Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Deprem Hasarı İhbarı Ve Tazminat Ödeme Süreleri

27 Mart 2024

Türkiye’nin jeopolitik konumu sebebi ile depremler ülkemizin kaçınılmaz gerçeklerinden biridir. Depremlere karşı önlem alabilmek amacıyla DASK sigortası Türkiye’deki tüm konut sahiplerine zorunlu tutulmuştur. 

Deprem sebebi ile binanızın hasar alması durumunda, deprem hasar ihbarı yapmanız ve tazminat talep sürecini başlatmanız gerekir. Ancak hasar ihbarı ve tazminat başvurusu için bazı prosedürler yerine getirilmelidir.

Deprem hasar ihbarı ve tazminat ödeme süreleri ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. 

Deprem Hasar Tazminat Talebi Ne Zaman Oluşturulmalıdır?

Deprem hasarlarında tazminat ödemesi alabilmek için ilk olarak hasar ihbarında bulunmalıdır. Konutunuzda veya dairenizde hasar meydana gelmesi halinde, bu hasarı 15 gün içinde DASK’A ihbar etmeniz gerekir. 

Yapılan hasar ihbarının ardından DASK hasar tespit görevlileri en kısa sürede hasarlı olan binayı tespit etmek için olay yerine gelir. Sigorta eksperleri tarafından gerekli incelemeler yapılır ve hasar tespit raporları hazırlanır. Hazırlanan rapor ve Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartları kapsamında bir tazminat bedeli belirlenir.

Hasar Bildirimi ve Tazminat Talebi İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Deprem ve deprem kaynaklı bir hasar meydana gelmesi halinde hasar bildirimi yapmak için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

  1. ALO DASK 125 hattını arayabilirsiniz.
  2. DASK’ın web sitesinde yer alan “Online Hasar İşlemleri” bölümündeki adımları takip edebilirsiniz.
  3. DASK adına, zorunlu deprem sigortası poliçenizi düzenleyen sigorta şirketi ile iletişime geçebilirsiniz.
  4. e-Devlet sisteminde yer alan hasar ihbarı adımlarını takip edebilirsiniz. 

Deprem Tazminat Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

DASK’a hasar ihbarını yaptıktan sonra, DASK tarafından görevlendirilmiş olan hasar tespit görevlileri hasarın meydana geldiği adreste inceleme yapar. Hazırlanan raporun ardından ödenecek tazminat bedeli belirlenir.

Tazminat bedelinin kesinleşmesi ve evrak işlemlerinin tamamlanmasını ile birlikte deprem tazminat ödemeleri DASK tarafından 1 ay içinde sigortalıya yapılır. 

Zorunlu deprem sigortasının şartları doğrultusunda belirlenen tazminat tutarı, sigortalıya kısa mesaj olarak gönderilen şifre ve T.C. kimlik numarası ile birlikte herhangi bir Vakıfbank şubesinden alınabilir. 

Türkiye’deki tüm konut sahipleri için 1999 yılında yaşanan Gölcük depremi sonrası, deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale gelmiştir. Zorunlu deprem sigortası ile deprem ve deprem nedeniyle meydana gelen hasarlar güvence altına alınır.

Sigortaladim.com ile zorunlu deprem sigortası için Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden teklif alabilirsiniz. Siz de zorunlu deprem sigortanızı sigortaladim.com’dan yaptırın, aynı anda tüm sigorta tekliflerini karşılaştırarak ihtiyacınız olan poliçeyi birkaç dakika içinde online olarak satın alın!

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?
Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün? Kasko Zamanı Geçerse Ne Olur?
İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam