Whatsapp'dan yaz
blog blog

Deprem Sonrası Araç Değer Kaybı Kasko Sigortasından Karşılanır Mı?

26 Mayıs 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Depremlerin meydana getirdikleri hasarlar yalnızca evler ve yapılar ile sınırlı kalmayıp araçları da kapsayarak araçlarda değer kaybı meydana getirebilir. Yıkılan binalar ve yapıların getirmiş olduğu enkazlar ve araçların birçoğunun pert hale gelmesine, yakın tarihte Kahramanmaraş merkezli depremler sebebi ile yakından tanıklık ettik. 

Kahramanmaraş depremleri sonrasında depremin hasar vermiş olduğu 11 ilde bulunan toplam 3 milyon civarındaki motorlu taşıtların yarısını otomobillerin oluşturduğu tespit edildi. Yaklaşık 1.5 milyon otomobilin üçte biri deprem ve depremin sebep olduğu çeşitli durumlardan dolayı hasar aldı. 

Zorunlu trafik sigortası ve DASK sigortaları motorlu taşıtlarda deprem sebebiyle meydana gelebilecek olan hasarları teminat altına almadığından ve ilgili şehirlerde bulunan araçların büyük çoğunluğunun kasko sigortası bulunmadığından, çoğu araç sahibi mağdur oldu. 

Yaşanan depremler sonrasında ise araç sahipleri tarafından en çok araştırılan konuların başında kasko sigortasının araç değer kaybını karşılayıp karşılamadığı geliyor. Deprem sonucunda hasar gören araçlar yalnızca kasko poliçesi kapsamında değerlendiriliyor. 

Araç Değer Kaybı Nedir? 

Motorlu veya elektrikli şekilde sürücülerine hizmet veren otomobillerin çeşitli sebeplerden dolayı hasar görmesi sonucu meydana gelen maddi yükümlülükler, araç değer kaybı konusunu oluşturur. 

Araçlar iki şekilde teminat altına alınıyor olsalar da sigortaların iç yükümlülüklerine dikkat edilmesi bu noktada deprem sonrası araç değer kaybı için önemli bir durum teşkil eder. Zorunlu trafik sigortası, trafik esnasında meydana gelen ve karşı tarafa verilen hasarları teminat altına alan zorunlu bir sigorta türü iken, kasko sigortası ek teminatlar da dahil edilebilen ve aracı çalınma, deprem ve yangın gibi zararlara karşı güvence altına alan bir sigortadır. 

Yaşanan bir kaza sonrasında araçta meydana gelebilecek küçük veya daha büyük kapsamlı hasarlar için yapılan değişim veya onarım gibi işlemler nedeni ile aracın değerinin düşmesi araç değer kaybı olarak adlandırılır. Bu kayıplar aracın değerini düşürdüğünden dolayı diğer bir alıcıya satımı sırasında aracın satış tutarı olması gerektiğinden daha düşük rakamlarda gerçekleşir. 

Bazen ufak çizikler bile araçlarda değer kaybı oluştururken yüksek çaplı hasarlar, araçlar ile ilgili hem güven eksikliği hem de oldukça yüksek değer kayıplarına yol açar. Servislere başvurularak orijinal parçalar ile tamiratı gerçekleştirilen araçlar için de hasar kaydı girilerek servis tarafından belirlenen değer, aracın ruhsatına işlenir. Yani aracın onarım işlemi orijinal parça ile yapılmış olsa dahi bu, aracın değer kaybı yaşamasına sebep olur.

Deprem Sonrası Araç Değer Kaybı Kasko Sigortası Tarafından Ödenir Mi?

Deprem sonrasında meydana gelebilecek olan deprem sonrası araç değer kaybı yalnızca kasko sigortalarının ek teminatları sayesinde karşılanır. Bu durum iki şekilde gerçekleşir. 

Aracın tamir sonrası tekrar kullanılabilmesi halinde yalnızca servis masrafları sigorta şirketi tarafından sigortalıya ödenir. Aracın tekrar kullanılmayacak kadar yüksek hasar alması halinde yani diğer bir deyişle hurda niteliği taşıması durumunda ise rayiç bedeli araç sahibine tazminat olarak ödenir. Ödenecek olan bu hasarlara ilişkin teminatlar sigorta şirketleri tarafından tespit edilerek aracın deprem sırasında hasar gördüğünün kanıtlanmış olması gerekir.

Yaşanmış veya yaşanacak olan depremler sonrasında araçlarınızda hasar olması halinde bu durumu kasko sigortası yaptırdığınız sigorta şirketi ile iletişime geçerek sonuçlandırabilirsiniz. 

Zorunlu trafik sigortası poliçesi ve evleriniz için yaptırmış olduğunuz DASK, konut sigortası gibi diğer teminat yöntemlerinin araçlar üzerinde deprem sonucunda oluşan hasarları karşılamadığını unutmamalısınız. Kasko sigortası deprem gibi doğal afetlerin yaşandığı durumlarda çok daha önemli hale gelmektedir. 

Kasko sigortalarının araçlar için daha geniş kapsamlı teminatlar sunması sebebi ile yaşanabilecek tüm risklere karşı geç kalmadan kasko sigortanızı yaptırmanız gerekir. Siz de aracınızı deprem, yangın, çalınma, çarpma, çarpılma ve diğer risklere karşı güvence altına almak için hemen sigortaladim.com’dan kasko sigortası teklifi alın, oluşabilecek hasarlarda maddi kayıplarınızı dert etmeyin.

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam