Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Elektrikli Araçlar Çevreye Nasıl Etki Ediyor?

29 Mayıs 2023

Elektrikli araçlar, son dönemlerde kullanım sıklığı artan, çevre dostu araçlardır. Piyasa üzerinde otomobilden scooter’a kadar farklı çeşitlerde elektrikli araçlar vardır. Her birinin çalışma prensibi ve kullanım şekli birbirinden farklıdır. Elektrikli araçlar hem doğaya katkılarından hem de akaryakıtsız kullanımlarından dolayı son derece avantajlıdır. Ülkemizde de kullanım oranı bir hayli artmıştır. Elektrikli araçlar klasik otomobillerle karşılaştırıldığı zaman çok daha doğa dostu makineler olduğu görülür. Bu da araçların avantajlı durumları arasında öne çıkan özelliklerinden biridir.

Elektrikli araçlar, sıfır karbon salınımı yaparlar. Bu özelliğe ek olarak da aracın ürettiği sesin neredeyse yok seviyesinde olması şehir yaşamında oluşan gürültü kirliliğine en etkili çözümlerden biridir. Bu ses faktörü elektrikli araçların konforları arasında bulunan özelliklerdendir. Hem karbon salınımı yapmaması hem de minimum ses ile çalışması doğa da sunabileceği önemli katkılardandır. Elektrikli araçlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızı dikkatle okumalısınız.

Neden Elektrikli Araç Kullanılmalı?

Elektrikli araçların saymakla bitmeyecek pek çok faydası bulunur. Sadece sıfır karbon salınımı ve sessiz çalışma özelliği değil bunun yanında pek çok özelliği de beraberinde getirirler. Kullanıcılara sunduğu sürüş performansı, bakım masrafları, batarya dolum maliyeti açısından da son derece avantajlıdır. Herhangi bir akaryakıt kullanmadığı için doğaya akaryakıt gazının salınımı gerçekleşmemektedir. Bunun yanında çeşitli batarya dolum merkezlerinden araçları şarj ünitelerine takarak belirli bir zaman zarfında bataryaları tümüyle şarj edebilmek mümkündür. Elektrikli araçların çevreye etkileri de göz önünde bulundurulduğunda kullanımı klasik otomobillere göre daha avantajlıdır. 

Her geçen gün kullanım sıklığı ve kullanım alanı daha da genişleyen elektrikli araçlar hayatın her alanında kendine yer edinmiş durumdadır. İnsanlar tarafından daha sık tercih edilmeye başlayan bu araçlar özellikle scooter gibi tek kişilik modelleri ile de göze çarpar. Elektrikli araçların modelleri, iç ve dış dizaynları kullanıcıların sürüş konforu düşünülerek tasarlanmıştır. Hem gürültü kirliliğini engellemesi hem de klasik araçlardan daha farklı bir çalışma prensibine sahip olması sıklıkla tercih edilme sebeplerinin başında gelir.

Elektrikli Ulaşım Araçları Nelerdir?

Elektrikli araçlar çok çeşitlilik gösteren araçlardan biridir. Piyasa üzerinde birbirinden farklı modellerde ve birbirinden farklı kullanım özellikleri gösteren araçlar vardır. Bu araçlarda kilometre başına düşen maliyet oranı klasik araçlara oranla çok daha azdır. Bunun yanında yüksek konfor sağlayan araçlarda bulunduğundan elektrikli araçların satış oranı büyük bir alanda artış göstermiştir. Elektrikli ulaşım araçları günlük olarak da sıklıkla kullanılan araçlardır. Hem tekli olarak hem de araç olarak çeşitli kullanım sunan modeller mevcuttur. Sadece bir yerden bir yere gitmek için kullanılan değil bunun dışında evlerde, ofislerde ve daha pek çok alanda kullanılan yüzlerce elektrikli araç bulunur. Bunlar prizlere takılarak kullanılabilen küçük ev aletlerinden oluşabilmektedir.

Peki elektrikli araçlar nelerdir? Bunlar içinde son dönemde oldukça sık kullanılan Martı denilen araçlar, elektrikli scooter, Hybrid araç, plug-in hybrid araç, bataryalı elektrik araçlar ve yakıt hücresi elektrikli araçlar vardır. Her biri kendi içinde çeşitli özelliklere sahiptir ve her birinin kullanım şekli farklıdır. Bu araçlar sokakta, caddede veya herhangi bir alanda sıklıkla gördüğümüz araçlardır. Özellikle martılar tek kişilik veya iki kişilik binilen scooter modelleridir. 

Elektrikli Scooter ve Martı

Küresel ısınmanın gün geçtikçe daha tehlikeli bir hal alması insanlığı doğaya zarar vermeyecek araçlar üretmeye itmiştir. Elektrikli scooter da bu araçlardan biridir. Özellikle kalabalık şehirlerde insanlar trafik çilesinden bir nebze kurtulabilmek için bu tarz tek kişilik daha portatif ve kullanımı daha kolay araçlara yönelmişlerdir. Küçük araçlar bireysel kullanımlarda kişilere oldukça büyük avantaj sağlamaktadır. Özellikle elektrikli scooter gibi istenilen her alana kolaylıkla park edilip bırakılabilen, dar alanlardan kolay geçiş sağlayan ve en önemlisi de hızlı oluşları birçok insan tarafından sık tercih edilmesine sebep olur. Doğaya zarar vermemesi de sık tercih edilmesinin sebepleri içinde yer alır. 

Doğa her insan için yaşam boyunca en önemli unsurlardan biri olmaktadır. Gerek yeme içme gerekse yaşama alanı olan doğanın korunması insanlık adına yapılabilecek en yararlı işler içindedir. Bundan dolayı kişiler doğaya daha az zarar verebilecek hatta neredeyse hiç zarar vermeyecek çok daha avantajlı ve çok daha kullanılabilir ürünler üretmeye başlamışlardır. Martı bu ürünlerden biridir. Ülkemizde önce belirli illerde kullanılmaya başlayan bu araç uzaktan bir ekip tarafından uygulama ile kontrol edilmektedir. Yol kenarlarında sıklıkla karşılaşılan martılar, internetten indirilebilen uygulama sayesinde kolaylıkla kullanılabilir. Martı scooter kullanılan uygulama sayesinde harita üzerinden araç takip edilir.

Martı ve Doğa İlişkisi

Martı motor doğaya en yararlı olarak gösterilebilecek araçlardan biridir. Bununla beraber kullanımı da en basit ürünlerdendir. Hem çevreci hem de eğlenceli bir araç olmasından dolayı yol kenarlarında, park alanlarında bu araç ile karşılaşmak mümkündür. Şarj ünitelerinde şarj edilerek çalışan bu araç şarj durumu kontrol edildikten sonra rahatlıkla kullanılabilir. Kısa mesafe kullanımlarına uygundur. Uzun mesafelerde de gidilmek istenen mesafenin uzunluğuna bağlı olarak şarj süresinin yeterliliği göz önünde bulundurulmalıdır.

Martı motorlar bir fiyat aralığına sahiptir ve bu fiyat aralığı üzerinden kullanım ücreti alınmaktadır. Araç doğaya herhangi zararlı gaz salınımında veya herhangi bir zararlı atık bırakmamaktadır. Bu açıdan doğa dostudur.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?
Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün? Kasko Zamanı Geçerse Ne Olur?
İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam