Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

24 Şubat 2023

Her insanın hayallerinden ve ideallerinden biri ev sahibi olmaktır. Hayalindeki eve sahip olmak günümüzde birçok prosedürü beraberinde getiriyor. Bütçe belirlemesi, kredi işlemleri gibi adımlar alıcının kafasında soru işaretleri oluşturuyor. Bu noktada ise alıcının yardıma ihtiyacı oluyor. Bu yazımızda sizlere ev satın alırken nelere dikkat etmeliyiz, konut sigortası fiyatları, konut sigortası hesaplama gibi konulardaki sorularınız hakkında bilgi vereceğiz.

Ev Alırken Öncelikle Bütçenizi Belirleyin

Ev satın alırken keyfi isteklerimiz dışında en önemli etken ise evin fiyatı denebilir. Ev satın alırken dikkat edilenler dendiğinde akla ilk gelen hayalinizdeki evin yanı sıra o eve biçilen fiyattır. Sonuç olarak bütçenize göre bir ev satın alma şansına sahipsinizdir ve bütçeniz doğrultusunda hayalinizdeki evi de şekillendirirsiniz. Yeni ev alacaksanız, öncelikle bütçe belirlemesi yapmanız şarttır. Yeni olmayan, daha önce kullanılmış ve sene olarak ilk üç senesini doldurmuş olan bir daireye, eve taşınacaksanız çıkabilecek olan tadilat masraflarını da göz önünde bulundurmanız gereklidir. Bunları düşünerek bütçe planlamanızı yapabilirsiniz. Yeni bir ev alacaksanız yapmak istediğiniz eklemeleri ve değişiklikleri de göz önünde bulundurarak, sonuç olarak bu yapım aşamalarının sizlere ne kadara mal olacağını bir tablo halinde çıkararak kararınızı vermeniz faydalı olacaktır. Daha sonra zor durumda kalmamak için mutlaka bu önlemi alın. Evinize edineceğiniz mobilya gibi ögeler bile sizleri zor duruma sokabilir ve bütçe planlaması ile birlikte bu gibi durumların önüne kolaylıkla geçebilir, altından kalkabilirsiniz. Araya emlakçı koyduğunuz takdirde emlakçının aldığı ek ücret de işin içerisine giriyor. Sahibinden direkt olarak evi satın almıyorsanız bu etkeni de göz önünde bulundurarak bütçenizi buna göre belirleyin. Satın alırken kullanılan kredi miktarınızla ilişkili olarak dosya masrafı ve sigorta masrafı da harcama listenize eklenecektir. Konut sigortası sorgulama üzerinden kullandığınız kredi miktarıyla ilişkili olarak bu ücreti hesaplayabilirsiniz.

Piyasa Karşılaştırması Yapın

Son zamanlarda piyasadaki konutlara rahatlıkla ulaşılabiliyor. Çevrenizdeki emlakçılar ve çevrimiçi ilan sayfaları aracılığı ile güncel ilanları inceleyebilirsiniz. Bu incelediğiniz konutlar arasındaki farkları görebilirsiniz ve kararınızı buna göre şekillendirebilirsiniz. Bütün seçenekleri karşınıza alıp artı ve eksileriyle bir bütün olarak düşünmek bu süreçte sizler için oldukça faydalı olacaktır. Bu durumda ekspertiz firmaları tarafından uygulanan testler fayda sağlayabilir. Beğendiğiniz konutun muadili konutlar arasında ortalama veriler alınarak seçtiğiniz konutla karşılaştırılması yapılır. Diğer konutların ortalama fiyat, kira ücreti, konum ve metrekaresi gibi ögeler bu gibi ekspertiz raporlarında ön plandadır ve karşılaştırmalar bu faktörlere göre yapılmaktadır. Alacağınız konutun muadilleriyle karşılaştırmasını mutlaka ekspertizlere yaptırın ve mağduriyetin önüne geçin. Piyasada bazı satıcılar ortalamanın üzerinde değer biçebiliyorlar. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için ekspertiz raporunuzu mutlaka alın ve buna göre hareket edin.

Rutubet ve Boya Durumunu Kontrol Edin

Kimi satıcılar rutubet gibi olumsuz durumları konutlarını satışa çıkarmadan önce boya gibi yollar ile kapatıyorlar. Bu durumların önüne geçebilmek için iyi bir şekilde inceleme yapmak önemli. Gerekirse bir uzman yardımına başvurulmalıdır. Rutubetin sonradan kesilmesi zorlu bir işlemdir ve de büyük ölçüde masraf çıkartabilir. Bu durumda da bütçe planlamanız tamamen sarsılır. Bu yüzden yeni boya yapılması gibi durumlarda rutubet durumundan şüphelenmeniz yerinde olacaktır. Eşyalarınızla taşınmadan önce kesinlikle rutubet var mı veya yok mu, bunu kontrol edin. Sorunu taşınmadan önce tespit edebilmek oldukça önemli. Ev satın alırken dikkat edilecekler listesindeki diğer bir madde de budur.

Diğer Apartman Sakinleri Hakkında Bilgi Alın

Apartman yaşamının birinci getirisi komşuluktur. Komşuluk geleneğini bu konutlarda sürdürmek oldukça önem taşır. Keza komşularınız evinizdeki iç huzura da etkilidir. Bunun örneğini nezih muhitlerde konut bedelinin fazlalığından bile anlayabiliriz. Sonuç olarak satın alacağınız konutta ömrünüzün çok da kısa sayılmayan büyük bir bölümünü geçireceksiniz. Bu noktada aynı çatı altında bulunduğunuz insanlar da önem taşıyor. Huzursuz bir çevreye sahip konutta uzun süre konaklamanız pek de mümkün olmayacaktır. Bu yüzden muhit araştırmasını çok dikkatli bir şekilde yapın ve bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmayın. Apartman seçiminde en önemli olan etken de budur. Komşuluk ilişkileri birçok şekilde ev yaşamını etkiler. Sizin ise tek yapmanız gereken taşınmadan, konutu satın almadan önce bu insanlar hakkında bilgi edinmek. Edineceğiniz bu bilgiler büyük ölçüde sizleri huzursuz bir apartman yaşamı yaşamaktan alıkoyacak ve konut konusunda doğru seçimleri yapmanızı sağlayacaktır. Ev satın alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinden bir madde de budur.

Ulaşım Ağına ve Evin Konumuna Dikkat Edin

Konut satın alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin diğer bir maddesi ise ulaşım ağı. Toplu taşıma kullanan bir birey olabilirsiniz veya hususi aracınızı trafikte pek kullanmayı tercih etmiyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda tercih ettiğiniz konutun ulaşım ağını incelemekte fayda var. Değerlere baktığımızda ulaşım ağlarına en yakın konumda olan konutlar her zaman daha yüksek fiyatla satışa çıkmakta. Olanaklı durum olan da bu. Büyükşehirde yaşıyorsanız metro, metrobüs gibi ulaşım araçlarına konutlarınızın yakınlığı oldukça önemli. Özellikle çalışan kişiler için bir üst derecede önem taşıyor. Eğer hususi aracınız varsa ve toplu taşıma kullanmıyorsanız bu gibi bir duruma pek de dikkat etmeniz gerekmiyor. Tamamen tercihe kalmış bir durum. Ancak daha sonrasında satın aldığınız konutu satışa çıkarmak istediğinizde toplu taşıma ağlarına yakın olan konutları çok daha yüksek bir fiyattan satma şansına sahip olursunuz. Bu şekilde bir düşünceniz olduğu takdirde toplu taşımaya yakın bir konut seçmekte her ihtimale karşı fayda var. Metro veya metrobüs olmasa bile otobüs duraklarına yakın olan konutlar da bu konuda sizler için faydalı olacaktır.

Bunun yanı sıra diğer bir konu ise satın almak istediğiniz konutun konumu. Konum sizlere birçok konu hakkında bilgi verebilir. Konutunuzun konumu ile birlikte ilgili çevredeki komşular gibi birçok faktör de değişiklik gösterecektir. En önemlisi fiyat bu konum durumu üzerinden şekillenecektir. İleride yeniden bu konutu satmak veya kiralamak istediğinizde eğer muhiti nezih bir bölgeden bu konutu satın almışsanız oldukça yüksek bir rakamdan kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Huzurlu olan konumlarda konut fiyatı diğer konumlara göre oldukça yüksektir. Bu tür etkenler insanlara güvende hissettirir ve önemi azımsanmayacak ölçüde çoktur. Artı olarak şehir merkezine uzak veya şehir merkezine yakın olması da sizin inisiyatifinize bırakılmış bir durum. Kimi bölgelerde şehir merkezine uzak konutlar daha değerliyken, kimi bölgelerde ise şehir merkezinde olan konutlar değerleniyor. Bu genel olarak şehirden şehire veya semtten semte bile değişmekte olan bir durum. İsterseniz şehrin kalabalığında, tüm olanaklara yakın bir şekilde yaşamayı tercih edebilirsiniz. Ya da şehre uzak ve kafa dinlemenizi sağlayabilecek bir konutta vaktinizi geçirebilirsiniz. Bunun seçimi tamamen size kalmış olmakla beraber satım durumu da değişkenlik gösterecektir. Genelde elinizin altında tüm imkanlar olmuş olduğundan dolayı şehir merkezine daha yakın olan konutlarda fiyat miktarı daha fazla olacaktır. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak ve yaşam şartlarınızı dikkate alarak planlama yapmanızda fayda var.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;