MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmamanın Cezası
25 Mayıs 2022 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmamanın Cezası

Egzoz emisyon ölçümü ve muayenesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın oldukça önem verdiği bir konudur. Bu ölçümü yaptırmayan sürücüler, ciddi anlamda hava kirliliğine neden olur. Bu yüzden para cezası uygulanmaktadır. 2021 yılı için egzoz emisyon ölçümü cezası 2 farklı kategoride ele alınır:

  • Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 2.067 Türk Lirası ceza kesilir.
  • Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan ve standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine 3.791 Türk Lirası ceza kesilir.

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmamanın cezası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı Çevre Kanunu’nun 20 (A) maddesine göre uygulanır. Kişisel otomobiller için ilk üç yaşın sonunda ve devamında iki yılda bir egzoz emisyon ölçümü yapılmalıdır. Diğer motorlu taşıtlar için ise ilk bir yaşın sonunda ve devamında her yıl bu ölçüm gereklidir. Yukarıda belirtilen yüksek tutarlı cezaları ödemek yerine, zamanı geldiğinde TÜVTÜRK’e giderek cüzi miktara bu ölçümü yaptırabilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

Araçlarda yer alan yakıtın yanması ve havaya yayılan kimyasalların oluşturduğu kirlilik, egzoz emisyonu olarak tanımlanır. Motorlu araçlar, pek çok kimyasalı gaz ve katı olarak havaya atmaktadır. Bu da ciddi anlamda hava kirliliğine neden olmaktadır. Özellikle dünyada yer alan motorlu araç sayısı düşünüldüğünde, hem çevre hem de insan sağlığı için egzoz emisyonu oldukça tehlikelidir. Bu yüzden egzoz emisyonu kontrol altına alınmalıdır. Ülkeler, kendi standartlarına göre araçların düzenli olarak egzoz emisyon ölçümü yaptırmasını zorunlu kılmıştır.
Araçların havaya verdiği zararı ölçmek için TÜVTÜRK, egzoz emisyon ölçümü yapmaktadır. Egzoz emisyon testinde, motorlu taşıtların yaydıkların gazın belirlenen sınırlar içinde olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu ölçümün amacı hem bütçenizi hem de çevreyi korumaktır. Egzoz gazında yer alan ağır metaller, yalnızca hava ve bitkiler için değil insan vücudu için de çok zararlıdır. Hava kirliliğinin önüne geçmek için egzoz ölçümü yaptırmak hayati bir önem taşır. Ayrıca egzoz emisyon ölçümü yaptırarak fazla yakıt tüketmenin de önüne geçebilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

Araçlarla ilgili her türlü muayenede olduğu gibi egzoz emisyon ölçümünde de yetkili kuruluş TÜVTÜRK’tür. TÜVTÜRK muayene istasyonları, Türkiye’nin 81 ilinde yer alır. Bu istasyonlarda, egzoz ölçümü yapmak için ayrı bir yer bulunur. Egzoz emisyon ölçümü istasyonu, yalnızca bu alan için çalışır. Araç muayeneden geçmeden önce, egzoz kontrolünün yapılması oldukça önemlidir. Muayene saatinden 1-2 saat önce giderek kolayca ölçüm yaptırılabilir. Ruhsat ve kimlikle başvuruda bulunmak yeterlidir. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmamış araçlar, muayeneden geçemez.
Ayrıca egzoz emisyon ölçümü değerleri için özel olarak çalışan kuruluşlar da vardır. Buralardan da ölçüm yaptırmak mümkündür. Fakat en kolay ve uygun fiyatlı seçenek TÜVTÜRK’tür. Egzoz muayenesini zamanı geldiğinde yaptırarak, yüksek tutarlı cezai işlemden kurtulabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak bu ölçümü yaptırmak, çevre kirliliğini minimuma indirmek açısından da çok önemlidir. TÜVTÜRK’te yer alan egzoz emisyon ölçüm istasyonu çalışanları, sizi ölçüm değerleri hakkında bilgilendirir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Egzoz emisyon ölçümü prosedürleri her ülkede farklıdır. Ülkemizde egzoz muayenesi, egzoz ölçüm istasyonlarında yer alan görevliler tarafından yapılır. Her aracın tipine göre belli muayene ve ölçüm aralıkları vardır. Ayrıca egzoz emisyon ölçümü fiyat konusunda da araç tipine göre değişiklikler gösterir. Ölçüm yaparken araç türüne göre, şu işlemlerin yapılması istenir:

  • Dizel araçlarda, gaz pedalına üç defa tam ve sürekli basılması ve motor kesme hızına ulaşılması istenir.
  • Katalitik dönüştürücü bulunan araçlarda; birinci ölçümde aracın rölantide, ikinci ölçümde aracın yüksek rölantide gaza basılarak 2000 devir/dakika işlem yapması istenir.
  • Benzin ve LPG’li araçlarda ölçüm, her iki yakıt türüne göre de farklı şekillerde yapılır.

Egzoz muayenesinden önce mutlaka egzoz ölçümü yapılmalıdır. Herhangi bir problem varsa giderilmelidir. Aksi takdirde, araç muayeneden geçemez. Egzoz emisyon ölçümü sorgulama yoluyla, aracınızın egzoz emisyon değerlerini öğrenebilirsiniz. Böylece cezai durumlara tabii olma ve muayenede geçme konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz. TÜVTÜRK, araçlar için egzoz ölçümünü 2 defa ücretsiz olarak yapar. TÜVTÜRK’ün içinde ayrı bir istasyon olarak bulunur ve muayeneden önce gerekli belgelerle başvurulması yeterlidir. Ayrıca genel muayene için gitmeyen araçlar da, bu istasyonlara gelerek randevusuz bir şekilde egzoz emisyon ölçümü yaptırabilir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Muayeneden Kaç Gün Önce Yapılır?

Araç için genel muayene yaptıracak kişilerin dikkat etmesi gereken konulardan biri, egzoz emisyon ölçüm değerlerinin belirlenen sınırlar içinde olmasıdır. Bunun için de mutlaka egzoz ölçümünün geçerli süre içinde yapılmış olması gerekir. Bununla birlikte muayeneye girmeden önce de egzoz emisyon ölçümü yaptırılabilir. Randevunuzdan birkaç saat önce gelerek kolay bir şekilde egzoz ölçümünüzü yaptırmanız mümkündür. Egzoz emisyon ölçümü kaç gün geçerli sorusunun cevabı ise aracın tipine göre değişiklik gösterir. Binek ve resmi araçlar 2 yılda bir, ticari araçlar ise her yıl bu ölçümü yaptırmalıdır.
Egzoz emisyon ölçümü yaptırmak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kanununa göre zorunludur. Bu teste sahip olmayan araçlar, tespit edildiğinde cezai işleme tabii tutulur. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmadan önce, aracınızın egzoz sistemlerinin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Egzozda herhangi bir sorun olması durumunda muayene geçersiz sayılır. Ayrıca egzoz emisyon değeri yüksek çıkan araçlar, eksikliklerini giderdikten sonra aynı istasyonda ikinci defa ücretsiz olarak ölçüm yaptırabilir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI