MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Doğum Sigortası Nedir?
13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası, doğum sürecindeki kontrolleri, anne ve bebek sağlığı için gerekli tetkikleri ve doğum masraflarını kapsayan teminat türünü oluşturuyor. Doğum sigortaları sağlık sigortasının kapsamındaki en teminatlar arasında sayılıyor. Kadınların hamile kalma planları yaptığı dönemlerde planlı hamilelik süreçlerinde tercih ettikleri teminat, anne ve bebeğin sağlığı için özel sağlık sigortası paketlerine dahil ediliyor. Doğum sigortası ücretleri sigortanın kapsamına, sigorta şirketlerine göre değişiklik gösteriyor. Hamilelik kontrollerini, doğum masraflarını ve hastane giderlerini kapsayan sigorta, öngörülemeyen kimi problemlerde de kurtarıcı oluyor. Anne ve/veya bebeğin yaşayabileceği olası sağlık sorunları teminat kapsamında bulundurularak doğum sürecinde tam güvence vadediliyor. 

Doğum Sigortası Yaptırırken Dikkat 

Doğum teminatı almak, ek teminatı poliçenize dahil etmek isterseniz sigorta şartlarını ve kapsamını uzmanlar yardımı ile detaylıca inceleyebilir, farklı sigorta şirketlerinin alternatif önerilerini dikkate alabilirsiniz. Özel sağlık sigortanızın kapsamını genişleten teminatın ne zaman başlatılması gerektiği, hangi şartlarda masrafların teminat altına alındığı, hangi sağlık kuruluşları ile işbirliği yapıldığı gibi sorularınıza uzman danışmanlardan destek alarak yanıt bulabilirsiniz. Tüp bebek tedavileri gibi hamilelik için gerekli görülen diğer uygulamalar için farklı ek teminatlar alınabiliyor. Doğum ve sağlık sigortasının kapsamları sigortalının talepleri doğrultusunda genişletilebiliyor. 

Doğum Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalı? 

Doğum teminatları sigorta şirketleri arasında farklılıklar gösteriyor. Genellikle doğum sigortası poliçenin ilk ödemesinin ardından 1. yılda devreye giriyor, ancak bu süre bazı şirketlerde daha kısa veya uzun da olabiliyor. Planlı hamileliklerde yaptırılması avantaj sağlayan sigorta için gebelikten 1 yıl önce işlem yapılması isteniyor. Sigorta işlemlerinin sonrasında teminat başladığında 1 yıl sonra tüm kontroller, işlemler ve doğum ücretleri sigorta teminatı altında karşılanıyor. Verilen sürenin 1 yıl olduğu şirketlerde, 1 yıl öncesinde gerçekleştirilen işlemler için ise sigortalıların kişisel kaynaklarından ödemelerini gerçekleştirmesi bekleniyor. Bazı şirketlerde bu süre 6 aya kadar kısalabiliyor. 

Özel Sağlık Sigortası Yaptırırken Gebelik İhtimalinizi Dikkate Almalısınız 

Özel sağlık sigortası yaptırırken planladığınız bir gebelik ihtimali söz konusuysa tüm şirketlerin teminatları hakkında bilgi alarak ek teminatınızı satın alabilirsiniz. Limitsiz özel sağlık sigortalarında kimi zaman doğum teminatı da bulunabiliyor. Ek alım yapmadan önce mevcut limitsiz sağlık sigortanızı inceleyebilir, doğum teminatı bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz. Doğum sigortası ödemeleri, genellikle sigorta şirketleri tarafından 1 yıllık poliçe döneminde tek seferde yapılıyor. Ödeme konusunda sorun yaşamamak için doğum teminatının ödeme şartlarını ve sürelerini uzman sigorta danışmanlarından öğrenebilirsiniz. Bazı doğum sigortaları yeni doğan bebeklerin sigortaları için de avantajlı fırsatlar sunabiliyor. Doğum teminatının yanı sıra sigorta şirketinin avantajları konusunda da bilgi almanız seçiminizde size yardımcı olabiliyor. 

Doğum Sigortası Hem Normal Hem de Sezaryande Geçerli Mi? 

Doğum sigortaları genellikle hem normal hem de sezaryan doğum masraflarını karşılıyor. Teminat içinde muayene, kontrol, ilaç, laboratuvar, görüntüleme ve doğum masrafları yer alıyor. Doğum sonrası bebek sigortaları ile genişletilebilen doğum teminatlarının içine bebeğin aşıları, muayenesi ve yeni doğan bebek testleri de dahil edilebiliyor. Hamilelik ve doğum giderlerini karşılamak üzere limitli ve limitsiz doğum sigortası seçenekleri de kullanıcılara sunuluyor. Prim ücretleri değişen farklı teminat seçenekleri ile kullanıcılar rahat ediyor.

Her bütçeye, ihtiyaca ve talebe göre doğum teminatı bulunurken uzman sigorta danışmanları ise 7 gün 24 saat sizler için ulaşılabilir oluyor. Siz de Sigortaladim.com üzerinden farklı sigorta şirketlerinin doğum teminat tekliflerini alabilir, mevcut sağlık sigortanızı genişletebilir, profesyonel sigorta uzmanları ile avantajlarınızı değerlendirerek alternatifler arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Dakikalar içinde poliçelerinizi güncelleyebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI