MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Eşya Sigortasının Kapsamı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
20 Nisan 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Eşya Sigortasının Kapsamı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yıllarca çalışıp birikim yapılarak sahip olunan eşyalar, fark edilmese de her an risk altındadır. Doğal afetler, terör olayları, olağanüstü durumlar gibi beklenmeyen ve istenmeyen olaylar sonucu eşyalarınız zarar görebilir, kullanılamayacak duruma gelebilir. Bu avantajlı bir sigorta türü, akıllara eşya sigortası neleri kapsar sorusunu getirmektedir.  Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmanız, size büyük bir maddi külfet olarak yansıyacaktır. İşte tam da bu noktada, eşya sigortası kapsamı dâhilindeki varlıklarınızı teminat altına alarak size maddi açıdan destek olur.

Eşya Sigortası Zorunlu Mu?

Eşya sigortası yaptırmak, kanuni açıdan herhangi bir yükümlülüğü beraberinde getirmemektedir. Yani tercih size kalmıştır. Emek vererek satın aldığınız eşyalarınızın güvence altında olmasını istiyor iseniz, kendinize uygun bir sigorta ile olası risk durumlarında maddi açıdan hayatınızı olumsuz etkilerden koruyabilirsiniz. Bu sayede beklenmeyen anlarda refah seviyeniz hiçbir şekilde düşmez, kötü sürprizler hayatınızda aksaklık oluşturmaz. Ev sahibi ya da kiracı olmanız fark etmemektedir. Ev sahibi iseniz, hem evde bulunan eşyalarınızı hem de evinizi teminat altına alabilirsiniz. Eğer ev sahibi iseniz, yangın, deprem gibi olası tehlikelere karşı eşyalarınızı sigortalatabilirsiniz. Eşyalarını güvence altına almak isteyenler tarafından merak edilen ‘Eşya sigortası neyi kapsar?’ sorusuna verilecek yanıt, poliçenize göre değişkenlik göstermekle birlikte, genel olarak sizi zor durumdan kurtarmaya yönelik maddeleri içerdiğini belirtmek gerekir. Zorunluluğu olmayan ev eşya sigortası kapsamı bakımından büyük avantajlara sahiptir. Bu nedenle, tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca, poliçenizin süresi dolduğu anda bozulmamış, yani eşyalarınız herhangi bir zarara uğramamış ise sigorta şirketleri yeni bir sigortalama dönemi için size avantajlı indirimler sunmaktadır.

Eşya Sigortası Neleri Kapsar?

Poliçenizde belirtilen şartlar meydana geldiğinde ve yine eşyalarınız zarar gördüğünde, sigorta şirketi size daha önceden anlaşılan miktarda nakdi para desteği sağlamaktadır. Bu nedenle, ‘Ev eşya sigortası neleri kapsar?’ sorusu birden fazla faktöre bağlı olarak değişkenlik gösteren alternatif senaryolar ile yanıtlanabilir. Değer verdiğiniz, koruma altına istediğiniz eşyalarınızı yangın, deprem, hırsızlık, terör, sel, su baskını, fırtına, elektrik tesisatındaki arızalanma gibi tüketiciden bağımsız gelişen olaylarda sigorta poliçeniz ile teminat altına almanız mümkündür. Standart bir poliçe, bu tarz olaylar karşısında sizi güvence altına almaktadır. Eğer daha kapsamlı ve daha ayrıntılı bir sigorta yaptırmak isterseniz, daha yüksek primler ile bu poliçelere sahip olabilirsiniz. İhtiyacınıza ve bütçenize uygun poliçeyi tercih ederek kendinizi sağlama almanız en doğrusu olacaktır. Bu sayede cüzi miktarlarda yaptıracağınız eşya sigortası ile cebinizden çıkacak onca parayı tasarruf etme şansına kavuşursunuz.

‘Elektronik eşya sigortası neleri kapsar?’ sorusu, yeni elektronik eşya satın alan tüketiciler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Elektronik eşya sigortası, cihazınızın teslimatından itibaren beklenmeyen bir durum ile karşılaşmanız hâlinde sizi maddi yönden güvence altına almaktadır. Doğal afet, hırsızlık, firma kusuru gibi nedenlerden dolayı zarar gören cihazınız poliçenizde belirtilen şartlar dâhilinde teminat altına alınmaktadır.

Eşya Sigortası İçin Gerekli Evraklar

Emekleriniz ile satın aldığınız eşyaları olası tehlikeler karşısında güvence altına almanız için eşya sigortası yaptırmak en doğru tercih olacaktır. Bu sigorta türü için gerekli olan başlıca evraklar ise şunlardır:

Ev sahibi ya da kiracı kimlik numarası

Evin açık adresi

Evin tapuda belirtilen metrekaresi

Doğal Afet Sigortaları Kurumu ( DASK ) numarası

Evdeki eşyaların toplam bedeli

Tercih edeceğiniz sigorta şirketine bağlı olarak bazı ek evraklar istenebilmektedir. Fakat genel olarak tüm sigorta şirketlerinin istediği evraklar yukarıda belirtilenlerdir.

Eşya sigortası ücretleri, eşyalarınızın toplam bedeline, evinizin bulunduğu konuma göre taşıdığı risk değerlerine göre farklılığa sahip olmakla birlikte, sigorta şirketleri arasında da değişkenlik gösterebilir. Size sunulan poliçe teklifleri arasından ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun olanı tercih ederek maddi olarak büyük derecede tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca, sigorta poliçenizin size sunduğu ek hizmetlerden faydalanarak hayatınızı kolaylaştırma şansınız bulunmaktadır. 

sigortaladım.com, günümüz yüksek teknolojisini sigortacılık sektöründeki tecrübesi ile harmanlayarak sizlere alışılmışın dışında, hızlı, uygun ve güvenilir bir sigortalama deneyimi sunmaktadır. Güçlü altyapısı ve donanımlı teknik ekibi ile sigorta arayışındaki herkesin büyük destekçisi olan sigortaladım.com, ihtiyaçlarınıza en uygun poliçe tekliflerini sizlere sunmaktadır. Sayfadaki formu doldurarak kendinize en uygun sigorta tekliflerini hızlıca görebilirsiniz. Güvenli, hızlı ve nitelikli bir sigortalama keyfi yaşamak için, sigortaladım.com adresini ziyaret etmeniz yeterlidir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI