Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Deprem Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken Malzemeler

20 Temmuz 2023

Tüm doğal afetler açısından bakıldığında deprem, ülkemiz için en fazla tehlike teşkil eden doğal afet olarak görülebilir. Bugüne kadar verilen binlerce kayıp da bunun göstergesi olabilir. Deprem sırasında yapılması gerekenler, deprem sonrasında yapılması gerekenlerin yanı sıra deprem sonrası mağdur durumuna düşmemek için deprem öncesinde aldığınız önlemler de oldukça önemli. Bu tür önlemler sizi ve sevdiklerinizi hayata bağlayacak, bu tür afetleri en az hasarla atlatmanızı sağlayacaktır. Eşyalarınızı sabitlemek, yapılarınızı deprem için korunaklı hale getirmek gibi çeşitli önlemlerin yanı sıra deprem çantası da önemli bir önlem olarak karşımıza çıkıyor. Deprem çantasında bulunması gerekenler nelerdir, bu yazımızda bunları inceleyeceğiz.

Temel Gıda Ürünleri

Deprem olduktan sonraki üç gününüzü rahatlıkla atlatmanızı sağlayan deprem çantası sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Ülkemiz fay hatlarının merkezi bir konumunda olduğu üzere de uzmanlar her evde deprem çantası olması gerektiğini bizlere hatırlatıyor. Deprem çantası birçok insanı tehlikeli durumlardan koruyor ve hayat kurtarıyor. Maliyeti hiç de fazla olmayan bu deprem çantalarını deprem kapınıza gelmeden hazırlamanız uzmanlar tarafından öneriliyor. Deprem çantası hazırlamak ise hiç de zor değil. Öncelikle deprem çantasında bulunması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Deprem çantası hazırlama işlemine gıdalardan başlayabilirsiniz. Deprem çantanızda bulunacak olan gıda malzemeleri sizleri en kötü senaryoda bile açlıkla baş etmekten kurtarır ve can güvenliğinizi sağlar. Aç ve susuz kalmamak birinci öncelik olmalıdır. Deprem anında hayatınızı kurtarsanız bile bu gibi etkenler dolayısı ile sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Deprem çantasında neler olmalı, göz atalım. Deprem çantanızda öncelikle insan vücudu için hayati önem taşıyan su bulunmalı. Evin her bireyi için kişi başına düşen su miktarı üç gün süresince yetmeli. Susuzluk bir insanı yaşamından edebilir. Bunu göz önünde bulundurmalısınız. Bunun dışında kuru gıdalar da her kişiyi üç gün idare edecek şekilde çantada bulundurulmalı. Çantanızda kuru yemiş bulundurabilirsiniz. Kuru yemişler deprem çantanız ev içerisindeyken uzun süreli kullanım sağlayacak, bayatlamayacaktır. Kuru yemişler insan vücudunu tok tutacak gıdalardır. Deprem çantasına meyve suyu koyabilirsiniz. Meyve suyu tokluk hissi yaratırken aynı zamanda kan şekerini dengeleyecektir. Bu tür afetlerde vücutta oluşan şeker dengesizliğini yok etmek de önem taşır. Açlığı gidermek adına konserve yiyecekler deprem çantasına eklenmelidir. Mutlaka son kullanma tarihine dikkat ederek, ton balığı ve barbunya gibi konserve gıdaları çantanıza atabilirsiniz. Deprem çantası listesi için bir diğer gıda ise proteinli barlar olabilir. Yine tansiyon ve şeker düşüşünü dengeleyecek olan protein barların uzun ömürlü olması ve gıda değerleri deprem çantamıza eklememiz için bir diğer sebep. Deprem çantası malzemeleri bununla bitmiyor. Tatlı gıdaların yanı sıra çantanıza mutlaka tuzlu gıdalar da eklemelisiniz. Tuzlu çubuk krakerler bu durum için ideal olabilir. Bu krakerler tansiyonu dengeleyerek sizlere büyük oranda yardımcı olacaktır. Ezilmesi zor olan bisküvilerden de çantanızda bulundurabilirsiniz. Aynı şekilde kan şekerinizi dengelemenize yardımcı olan bu bisküviler de sizlerin kurtarıcısı olabilir. Çantanızdaki gıdaların son kullanma tarihlerini belirli aralıklarla kontrol etmeli, eğer son kullanma tarihi geçmiş gıdalar mevcutsa bunları yenileriyle değiştirmelisiniz.

Uyarı Gereçleri

Deprem oldukça büyük bir afettir. Öyle ki şu an bulunduğunuz konumu büyük bir sarsıntı sonrası hiç de tanıyamayabilirsiniz. Çevreniz size tamamen yabancı gelecek ve deprem sonrası yönünüzü bulmanız zorlaşacaktır. Evinizde önlem olarak hazırladığınız deprem çantaları ise bu durumun önüne geçmenizi sağlıyor. Hane halkınızı ve kendinizi güven içerisinde deprem felaketinden kurtarmak için deprem çantanızda hazırda bulunması gereken bazı uyarı gereçleri de mevcut olmalı. Deprem çantasında bulunması gerekenler arasında ilk sırada düdük geliyor. Düdük deprem sonrasında görevlilerin, kurtarma ekiplerinin veya diğer insanların sizlere ulaşabilmesi adına önemli bir yer belirleyici olarak görev yapıyor. Kaybolduğunuzda veya içinden çıkamadığınız yerlerde düdüğünüzü kullanarak yerinizi belli edebilirsiniz. El feneri de deprem çantasında önemli bir rol oynuyor. Deprem sonrası mutlaka elektrik kesintisi yaşanacaktır. Bu kesinti sırasında tanınmayacak hale gelen konumunuzda yolunuzu bulmanız imkansız hale gelecektir. Bu yüzden el feneri oldukça önemlidir. Yolunuzu aydınlatmak için veya diğer insanlara yerinizi belirtmek için el fenerlerini kullanabilirsiniz. Olası enerji tükenmesine karşın el feneriniz için çantanızda yedek pil de bulundurmanız gereklidir. Uzun kullanım sonrası mutlaka yedek pillere ihtiyacınız olacaktır. Bunu göz önünde bulundurmalısınız. Deprem çantası eşyaları uyarı gereçleri bakımından bu şekilde sıralanabilir. Deprem çantası içerik bakımından hazırlaması oldukça kolay bir çanta. Unutmayın ki düdük gibi ufak bir nesne bile deprem sonrası sizin için kurtuluş aracı olabilir.

Korunma Malzemeleri

Deprem sonrası kullanmanız için sizi hayatta tutacak gıda malzemeleri ve uyarı gereçleri hariç aynı zamanda fiziksel olarak korunma malzemeleri de oldukça önemli. Deprem çantası için gerekenler dendiğinde akla gelen bir diğer kategori de korunma malzemeleri. Deprem çantası yapımı bu ürünlerle birlikte tamamlanmış oluyor. Deprem çantasında neler olmalı dediğimizde akla ilk gelenlerden biri de çakı oluyor. Çok amaçlı çakılar size birçok senaryoda kurtarıcılık yapıyor. Açacak olarak, kesici olarak kullanabileceğiniz bu çakıları çantanızdan eksik etmeyin. Yanınızda tuvalet kağıdı bulundurmalısınız. Kuru bir peçete veya tuvalet kağıdı birçok durumda işinize yarayacaktır. Bunun yanında hijyenik ıslak mendiller de olmazsa olmazlardan. Kadınların kullanımı için deprem çantasında hijyenik pedler de bulundurulmalı. Deprem çantası içindekiler bunlarla sınırlı kalmıyor. Deprem çantanızda mutlaka bir ilkyardım çantası bulundurmalısınız. Görevliler size müdahale etmeden önce ufak yaralanmalarda ilk müdahaleyi yapmanızı sağlayacak olan ilkyardım çantası deprem sonrası hayatınızı kurtaracak nitelikte. Ayakkabı bulundurmanız işe yarayabilir. Deprem anında telaşla evden ayakkabınız olmadan çıkabilmeniz olası. Soğuk kış günlerinde ayak sıcaklığı oldukça önemlidir. Bu yüzden çantanızda ayakkabı bulundurabilirsiniz. Olası yağmurlu hava adına çantanızda yağmurluk bulunmalı. Soğuk havada ıslak kalmaktan kaçınmalısınız. Yağmurluklar bu noktada çok işinize yarayacak. Çakmak veya kibrit çantanızda mutlaka bulunmalı. Ateş birçok konuda işinize yarayabilir. Gerek yön belirtme konusunda, gerek diğer konularda. Ailenizdeki bireylerin veya kendinizin sürekli kullandığı ilaçlardan çantanızda bulunması gerekli. Deprem anlık bir afet olduğu için bu tür ilaçların çantada mutlaka bulunması gerekiyor. Diğer türlü temin etmek oldukça zor olabiliyor. Aracınız yok ise veya depremde aracınızın alacağı olası hasar düşünülürse deprem çantanızda çadır bulundurmanız mantıklı olabilir. Sizi kısa süre için dış etkilerden koruma görevini üstlenecek çadırın yanı sıra çantanıza soğuk kış günleri düşünülerek battaniye koyabilirsiniz. Unutmayın ki soğuk kış gününde vücut sıcaklığını korumak oldukça önemli. Deprem sonrası bu sebepten hayatını kaybeden birçok insan mevcut. Bu yüzden battaniye gibi kalın yapıda, sizi koruyacak nesneleri çantanızda bulundurmanız mutlaka yararınıza olacaktır. Kıymetli evraklarınızı da unutmayın. Pasaport gibi belgeleri, senetlerinizi ve benzeri belgeleri kesinlikle deprem çantasında bulundurun. Evinizin alabileceği olası hasar sonrası bir daha bu belgelere ulaşabilmeniz mümkün olmayabilir. Ve de deprem çantanıza sizi bir süre idare edebilecek kadar para koymanız mutlaka gereklidir. Deprem çantası nasıl hazırlanır hakkındaki bilgiler korunma malzemeleri ile son buluyor. Deprem çantasında olması gerekenler hakkında bilgiler bu şekilde verilebilir. Deprem çantanızı kendiniz yapmanız dışında bulunduğunuz konumlardan hazır olarak deprem çantası seti temin edebilirsiniz.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;