18 Ekim 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Dikiz Aynası Kırıldığında Ne Yapılmalı? - Sigortaladım.com

Dikiz aynasının işlevi, otomobil ve daha büyük ya da daha küçük araçlarda sürücünün aracın arka tarafını görmesini kolaylaştırmaktır. Tümsek ayna çeşidi kullanılan dikiz aynaları iç ve dış olmak üzere 2 farklı tipiyle sürücülere güvenli sürüş desteği sunar. Araç kullanırken dikiz aynalarının doğru açıda olması ise güvenli sürüş için oldukça kritiktir. Dikiz aynasının etkin kullanılması trafik kazalarını minimize ederken aynayı konumlandırırken kör noktalara dikkat edilmediğinde ise kaza kaçınılmazdır. KASKO genel şartları kapsamında detaylı olarak değerlendirilen dikiz aynası kırılması her ne kadar küçük bir masraf gibi görünse de işlevi düşünüldüğünde hayati öneme sahiptir.
Sözleşmeye bağlı olarak KASKO mini onarım şartları çerçevesinde de değerlendirilebilen dikiz aynası kırılması, KASKO teminatına dahil edildiğinde araçta oluşan ufak tefek hasarlar ücretsiz ve KASKO bozulmadan telafi edilir. Özellikle yoğun trafikteki yakın temaslar sonucu oluşan boya çizilmesi, tampon hasarı, kaporta hasarı ve ayna kırılması gibi durumlar ortaya çıktığında mini onarım teminatı oldukça kıymetlidir. Teminatın diğer bir avantajı da aracın tamiri yapıldığında hasarsızlık indiriminin bozulmamış olmasıdır. Maliyet avantajının yanında tamiratın hızlı bir şekilde yapılması zaman olarak da avantaj sunar.

Dikiz Aynası Hasar Görünce Ne Olur?

Araçla ilgili ortaya çıkabilecek herhangi bir hasar durumu poliçe kapsamını belirleyen KASKO şartları çerçevesinde değerlendirilir. Bazı anlaşmalara göre küçük hasarlarda KASKO’yu bozmak gerekmezken bazı anlaşmalarda onarım teminatı ufak hasarları karşılamak için yeterlidir. Dikiz aynası hasarı her ne kadar maddi olarak küçük hasar kapsamında değerlendirilse de aracın işlevini direkt etkilediğinden tamir edilmeden ya da değiştirilmeden trafiğe çıkılmaması gereken bir durumdur. Bu gibi durumlarda poliçede yer alan teminat kapsamında değiştirme ya da tamir yapılır. Anlaşma yaparken ufak haarları da kapsayacak şekilde anlaşma yapmak poliçe sahibinin sonraki sene ortaya çıkacak hasarsızlık indirimini de garanti altına alır.

KASKO ayna değişimi ile ilgili sigorta poliçesinin %100 rücu durumuna bakılır. Sigorta poliçelerinin her türlü hasarı %100 karşılaması durumunda poliçe sahibi hasarsızlık indiriminden faydalanmaya devam eder. Eğer poliçe sahibi karıştığı bir kazada kusuru olmadığını somut verilerle kanıtlarsa hasar tazminatı almaya hak kazanır. Bu durumda büyük hasarların yanında ayna değişimi de KASKO’su bozulmadan yapılır. Bununla birlikte bazı sigorta teminatları ayna değişimini KASKO’yu bozmadan yaparken cam, far kırılması gibi durumlarda da anlaşmalı firmalara yaptırılması şartıyla belirli bir bütçeye kadar KASKO bozulmaz. Firma politikalarına göre değişen bir durum olduğundan standart bir uygulama değildir.

KASKO Dikiz Aynasını Karşılar Mı?

Dikiz aynası kaza sırasında kırılabileceği gibi park halindeyken de kırılabilir. Her iki durumda da anlaşmada belirtildiği gibi tutanak tutularak hasarın belgelenmesi gerekir. Araç KASKO şartları dikiz aynası kırılması gibi küçük hasar olarak değerlendirilen araç hasarlarında sigorta eden ve sigorta ettiren tarafından anlaşmaya varılmış farklı uygulamalara sahiptir. Küçük hasarlarda aşağıdaki 4 alternatif ya da anlaşmayla karara bağlanmış farklı bir alternatif seçenek olarak değerlendirilebilir.
 

  1. Mini onarım seçenekleri sigorta poliçesine ekletildiğinde KASKO bozulmadan da ayna tamiratı ya da ayna değiştirilmesi mümkündür.
  2. %100 hasar teminatı olan poliçelerde ayna değişimi sigorta kapsamı içindedir.
  3. Bazı poliçelerde 1 kere oluşan ayna, cam ya da far kırılması hasarsızlık indirimini bozmaz.
  4. Karışılan kazada karşı tarafın 8/8 kusurlu olması durumunda hasarsızlık indirimi bozulmaz.

Poliçe sahipleri için hasarsızlık indirimi sonraki senelerde önemli bir avantaj olduğundan indirim haklarını kaybetmek istemezler. Dolayısıyla KASKO şartları nedir? diye baktıklarında poliçeleri hasar durumunda yapılması gerekenlerin yanında hangi durumda KASKO’nun bozulacağına dair de maddeler içerir. Poliçede onarım teminatı varsa ufak hasarlar o teminattan karşılanacağı için KASKO bozulmaz. Genel KASKO şartlarına eklenen ufak teminatlar zaman zaman poliçe sahiplerinin hayatını kolaylaştıran çözümler içerir. KASKO yaparken çarpma, çalınma, çarpılma gibi standart şartlara ilave olarak ek teminatlar ve ek paketler hakkında da bilgi sahibi olmak ve öngörülen risklere karşı araçlarını güvence altına almak araç sahipleri için önemlidir.

Dikiz Aynası Kırılması İçin KASKO Kullanılır Mı?

KASKO araçta oluşabilecek herhangi bir hasarı KASKO hasar karşılama şartları dahilinde ödemeyi taahhüt eder. Bununla birlikte her durumda KASKO kullanılması doğru mudur? Hasarsızlık indirimi; ilk iki sene sonunda araçta herhangi bir hasar kaydı yoksa %30, iki yıl sonunda araçta hala bir hasar kaydı yoksa %40 ve araç sahibi 3. yıl sonunda da herhangi bir hasar bildirmemişse %50 ve dört seneyi de hasarsız geçirdiği durumda ise %60 olur. İndirim oranları oldukça kayda değer oranlar olup her sene KASKO ücretine gelen zamlar da düşünüldüğünde bütçeye rahatlatacak rakamlar ortaya çıkar. Dolayısıyla araç sahipleri bu indirimleri kaçırmak istemezler.
İndirim oranları yaklaşık olup her sigorta şirketinde aynı oranlarda yapılmaz. Aracın yaşı, modeli markası indirim oranlarına etki eder. Dikiz aynası kırıldığında KASKO kullanılıp kullanılmayacağı KASKO koşulları değerlendirilerek verilecek bir karardır. Genellikle küçük çaplı hasarlar anlaşmalı servislerde mini onarım teminatı kapsamında ücretsiz olarak yapılır. Özellikle hasar onarımı konusunda uzman anlaşmalı servisi güçlü olan sigorta firmalarıyla çalışmak poliçe sahibine zaman ve para tasarrufu sağlar. Dikiz aynası kırılması durumunda KASKO’yu bozdurmadan ücretsiz mini onarım hizmeti kapsamında ayna değişimi yaptırmak en avantajlı seçenek olacaktır. KASKO hizmetlerimizle ilgili daha detaylı bilgiye sigortaladım.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI