Whatsapp'dan yaz
blog blog

Dask Prim ve Tarife Değişikliği

20 Temmuz 2023
Yazar: Merve Caner Eşkil

2014 yılında Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun olduktan sonra , Uluslararası İlişkiler bölümüne devam etti. Profesyonel iş hayatına 2014 yılında sigortacılık sektöründe başlayan Merve Caner Eşkil , 2017 senesinden itibaren sigortaladım.com bünyesinde çalışmaya devam etmektedir. Uzmanlık alanları içerisinde dask, konut sigortası ve kurumsal sigortalar olan Merve, 10 yıla yakın sektör tecrübesi ve deneyimi ile müşterilere katma değerli hizmet vermektedir. 

2023 yılının başlamasıyla birlikte tarife değişikliğine giden kurumlardan biri de Doğal Afet Sigortaları Kurumu olmuştur. Bu doğrultuda 9 Mayıs 2022 tarihli ve 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanununa istinaden DASK sigorta maliyetlerinde çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Söz konusu değişiklikler, kurum tarafından 25 Kasım 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde resmi gazetede yayınlanarak değiştirilmiştir. 

Düzenlemeye göre 2023 yılı içerisinde DASK sigortası başlığı altında yer alan maksimum bina bedelleri, deprem bölgelerine göre asgari primler, vade sonu poliçe yenileme bedeli ve mesken teminat tutarı gibi kalemlerde fiyat artışları olacaktır. 

DASK sigortaları, bina sahipleri tarafından sigorta şirketlerine yaptırılan koruyucu sigortalardır. Bu sigorta türünün sahip olunan her mülk için ayrı olarak yaptırılması devlet tarafından zorunlu kılınmıştır. Bu sebeple kişilerin DASK prim ve tarifeleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Yazımızın devamında, 2023 yılında DASK prim ve tarifelerinde gerçekleşen değişikliklerin neler olduğunu bulabilir ve bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası (Dask)’ta Neler Değişti?

2023 yılı içerisinde zorunlu deprem sigortası tutarlarında değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler, 25 Kasım 2022 tarihinde yayınlanan 32024 sayılı Resmî Gazete’de “Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ” başlığı altında ilan edildi. 

İlana göre 2023 yılında DASK tarifesinde yapılan değişikliklerden biri, maksimum bina bedeli olmuştur. Deprem felaketlerinden sonra, mülk sahiplerinin zararlarını karşılamak ve hayatlarına kaldıkları yerden devam etmelerini sağlamak amacıyla sigorta şirketleri tarafından kişilere ödenen tutar anlamına gelen maksimum bina bedeli, 640.000 Türk lirası olarak revize edilmiştir. 

Maksimum bina bedeli dışında 2023 yılı içerisinde asgari primler, vade sonu sigorta yenileme oranları ve azami teminat tutarlarında da artış yapılmıştır. 

Dask Prim ve Tarife Yenileme İndirimi 2023’te Hangi Oranda Değişti?

DASK sigortası 2023 tarife değişikliği doğrultusunda ücret değişikliğine gidilen bir diğer kalem de vade sonu yenileme ücretleri olmuştur. 

DASK poliçeleri, konut sahipleri ve sigorta şirketlerinin anlaşmaları doğrultusunda belirli bir zaman dilimini kapsayacak şekilde imzalanır. Vadenin dolmasının ardından söz konusu deprem sigortasının yenilenmesi, yasal olarak zorunludur. Bu noktada kişilerin DASK poliçe vade sonu yenileme ücretlerini ödemeleri gerekir. 

2023 yılında alınan karara göre DASK poliçesinin süre sonunda yenilenmesi söz konusu olduğunda, tarife fiyatları üzerinden uygulanan %10 indirim, %20’ye çıkarılmıştır. Buradan hareketle DASK prim ve tarife yenileme indirim tutarlarının 2022 yılına oranla 2 katına çıkarıldığı söylenebilir.

2023 Yılında Dask Maksimum Bina Bedeli Nedir? 

DASK maksimum bina bedeli, 25.11.2022 tarihinde yayınlanan 32024 sayılı Resmî Gazete’de yer alan haber ile 640.000 Türk lirası olarak belirlenmiştir. 

Mülk sahipleri; olası deprem, sel ya da heyelan gibi durumlardan maddi olarak kendilerini korumak amacıyla sigorta yaptırırlar. DASK sigortası, bankalar ya da direkt olarak sigorta şirketleri aracılığıyla yaptırılabilir. DASK sigortası yaptırmış ve mülkleri sözü geçen durumlardan dolayı hasar görmüş olan kişilerin zararları, sigorta şirketleri tarafından karşılanır. Fakat mülk sahiplerine ödenecek olan tutarın bir limiti vardır. 

Mülk sahiplerine ödenecek olan limiti ifade eden maksimum bina bedeli, 2022 yılındaki tutara oranla artış göstererek 2023 yılı içerisinde 640.000 Türk lirasına ulaşmıştır. 

2023 yılında Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı nedir? 

Meskenlerin büyüklüğüne ve diğer özelliklerine göre değişen teminat tutarı, mesken için verilebilecek azami teminat tutarı olarak adlandırılır. Bu tutar hesaplanırken yapı tarzı ayrımına gidilmez. 

Bu doğrultuda 2023 yılında zorunlu deprem sigortasında yapılan değişikliklere göre, bir mesken için verilebilecek olan azami teminat tutarı 320.000 Türk lirasından 640.000 Türk lirasına çıkarılmıştır. 

2023 DASK Sigorta Bedeli Hesabına Esas Metrekare Bedeli (TL) Nedir?

Deprem sigortası yaptırılırken, DASK sigorta tutarının belirlenmesi gerekir. DASK sigorta bedeli ise ilgili meskenin metrekaresi baz alınarak belirlenir. Bu noktada, metrekare hesabı yapılırken betonarme yapılar ve diğer yapılar için yapılacak olan ücretlendirme birbirinden ayrılır. 

Bu doğrultuda betonarme yapılar için geçerli olan DASK metrekare bedeli, 2023 yılı içerisinde 3.016 Türk lirası olarak ödenecektir. 2023 yılında diğer yapıların DASK sigorta bedeli hesabında geçerli olacak esas metrekare bedeli ise 2.080 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

2023 yılı DASK sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri aşağıdaki tabloda verildiği gibidir.

 

Yapı Tarzı

Sigorta Bedeli Hesabına Esas Metrekare Bedeli

Betonarme

3 bin 16 TL

Diğer

2 bin 80 TL

 

Asgari primler deprem bölgelerine göre (yapı tarzında asgari prim değişiklik göstermeyecek şekilde) aşağıdaki tabloda verildiği gibi yeniden düzenlenmiştir.

I.Grup

II.Grup

III.Grup

IV.Grup

V.Grup

VI.Grup

VII.Grup

280 TL

240 TL

180 TL

140 TL

110 TL

90 TL

80 TL

 

Türkiye’deki konut sahiplerinin yaptırmakla yükümlü olduğu ve deprem sonrası oluşabilecek hasarları güvence altına alan zorunlu deprem sigortanızı sigortaladim.com ile birkaç dakika içinde yaptırabilirsiniz.

Hemen sigortaladim.com’dan DASK sigortası teklifi alın, aynı anda 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırarak poliçenizi birkaç dakika içinde online olarak satın alın.

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?
Kasko Sigortasıyla Trafik Kazalarında İhtiyaç Duyulan Destek ve Yardım Hizmetleri
Kasko Sigortası ve İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yeni Araç Alırken Kasko Sigortası Seçenekleri ve Öneriler
Kasko Sigortası ile Aracınızı Doğal Afetlerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam