Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

DASK Sigortası İçin En Doğru Teklifleri Karşılaştırın

14 Şubat 2024

Zorunlu deprem sigortası, her ev sahibinin yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Bir diğer adıyla DASK olarak bilinen zorunlu deprem sigortası, deprem sonrasında evinizde oluşabilecek hasarları karşılar ve maddi anlamda uğradığınız zararları telafi etmeye çalışır. Deprem sigortasına dahil olan ne kadar zararınız varsa, sigorta bunları size bir şey bırakmadan karşılar. Deprem sigortasını yaptırmak için, belli bir ücret ödenmesi de gerekmektedir. Bunun için deprem sigortası teklifi alarak, konu hakkında fikir sahibi olabilir, sizin için uygun olan deprem sigortasını yaptırabilirsiniz.

Yeni bir ev alacaksınız ve evinize deprem sigortası yaptırmak istiyorsanız, öncesinde deprem sigortası veren sigorta şirketleri hakkında bir araştırma yapabilirsiniz. Böylece evinize en uygun deprem sigortasını yaptırmış olacaksınız. Deprem sigotası fiyat konusunda bilgi almak için, internetten yardım alabilirsiniz. Sigorta şirketlerinin sayfalarını kullanarak, teklif almak için, vergi numaranız ya da T.C. kimlik numaranızı, e-posta adresinizi ve cep telefonu numaranızı girmeniz yeterli. Daha sonra sigorta şirketi size uygun gördüğü teklifi yapar ve siz size sunulan teklifleri karşılaştırıp, en uygun bulduğunuzu tercih ederek evinizi sigortalayabilirsiniz.

Zorunlu deprem sigortası, evinizin yapı tipi ne olursa olsun uğradığınız hasarı karşılar. Fakat deprem sigortasının karşılayacağı hasarın belli bir sınırı vardır. 17 Ocak 2018 yılı itibariyle alınan kararla birlikte, deprem sigortası sadece 240 bin TL’ye kadar olan hasarı karşılamaktadır. 240 bin TL’nin üzerine çıkan hasarları da ev sahibi karşılamakla yükümlü olmaktadır.  Bu karar resmi olarak alındığı için, bunun dışına çıkılamamaktadır. Ev deprem sigortası varsa, depremden kaynaklı olarak 240 bin TL’ye kadar evinizde oluşmuş hasarları sigorta kapsamında onarabilirsiniz.

Deprem Sigortası Yaptırırken Beyan Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Deprem sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır ve sigortanın sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için, teslim edilmesi gereken evrakların tam olması gerekmektedir. Deprem sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken şeylere bakıldığında, dikkat etmeniz gereken ilk şey, bu alanda uzman ve konuya hakim bir sigorta şirketi ile çalışmak olmalıdır. Alanında uzman bir sigorta şirketinden hizmet almanız halinde, hem ödeme planlamanızda size kolaylık sunacak seçeneklerle karşılaşırsınız hem de süreci takip eden kişinin uzman olmasına bağlı olarak, süreçten alınan sonuç da bir o kadar iyi olur. Güvenilirlik dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer noktadır. Çalıştığınız sigorta şirketi ne kadar güvenilir olursa, deprem sonrasında yaşadığınız mağduriyetin çözülmesi de bir o kadar kolay olur. Deprem sigortasına ek olarak ihtiyari deprem sigortası seçeneğini de değerlendirebilir, sigorta şirketinizin size sunabileceği avantajlardan faydalanabilirsiniz. Herhangi bir sigorta şirketi ile anlaşmadan önce deprem sigortası teklif alma seçeneğini internet üzerinden değerlendirip, kafanızda eleme yapabilirsiniz.

DASK yaptırırken sigorta şirketinizin sizden talep ettiği bazı belgeler de olacak. Bunlardan haberdar olarak gitmeniz, işinizi kolaylaştırır ve deprem sigortanızı hızlıca yaptırmanızı sağlar.  Belgelerin yanında binayla alakalı bazı bilgiler de talep edilmektedir. İhtiyacınız olan belgelerin ve bilgilerin neler olduğuna bakmak gerekirse;

  • Sigortayı yaptıracak olan kişinin kimlik bilgileri
  • Sigortayı yaptıracak kişinin iletişim bilgileri
  • Binanın tapu bilgileri
  • Binanın yapısının nasıl olduğu (ahşap, beton vb.)
  • Binanın hasar durumu
  • Binanın kat sayısı
  • Evin toplam metrekaresi
  • Meskenin ev olarak mı yoksa iş yeri olarak mı kullanıldığının bilgisi

Zorunlu deprem sigortası teklif alma işleminde, bunların hepsi talep edilmektedir. Talep edilen bilgilerin eksik olması halinde, alacağınız teklifin doğruluğu konusunda da sorun yaşanabilir. Deprem sigortasının ücreti konusunda, verilmesi gereken bu bilgilerin hepsinin etkisi vardı. Şirketin size sunacağı ücreti, yukarıdaki bilgilerin hepsi etkiler, bu nedene eksiksiz bilgi verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Deprem Sigortası Fiyat Sorgulama Nasıl Yapılır?

Deprem sigortası yaptırmadan önce, ne kadar ücret ödemeniz gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmak istemeniz gayet doğaldır. Bu konuda isterseniz sigorta şirketlerine giderek yüz yüze bilgi alabilirsiniz, isterseniz de internet üzerinden araştırma yaparak bilgi alabilirsiniz. internet üzerinden yapmış olduğunuz araştırma sonucunda aldığınız bilgiler, genellikle ortalama fiyatlar olacaktır. Sigorta şirketleri ile yapacağınız direkt görüşmelerde ise net ücreti öğrenebilirsiniz. Deprem sigortası fiyat sorgulama işlemi için, internet üzerinden sigorta şirketlerinin sunduğu hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Hesaplama araçlarının sizden talep ettiği bilgileri girmeniz halinde, ödemeniz gereken tutarla alakalı kaba hesabı görebilme şansına sahip olabilirsiniz.

İnternet üzerinden kullanabileceğiniz hesaplama araçları, şirketlerin size sunduğu fiyatları karşılaştırabilmeniz adına büyük oranda yardımcı olabilir. Siz de bu sayede hangi sigorta şirketlerini ziyaret edebileceğinizi seçebilirsiniz. Sigorta şirketleri ödeyeceğiniz tutarı hesaplarken, bölgenin deprem tehlikesini, binanın hasar durumunu ve metrekaresini göz önünde bulundururlar. Eğer deprem sigortası yaptırılmak istenen bina deprem bölgesinde ise o zaman ödenmesi gereken ücret de artar. Bununla birlikte binanın yaşının yüksek olması, metrekaresinin büyük olması, deprem sigortası için ödenmesi gereken ücretin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle her binaya deprem sigortası için ödenmesi gereken ücret aynı değildir. Ayrıca ödemelerinizi sigorta şirketinizin size sunduğu taksit seçeneklerinden faydalanarak da ödeyebiliyorsunuz. Tek seferde ödemek ya da takside böldürmek sizin tercihinize bırakılıyor. Prim bedeli ödenmiş olan sigortalar direkt olarak başlatılıyor. Fakat prim bedelinin ödenmemesi halinde sigorta geçersiz sayılıyor ve bina depremden hasar gördüğünde, mağduriyet karşılanmıyor.

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;