MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmadan Konut Poliçesi Yaptırmak Mümkün mü?
13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmadan Konut Poliçesi Yaptırmak Mümkün mü?

2000 yılında kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ile devlet tarafından zorunlu hale getirilen deprem sigortası, konutları depreme ve doğrudan depremin neden olduğu yangın, tsunami gibi afetlere karşı güvence altına alıyor. Binanızı temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar, bacalar ve binanın bunlarla benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri olarak bir arada ya da ayrı ayrı teminatlar kapsamına alan zorunlu deprem sigortası, çeşitli teminatlarla depreme bağlı hasarlar durumunda sigortalı kişiler için kurtarıcı rol oynuyor. Her türlü taşınır mal, eşya ve benzerlerini, deprem sırasında oluşan tüm fiziksel zararları ve vefat durumlarını, depremden etkilenen iş yerlerinde meydana gelen iş durması gibi hasarları teminat kapsamı içerisinde bulundurmayan poliçe paketi, yalnızca depremin konuta vermiş olduğu hasar tutarı kadar tazminat ödemesi yapıyor. Zorunlu deprem sigortası şartları gereği konut sigortasından farklı olarak, sadece deprem ve depremden kaynaklı afet hasarları için güvence sağlarken, deprem ve dolaylı afetlerin bina içerisinde bulunan eşyalara vermiş olduğu zararı gidermeye yönelik herhangi bir teminat bulundurmuyor.

Peki, zorunlu deprem sigortası yaptırmadan konut poliçesi yaptırmak mümkün mü? Evet, mümkün. Konut poliçesi, ana teminatları içerisinde deprem ve depremden kaynaklanan afetlerin oluşturduğu hasarları da bulundurduğu için zorunlu deprem sigortası, konut sigortası kapsamında sayılabiliyor. Yaptıracağınız konut sigortası ile zorunlu deprem sigortasının tüm teminatlarına ve sağlamış olduğu her bir güvenceye sahip olurken, bina içerisinde bulunan tüm eşyalarınızı deprem ile birlikte diğer doğal afetlere karşı da güvence altına alabilirsiniz. Doğal afetlere ek olarak, konut içerisinde meydana gelebilecek hırsızlık, gasp gibi kötü niyetli hareketlere karşı ve yangın, su basması gibi ihmal ile oluşabilecek hasarlara karşı da kapsamlı bir şekilde koruma sağlayan konut sigortaları, çoğu konut sahibi tarafından zorunlu deprem sigortasına tercih ediliyor. Siz de birçok konut sahibi gibi, deprem durumunda yıkılan bina ve kaybedilen konut ile birlikte çoğunlukla bina içerisinde bulunan eşyaların da kaybedildiğini göz önünde bulundurarak, konut sigortasını zorunlu deprem sigortasına tercih edebilir, binanızı ve içerisinde bulunan eşyaları gerekli teminatlar ile kapsamlı bir şekilde güvence altına alabilirsiniz.

Zorunlu deprem sigortası ve konut poliçesi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için sigortaladim.com üzerinden başvurabilir ya da 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayarak, ihtiyacınız olan poliçeye kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI