Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

EGR Valfi Tıkanırsa Ne Olur? Çözümü Nedir?

26 Mayıs 2023

EGR valfi, araç motorunun çalışmasında büyük rol oynayan parçalardan bir tanesidir. Dizel ve benzin motorlarının vazgeçilmezi olan bu parça, bakımı ve temizliği düzenli olarak yapıldığı takdirde aracınızın performansını büyük ölçüde arttırır.

EGR Valfi Nedir?

EGR valfi ne işe yarar sorusunun temel cevabı, egzoz gazlarının sirkülasyon işlemini tamamlamayı sağlayan bir motor parçasıdır. Bir aracın motorunda yanma oluşması için %80 azot ve %20 oranında oksijen içeren havaya ihtiyacı vardır. Bu hava, yakıtla birleşerek yanar ve nitrik oksiti (NOx) oluşturur. Bu bileşen, hem insan hem de doğa için en yüksek kirleticilerden biri olup solunum problemi gibi birçok rahatsızlığa yol açabilir. İngilizcesi 'Exhaust Gas Recirculation' olan ve Türkçe ismiyle 'Egzoz gazları devirdaimi' olarak bilinen EGR valfi, egzoz gazının soğutulmasını sağlayarak nitrik oksit salınımının düşürülmesine yardımcı olur ve üretilen zararlı gazların da azalmasını sağlar. Kısaca EGR valfi nedir sorusunun cevabı NOx emisyonunu düşürmek şeklinde açıklanabilir. EGR valfi sayesinde nitrik oksit ve diğer kirletici gazlar %5 ile %15 değerleri arasında yanma odasına geri gönderilir. Sürekli olarak geri giden gazlar, yanma odası sıcaklığının azalmasına yardımcı olarak NOx üretimini engeller. Bu şekilde yakıt verimliliği de artmış olur.

EGR Valfi Çalışma Prensibi

EGR valfi, hava basıncının enerji olarak kullanılmasını amaçlayan, sürekli olarak açılıp kapanarak çalışan bir elektropnömatik vanadır. Aracın motorunu çalıştırdığınızda vana kapalı konumdadır. Motor ısınmaya başladıkça ya da araç hız aldıkça vana açılarak valfi çalıştırır. Açıldıktan sonra egzoz gazlarını sürekli olarak yanma odasına göndermeye başlar. Araç yavaşladığında ya da durduğunda vana kapanır ve valfin yavaşça kapanması sağlanır. Bu işlem araç çalıştığı süre boyunca devam eder, böylece yakıt verimliliği sağlanırken aynı zamanda NOx emisyonu minimum seviyeye iner. EGR valfi hangi araçlarda olur sorusunun cevabı kısaca şu şekilde açıklanabilir, EGR valfi benzinli ve dizel araçlarda kullanılan bir parçadır. Buna ek olarak kendi arasında vakumlu ve elektronik olmak üzere iki çeşide ayrılır. Vakumla çalışan valf, çoğunlukla eski model araçlarda görülür. İsminden gelen bir vakum düzeneği sayesinde çalışma prensibini sürdürür. Elektronik valfler ise günümüz teknolojisi ile üretilen araçlarda sıkça rastlanır. Motor bilgisayarı tarafından kontrol edilen elektronik valfler, çeşitli sensörlerden veri alarak EGR valfinin konumunu ayarlar ve en iyi şekilde emisyon emilimi sunar.

EGR Valfi İptal Edilirse Ne Olur?

EGR valfi iptali araç sahibinin inisiyatifinde olan bir durum olsa bile, genellikle iptal edilmemesi tavsiye edilir. Bu durum hakkında net bir karara varmak için öncelikle EGR valfinin ne olduğu ve iptal edildiğinde ne gibi sonuçlar doğuracağı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu sonuçlardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

1- Aracınızda yakıt tüketimi artışı görülür: EGR valfi yakıt yanma miktarını azaltarak yüksek tasarruf imkanı sağlar. EGR valf iptali, yakıt verimliliğini düşürerek sarfiyatın büyük ölçüde artmasına sebep olacaktır.

2- Aracınızın performansında düşüş yaşanır: Yakıtın sürekli olarak yakılamaması sebebiyle çekiş gücünde düşüş olur. Bu düşüşü araç sahibi kolaylıkla fark edebilir.

3- Rölanti ve tekleme problemler artar: Motor çalışır durumdayken aracın hareketsiz kalması olarak tabir edilen rölantide problemler meydana gelebilir. Bunun yanında araçta tekleme, motor sarsıntıları gibi ek sıkıntılar da beraberinde gelebilir.

4- Araçta duman atma meydana gelir: Yakıt miktarının artması aynı zamanda çiğ yakıtın da artmasına sebep olabilir. Çiğ yakıt zamanla egzozdan siyah dumanlar çıkarır ve hem aracı hem de çevreyi büyük oranda kirletir.

5- Araç zor çalışır: EGR valf iptali yapıldığı takdirde aracınızın çalışırken zorlandığını görebilirsiniz. Bazı durumlarda da aracın tamamen çalışmadığı görülmüştür.

Sonuç olarak bir aracın çalışma prensibini düzene sokan ve hem insan sağlığı açısından, hem de çevreye olan zararları en aza indiren bu sistemin iptali araç sahibinin kendi kararına bağlıdır. Düzenli bakımı yapıldığı takdirde aracınızın performansını ikiye katlayan bu sistem, aracınız için uzun vadede oldukça faydalı bir sistem olmuştur.

EGR Valfi Tıkanırsa Veya Arızalanırsa Ne Olur?

Aracınızın EGR valfinde tıkanıklık ya da arıza gibi herhangi bir sorun yaşandığı takdirde başta performans düşüklüğü, daha sonrasında aracın çalışmama durumuna kadar ilerleyen bir problem süreci söz konusu olabilir. EGR valfi tıkanırsa ne olur sorusunun cevabı genellikle bu şekilde verilir. Modern otomobillerde kullanılan motor kontrol ünitesi sayesinde EGR valfinde herhangi bir arıza ya da tıkanma durumu mevcutsa, ünitede uyarı ekranı çıkarak araç sahibine bilgi verir.

EGR valfi arızalarında genellikle aşağıda sıralanan belirtiler ortaya çıkar;

  • Motorun arıza ışığı yanarak sürücü uyarılır,
  • Rölantide dengesizlik meydana gelir,
  • Motorda titreme, uğultu ya da yüksek ses duyulur,
  • Yine motorda tekleme ve ani hızlanma görülür,
  • Araçta hissedilebilen performans kaybı yaşanır,
  • Yakıt tüketiminde artış meydana gelir,
  • Emisyon değerlerinin yükseldiği görülür,
  • Arabada yakıt ya da kükürt kokusu hissedilir.

EGR valfinde görülen arızalar genellikle düzenli bakım yapılmadığı zamanlarda ortaya çıkar. Bakım yapılmayan valflerde zamanla kirliliğe bağlı tıkanıklık meydana gelir. Bu sebeple EGR valfi temizleme işleminin özenli bir şekilde yapılması, uzun vadede araç performansınızı arttırarak keyifli yolculuk yapmanıza olanak sağlar.

EGR Valfi Temizliği Nasıl Yapılır?

EGR valfinde uzun süreli kullanıma bağlı olarak tıkanıklıklar meydana gelir. Bu durum olağandır fakat düzenli olarak temizlenmediği takdirde aracınızın donanımında birçok zarara sebep olabilir. Bu sebeple tıkanmaya yüz tutan EGR valflerinin temizlenmesi şarttır. Temizlik işleminin başlaması için öncelikle valflerin sökülmesi gerekir fakat bu işlem için uygun aletler kullanılmalı, temizleyicilerin doğru seçilmesi gereklidir. Valf temizliğinin sıradan bir temizleyici madde ile yapılması, uzun vadede birçok probleme sebep olabilir. Bu sebeple valf temizliğine en uygun ürünlerin seçilmesi gerekir. EGR valfi temizleme işlemi son derece basit olarak algılansa da, alanında uzman kişi tarafından yapılması daha doğru olacaktır. Çükü valfi sökme, temizleme ve takma işlemlerinde yapacağınız küçük bir hata büyük problemlere sebep olabilir. Bu yüzden teknik bilgi ve özen isteyen bu işlemin yetkili serviste yapılması tavsiye edilir. EGR valfi nasıl temizlenir sorusunun cevabı işte bu kadar basittir. EGR valfi temizliği fiyatı da yapılan işlemin süresine, valflerin durumuna ve aracın modeline göre çeşitlilik gösterebilir. EGR valfi fiyat bilgisi için yetkili servis ile görüşmeniz önerilir.

Sigortaladım.com, alanında uzman kadrosu ile size her alanda hizmet vermeye devam etmektedir. Sadece aracınız ile ilgili değil, tüm sigorta çeşitleri ve aklınıza takılan her soru için 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz sayfamız üzerinden kısa bir form doldurarak en iyi tekliflere ulaşabilir, ad, soyad ve telefon numaranızı bırakarak müşteri hizmetlerimizin sizinle iletişime geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Teknolojik alt yapısı ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıyan misyonu ile sigortaladım.com, size ve ailenize en uygun sigorta poliçe ve teminatlarını en uygun fiyatlarla sunmaya devam eder. Gelin siz de hemen sigortanızı yaptırın, güvence altına alınmanın keyfini çıkarın.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?
Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün? Kasko Zamanı Geçerse Ne Olur?
İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam