MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
En Sık Rastlanan Araba Arızaları Nelerdir?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

En Sık Rastlanan Araba Arızaları Nelerdir?

Aracınız ister yepyeni ve sıfır kilometre ya da ikinci el olsun, arıza işaretlerini takip etmeniz ve aracın her bir alanı için gerekli bakımları periyodik olarak yaptırmanız önemlidir. Her tür araçta beklenmeyen çeşitli arızalar yaşanabilir ve bunun önüne geçmek de düzenli araç bakımı ve tamiratından geçer. Araç arızalarında en doğru aksiyonu almak için sık yaşanan arızaları bilmek ve belirtilere aşina olmak gerekir. Bu şekilde en doğru araba arıza çözümleri kolaylıkla geliştirilebilir. Peki araçlarda en çok görülen arıza çeşitleri nelerdir? İşte sürücülerin en çok karşılaştığı araba arızaları ve tamirleri:

Araba gösterge arızaları

Araçların ön panelinde yer alan ikaz lambaları, arabada yaşanan arızaların kolaylıkla anlaşılabilmesini sağlayan yardımcı göstergeleri içerir. Sürücüyü uyararak söz konusu araç parçasıyla ilgili önlem almasını sağlamak ve amacını taşıyan göstergelerin anlamlarını iyi bilmek önemlidir. Bu şekilde ilgili lamba yandığında kişi ne yapacağını bilir. 

Bu göstergeler; ön ve arka sis lambası açık ya da arızalı, uzun farlar, kısa farlar, sinyaller ve stop lambaları açık ya da arızalı, cam sıvısı düşük, direksiyon arızalı, fren, iç aydınlatma, park ve plaka lambalarından herhangi biri arızalı, akü arızalı ya da bitmiş, şarj dinamosu arızalı gibi anlamlara gelebilir. Bunun yanı sıra, yine bu göstergeler aracılığıyla motor, yakıt, yağ, enjeksiyon, süspansiyon, şanzıman, kapı, emniyet kemeri, lastik, hava yastığı ve bagaj gibi bölümlerle ilgili arızalar da anlaşılabilir.

Araba akü arızaları

Araçlarda sık yaşanan sorunların başında akü arızaları gelir. Eğer marşa basıldığı halde araç geç çalışıyorsa bu ya akünün bittiği ya da arızalı olduğu anlamına gelir. Kontağın çevrilmesi esnasında uzun süre ses geliyorsa akü bitiyor demektir. Akü, genellikle araç çok uzun süre çalıştırılmadığında ya da farlar açık unutulduğunda biter. Eğer akü yolda bittiyse, akü kollarıyla başka bir araçtan akü takviyesi yapılabilir. Akü ile ilgili sorunlar yaşamamak adına düzenli bakım yaptırmak ve gerektiğinde yeni bir akü taktırmak gerekir.

Klima arızaları

Araçlarda klimayla ilgili sorunlara da sık rastlanır. Bu arızaların başında klimanın soğutmaması ya da ısıtmaması sorunu gelir. Eğer klima çalıştığı halde soğutmuyorsa klima gazının eksildiği söylenebilir. Bir diğer neden de klima fanının bozulmuş olmasıdır ki her iki durumda da teknik servisten destek alınması gerekir. Eğer klimayı çalıştıran tuşta tıkanma ya da bozulma olduysa klima sürekli çalışır halde kalabilir. Klimanın çalışmasını zora sokacak bir diğer durum da radyatörde birikmiş toz ve pisliklerdir. Bu nedenle düzenli klima bakımı ve radyatör temizliği yapmak gerekir.

Debriyaj arızaları

Debriyajda da bazı sorunlara sık rastlanabilir. Bunların başında debriyaj sertliği gelir. Debriyaj çatalı ya da baskı şemsiyelerinin aşınması, debriyaj telinin kopması ya da paslanması gibi nedenlerden kaynaklanabilen bu sorun, debriyaj yağı kullanarak çözülebilir. Eğer debriyaj telini değiştirmek gerekiyorsa bir uzmandan yardım almak gerekir. Bir diğer sorun ise debriyaj balatasıyla ilgilidir. Debriyaj balatası ömrü araç kullanımına göre farklılık gösterir. Fren mesafesinde artış, debriyaj titremesi ya da fren balatasından ses gelmesi gibi sorunlar varsa bunlar debriyaj ömrünün bitmiş olabileceğine işarettir. Bu durumda servis desteğiyle balatayı değiştirmek gerekir.

Motor arızaları

Araçlarda yaşanan motor arızalarının başında motorun aşırı ısınması ya da güç kaybetmesi gelir. Soğutma suyunun bitmesi, vantilatör kayışının kopması ya da radyatörde yaşanan tıkanıklıklar motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu durumda öncelikle motorun soğumasını beklemek, ardından bir servisten destek almak gerekir. Motorun güç kaybetmesi ise yakıt tüketiminin artmasına ve aracın çok sesli çalışmasına neden olur. Bu durumda da en doğrusu teknik servisten destek almak ve gerekli kontrollerin yapılmasıdır.

Şanzıman arızaları

Vites geçişlerinde zorluk, en sık yaşanan şanzıman arızalarının başında gelir. Senkromeç arızasına da neden olabilecek bu tür geçiş zorlukları, senkromeçlerin değiştirilmesiyle giderilebilir. Şanzıman yağının bitmesinden kaynaklı vites geçişinde rahatsız edici ses de görülebilir. Viteste kilitlenme nedenli vites değiştirememe ve şanzımanın yağ kaçırması da sık gözlenir. Son derece önemli sorunlar olan şanzıman arızaları için uzman teknik ekiplerden destek almak şarttır.

Aks arızaları

Yüksek torklardaki döndürme hareketini ileten makineler olarak tanımlanabilen akslarda yaşanan arızaların başında aks eğilmesi ve aks kırılmaları gelir. Hareket iletimi esnasında ciddi oranda burulmalara maruz kalan aksın en hassas kısmı olan aks başlarında kırılma, aşınma ve eğilme oluşabilir. Önden çekişli araçlarda aks keçesinin deforme olması da sık yaşanan bir diğer sorundur. Yağ kaçağına neden olabilecek bu sorun frenlerin zarar görmesiyle sonuçlanabilir. Bu nedenle aks keçesinin mutlaka değiştirilmesi gerekir. Aksı oluşturan parçaların düzenli bakımı bu olası sorunları yaşamamak adına son derece önemlidir.

Araçlarda ikaz lambaları ve sinyallerle ilgili elektrik arızalarının yanı sıra kayış rulmanı, kömürler ve iç bobinlerle ilgili marş, şarj dinamosu arızaları da görülebilir. Aracın normalden çok daha fazla yakıt tüketmesine neden olan fan müşürü arızaları da sık yaşanan fan arızaları arasında yer alır. Bu da fan müşürünün değiştirilmesiyle ya da onarılmasıyla çözülebilir.

Aracınızın geniş bir yelpazede karşılaşabileceği farklı arızalara yönelik çözümler üreten sigortaladim.com, uygun sigorta paketi seçenekleriyle her tür sorunda yardımınıza koşuyor. Güvenli bir sürüş için sigortaladim.com'un uzman ekibiyle tanışın, yaşanabilecek olası kaza ve arızalara karşı aracınızın maksimum güvenliğini sağlayın.

İLGİLİ BLOG YAZILARI