DASK Primi Nasıl Ödenir?
13 Eylül 2022 / Salı Sigortaladım Editörü

DASK Primi Nasıl Ödenir?

Özellikle doğal afetler hemen her kesimden kişinin ortak bir sorunudur. Sorun olmasının en büyük nedeni ise yarattığı tehlike ve yıkıcı güç olmaktadır. Yalnızca belirli doğal afetler değil aynı zaman da yanlış yapılaşma, ağaçsızlaştırma gibi yanlış ve bilinçsiz davranışlar hemen her kesimden kişinin hayatını riske atamaktadır. Bu risklerden biri de depremdir. Her ne kadar binanızda sağlamlık olsa dahi yan binanızın sağlam olmaması sizi de etkileyecektir. Bu nedenle alınabilecek pek çok sayıda önlem bulunmaktadır. 

DASK pek çok kişinin yabancı olduğu ancak öğrendiği zaman gerçekten bir ihtiyaç dâhilinde olduğunu anladığı durumlardan biridir Özellikle güvendiğiniz bir sigorta şirketinizin olması halinde, deprem bölgesinde yaşamınız ile beraber yaptırmanız en faydalı olacak olan sigortaların başında yer almaktadır.

DASK Nedir?

Özellikle Türkiye en sık deprem olan ülkeler arasında yer almaktadır. Halen aktif olan bir fay hattının üzerinde olan Türkiye pek çok defa sarsıcı depremler geçirirken aynı zaman da bazı depremler de hemen her kesimden kişinin hale hatıralarında yer almaktadır. Ancak ne yazık ki depremi engellemek mümkün değildir. Ancak depremi engelleyemediğimiz durumlarda depremin bizlere vereceği hasarı en minimuma indirmek için çeşitli yöntemler bulunur. Deprem sırasında yapılacakların aksine en sıkıntılı süreçler genellikle deprem sonrasında yaşanmaktadır. En genel ifade ile deprem sonrasında oluşacak durumlar hem hayati olarak son derece önemli olurken hem de son derece etkili olması sayesinde hemen her kesimden kişi için oldukça yıkıcı olmaktadır. 

Öncelikle DASK bir zorunlu deprem sigortası olmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi için ortak soru DASK nedir olmaktadır. DASK ile aslında deprem anında ve deprem sonrasında güvence altına almış olacaksınız. DASK zorunlu deprem sigortası deprem sırasında oluşabilecek olan maddi hasarlarınızı güvence altına almaktadır. Aynı zamanda deprem sonrasında ve deprem sırasında olacak olan patlama, yangın, yer kayması gibi durumları da güvence altına almaktadır. Temel amaç olarak deprem anını yaşamış olan kişilerin maddi herhangi bir sıkıntı çekmemesi amaçlanmaktadır. Bu durum yalnızca deprem riski olan bölgeler için değildir. Aynı zaman da risksiz bölgeler için de bu sigorta yapılmaktadır. Çünkü riskli bölgelerde olan depremler risksiz olan bölgelerde de etkisini göstermekte ve o bölgelerde de hasar oluşturabilmektedir.

DASK Güvencesinin Faydaları

DASK deprem sigortası, zorunlu olması nedeniyle pek çok kesim tarafından eleştiri almaktadır. Çünkü hemen herkes için sigorta gerekli olmamaktadır. Ancak durum ne olursa olsun sizi ve sevdiklerinizi güvence altına aldığı unutulmamalıdır. Bu noktada çoğu kişi için sigorta ödeme yöntemleri devreye girmektedir. Pek çok kişi yalnızca bu nedenle değil aynı zaman da sigorta bedelinin yüksek olmasından da korktuğu için zorunlu deprem sigortasından uzak durmaktadır. Ancak hemen her sigorta şirketinin olduğu bir portföy içerisinden dilediğiniz size en uygun olan sigortayı seçebilirsiniz. Çünkü hemen her sigortanın içeriğinde değişiklik oluşmaktadır. DASK güvencesinde olmanızın faydaları:

 • Deprem sonrasında sigorta kapsamında olan evinizi düşünmenize gerek kalmayacaktır.

 • Dilediğiniz içeriğe ve ücrete uygun sigortalama yapabilirsiniz.

 • Depremden etkilenen evinizin her türlü zararı maddi olarak karşılanacaktır.

Bu gibi pek çok faydası bulunan sigortanın hesaplaması ise hemen her şirket için aynı olmaktadır. Zorunlu DASK primleri her yıl yatırılmalıdır. Aynı zaman da her yıl yatırılan bu tutarlar ile ilgili olarak poliçeler düzenlenmelidir. Ancak bu primleri etkileyen bazı huşular bulunur. 3 madde ile bu hususlar:

 1. Sigortalama işleminin yapılacağı yapının bulunduğu alanın taşıdığı risk

 2. Yapının brüt yüzölçümü

 3. Yapının yapılış biçimi

Hemen her sigorta şirketinin size vereceği fiyatlandırma, bu 3 madde ekseninde değişkenlik gösterecektir.

DASK Nasıl Yapılır?

Özellikle deprem bölgelerinde yaşan kişiler için ilk öncelik olarak yapılması gerekenler arasında zorunlu deprem sigortası gelmektedir. Her ne kadar deprem anı ile ilgili bir güvence sağlamasa da deprem anında yaşanacak olan aksi durumlarda evinizin enkaz olmasından ya da evinizi kullanamamanıza üzülmenize gerek kalmayacaktır. Çünkü zorunlu deprem sigortası ile bu durumların da önüne geçmiş olacaksınız. Deprem sırasında ve sonrasında zarar gören yapılarınızın maddi hasarlarının hemen hepsi bu güvence ile sizlerle olacaktır. Ancak çoğu kişi için bu işlemin nasıl yapılacağı oldukça önemlidir. 

Yeni taşınacağınız ya da yaşadığınız evin daha önceden sigortalanıp sigortalanmadığını yani DASK prim sorgula kısmı ilk yapmanız gereken işlemlerden biridir. Çünkü öncesinde ödenen primler ile devam etmeniz gibi bir imkân da sunmaktadır. Ancak ben yeni bir prime başlamak istiyorum derseniz ise dilediğiniz sigorta şirketi ile görüşerek hemen her alanda hemen her fiyatlandırmada size en uygun olan zorunlu deprem sigortasını bulabilirsiniz. Sigorta işlemi için şu bilgiler yeterli olacaktır:

 • Sigortanın Adı

 • Adresi

 • Telefonu

 • T.C. Kimlik Numarası

 • Sigortalanacak Binanın Açık Adresi

 • Tapu Bilgileri (İnşa Yılı, Yapı Tarzı, Toplam Kat Sayısı, Hasar Durum, Binanın tapuda yazan brüt yüzölçümü)

Yanlış beyanlarda bulunulması halinde sigortalama işlemlerinde de hasarlar yaşanmaktadır. Bu nedenle doğru ve tam bilgi vermek son derece önemli olmaktadır. Bu bilgilerinizin elinizde olması halinde rahatlıkla dilediğiniz sigortalama işleminden faydalanabilir hem kendinizi hem de sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. DASK ile güvenli ve huzurlu günler sizi ve sevdiklerinizi bekliyor.

Editör Önerileri

Dask Prim ve Tarife Değişikliği
Egzoz Muayene Ücreti 2023 Fiyatları ve Gecikme Cezası
2023 Yılı Araç Muayene Ücretleri Kesinleşti
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2023
2023 Yılı Güncel Trafik Cezaları ve Kural İhlalleri
2023 MTV Fiyatları

Bizi Takip Edin

İLGİLİ BLOG YAZILARI

Bina Yaşına Göre Deprem Sigortası Fiyatları Devamını Oku
Dask Prim ve Tarife Değişikliği Devamını Oku
Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir? Devamını Oku