla; streç film, balonlu naylon, kolileri isimlendirme için marker, köşe profili, ambalaj ipi, koli bandı, mobilya taşıma için battaniye, yan profil, maket bıçağı gibi ürünler olacaktır. Hasar alabilecek mobilyaları taşıma battaniyesi ile iyi bir şekilde sarma işleminden sonra, ambalaj ipi gibi ürünler ile iyice yerleştirerek taşıma eşyasında çiziklerin ve diğer hasarların önüne geçebilirsiniz.

 Elektronik eşyalarınızı ise kolilerin içerisinde taşımak yerine, satın aldıktan sonra eğer sakladıysanız kendi kolilerinde taşıma işlemlerini gerçekleştirmek çok daha sağlıklı olacaktır. Eğer dondurucu veya buzdolaplarında yiyecekleriniz var ise buz kutularından yardım alarak kısa mesafelerde taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mutfak ürünlerinde ise kullanacağınız en önemli ürün gazete kağıdı olacak. Gazete kağıtlarına sarma işlemini gerçekleştirdiğiniz ürünleri daha sonra balonlu poşetler ile düzenli bir şekilde ayırarak; örneğin çatal bıçakları belirli kolilere, tabaklı farklı, tencere gibi araç gereçleri ise farklı kolilere yerleştirme işlemini gerçekleştirebilir, en son aşamada ise bu gibi ürünlere marker kullanarak “Kırılabilir” ibaresini ekleyerek nakliyat aşamasında oluşabilecek hasarların önüne geçebilirsiniz. Bu gibi ev taşıma püf noktaları sayesinde ise belki de ücret karşılığında dahi tamir ettiremeyeceğiniz ürünlerin kırılmasını önleyebilirsiniz.

Toplanırken Önce Hangi Eşya Grubundan Başlanır?

Toplama işlemini gerçekleştirmeden önce yapacağınız liste kritik bir öneme sahiptir. Aslına bakarsanız bu liste sayesinde gerçekleştireceğiniz her bir adımdan önemli bir şekilde zaman tasarrufu elde edebilirsiniz. Tasarruf edebileceğiniz bir diğer adım ise taşınacak eşyaların kategorizasyonu ve hangi eşya grubunun kolileme işlemine daha önce başlanacağı. Özellikle mutfak eşyaları olmak üzere küçük ve kırılabilir eşyalardan başlayabilir, bu sayede daha sonra gözden kaçmış bir eşya için kolileri tekrar açmak zorunda kalmadan çok daha düzenli bir taşınma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Mutfakta yer alan; çatal, bıçak, tabak, kase, tencere ve diğer mutfak araç gereçlerini aradan çıkararak ilk adımı atabilir, kırılabilecek eşyaları ortadan kaldırarak daha hızlı bir şekilde taşınma işlemini gerçekleştirmek için hazırlanabilirsiniz.

Ev Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşınma işlemi her ne kadar gözünüze büyük bir işlem gibi gözükse de planlı bir şekilde, adım adım gerçekleştirildiği takdirde düşündüğünüzden çok daha kısa sürebilir. Bu aşamada taşıma işlemini gerçekleştirecek nakliyat şirketini de özenle seçmek önemlidir. Nakliyat şirketleri araştırmasını iyi yapmamanız durumunda, kayıp eşyalarla karşılaşabilir, taşıma sırasında gözünüzden sakındığınız eşyalarınızın zarar görmesi gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilir veya en önemlisi zaman konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Taşınma gününde olası aksiliklerden kaçınmak için ise, her ne kadar kolileme/paketleme işlemlerini de nakliyat şirketleri yapabiliyor olsalar da, hem nakitten hem de unutulabilecek şeylerin gözden kaçmaması için nakliyat şirketinden önce davranarak siz gerçekleştirebilir, olası zaman problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Nakliyat şirketi ile aranızda oluşabilecek bir diğer problem ise ev taşıma fiyatları. Daha önce belirli koşullar çerçevesinde anlaştığınız fiyatın, ilgili işlemler sonrasında daha fazla bir şekilde karşınıza çıkması hiç istemeyeceğiniz bir durumdur. Bu gibi durumlar için çok daha özenli bir şekilde gerekli anlaşmaları yaparak sürpriz sorunlar ile karşılaşmadan taşınma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Taşınırken Eşyaların Zarar Görmemesini Nasıl Sağlarsınız?

Taşınma işlemleri sırasında her ne kadar her şeyi çok güzel paketlediğinizi düşünseniz de bazı şeyler yolunda gitmeyebilir ve gerek kolileme gerek ise nakliyat kısmında gerçekleşebilecek bazı aksilikler yüzünden eşyalarınız zarar görebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için ise alabileceğiniz bazı temel önlemler, ev taşıma teknikleri bulunmaktadır. Bu işlemler her ne kadar paketleme safhasında gereğinden fazla vaktinizi alıyor gibi gözükse de, atlanması durumunda geri dönülemez hasarlara sebebiyet verebilecek durumların önüne geçmek için mecburidir. İlk önce kırılabilecek eşyalar olan; tabak, kase, porselen takımlar, vazo, ayna gibi eşyaların sağlam bir şekilde paketlenmesi gerekmektedir. İlgili mutfak eşyalarını ilk önce gazetelere sarabilir, daha sonra ilgili eşyaları ev taşıma kolisi gibi ürünlere güzelce istiflerken belirli aralıklarla balonlu köpüklerden yardım alabilir ve eşyalarınızın sapasağlam yeni evinizde gitmesi konusunda önemli bir adım atabilirsiniz.

Mobilyalarda oluşabilecek hasarları önlemek için ise battaniyeler ile ilgili eşyaları sarabilir ve daha sonrasında streç film gibi ürünler ile sarma işlemi gerçekleştirerek herhangi çizik ve hasar alma durumunun önüne geçebilir, daha sonra oluşabilecek masraflardan kaçınabilirsiniz. Ancak tüm bu önlemlere rağmen hasar almış olan mobilyalar için ise rötuş kalemi temin ederek ilgili renklerle uyumlu rötuş kalemleri sayesinde eski haline en yakın şekilde görünümünü düzeltebilirsiniz. Elektronik ürünler ise çok daha hassas bir ürün kategorisi olmak ile beraber, eğer ürünleri aldığınız kutuları saklıyor iseniz taşıma işlemi bu gibi ürünler için düşündüğünüzden kolay olacaktır. Kutularının içinde gelen köpükler sayesinde ürünleri yerleştirdiğiniz anda taşıma işlemine hazır bir şekilde yeni evinize çıkmak üzere kolilenmiş olacaklardır.

İLGİLİ BLOG YAZILARI