28 Aralık 2021 / Salı Sigortaladım Editörü

DASK ve Konut Sigortasını Birbirinden Ayıran 5 Detay

DASK bir zorunlu deprem sigortası çeşididir. Deprem sebebi ile ve depremden sonra meydana gelen zararları giderebilmek adına yapılan bir sigortadır. Devlet kontrolünde DASK sigortasının yapılması da zorunlu kılınmaktadır. Konut sahibi her birey DASK sigortasını yaptırabilir. Bunun için tapulu sahip gerekmektedir. Aynı şekilde konut sigortalarında ise isteğe bağlı bir durum söz konusudur. Yani kiracı olsanız da konut sigortanıza sahip olabilirsiniz. Konut sigortanızın kapsamı deprem sigortanıza oranla çok daha geniş olacaktır. Konut sigortanızda evinize dahil olan her durum ve eşya yer alabilmektedir. Evinize zarar gelmesi muhtemel durumlar karşısında çok daha az hasarla kurtulabilmeniz ve güvenliğinizi arttırabilmeniz için oldukça önemlidir.

DASK ve konut sigortası kapsamları ayrı olsa da ikisi de mesken türünde olduğundan özellikler bakımından karıştırılabilir niteliktedir. Bu niteliklerin yanı sıra ikisini ayıran belirli temalar bulunmaktadır. DASK sigortası zorunlu bir sigorta çeşididir. Deprem sonrasında bina temelinde, bina çevre ve duvarlarında, ana duvar veya dış çevreden ayıran duvarlarda, merdiven, asansör ve bunlar gibi tamamlayıcı unsurlarda meydana gelen hasarların tespiti ve giderilmesini amaçlayan sigorta türüdür. DASK sigortasının fiyatının belirlenmesi binanın zarar görebileceği ölçüde deprem bölgesinde olup olmadığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Binanın kapladığı alan ve yapının çeşidi de sigortanın fiyatını belirleyen unsurlardandır. Konut sigortası gönüllülük esaslıdır. Binanın yıkılma, hasar görme, hırsızlık, yangın, sel gibi doğal afetlere karşı korunması için önemli bir sigortadır. Binanın yıkılması ile de ilgili olduğu için DASK ile karıştırılabilmektedir ancak konut sigortasının kapsamı çok daha geniştir. Kişiler istedikleri durumları poliçelerine ekleyebilmektedirler. Konut haricinde konutun içinde yer alan eşyalar da sigortalanabilmektedir. İptal edilebilir veya yenileme yapılmayabilmektedir. 

Konut Sigortası Kapsamı

Eviniz adına korumanız gereken her duruma karşı konut sigortası oldukça geniş çapta bir koruma hizmeti sunmaktadır. Yangın, hırsızlık, sel ve doğal afetlere karşı korumanın yanı sıra isteğe bağlı olarak geliştirilebilir nitelikte bir sigortadır. Katı kuralları olmayan, tamamen konut sahibi bireylerin istekleri doğrultusunda geliştirilen bu sigortada belli başlı kapsamlar yer almaktadır. Gönüllülük esası ve isteğe bağlı olarak yapılan konut sigortası zorunlu olarak yaptırılan DASK sigortası ile karıştırılmamalıdır. DASK sigortası depremden sonra meydana gelecek hasarları önlemek amacıyla yapılmaktadır. Konut sigortasının temel amacı çok daha kapsamlı hasarlara karşı evinizi güvence altına alabilmektir. Beklenmedik durumlara karşı da evinizin herhangi bir doğal afet sonucu zarar görmesinde de konutunuzun içindeki eşyalar için de her şekilde koruma kapsamı genişletebilirsiniz.

Konut sigortası kapsamı belirlenirken genel şartlar da belirlenmektedir. Konut sigortasının genel şartları hemen hemen her konut sigortası için aynıdır. Sigorta bedelinin kapsamı, sigortanın koruyacağı ve korumayacağı durumların kapsamı genel şartlar arasında belirtilmektedir. Bina bedeli, eşya bedeli gibi durumlar ve çok daha geniş kapsamlar da genel şartlar arasında sıralanabilmektedir. Konutun genel yüz ölçümü ve hasar gören noktalar, yapının cinsi ve yeniden yapım maliyetleri doğrultusunda ortaya çıkan hesaplamalar ile de konut sigortası belirlenmiş olmaktadır. Savaşta meydana gelecek herhangi bir hasar, mekanik sebeplerle ortaya çıkan hasarlar, yangın olmadan cihazların kendi mekanik düzeninin bozulması ile ortaya çıkan zararlar gibi sebepler konut sigortası kapsamına girmemektedir. Daha çok beklenmedik hal ve durumlar neticesinde ortaya çıkan hasarların giderilebilmesi için konut sigortası yaptırmak da faydalıdır. En önemli ayrıntı olarak dask yerine isteğe bağlı şekilde yapılan düzenlemeler konutunuz için oldukça faydalı sonuçlar doğuracaktır.

DASK mı Yoksa Konut Sigortası mı Tercih Etmelisiniz?

DASK zorunlu olan bir deprem sigortası olduğu için burada tercih konut sigortasıyla ilgilidir. Zorunlu deprem sigortanız üzerine konut sigortası yaptırmanız gerekli mi sorusuna cevap olarak tam anlamıyla beklediğiniz güvenceye sahip olabilmek adına sigortaların detaylarını bilmek gerekir. DASK zorunlu bir sigorta olması nedeniyle size tercih şansı sunmaz. 17 Ağustos’ta yaşanan deprem felaketinin ardından devletin vatandaşların maddi hasarını azaltmak adına zorunlu tuttuğu bir sigortadır. Dolayısıyla depremden ve sonrasında yaşanan depreme bağlı yangın vb. felaketlerden ötürü binanızda meydana gelen hasar için devletten destek alırsınız. Bu destek nakit olarak tarafınıza iletilir. Temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, istinat duvarları, bahçe duvarları, tavanlar ve tabanlar, asansör, merdivenler, çatı, bacalar vb. kısımlar DASK kapsamında değerlendirilir. Özetle, binanızda meydana gelen hasarlar devlet tarafından sağlanan zorunlu bir sigortayla karşılanır. Ayrıca DASK belirli bir ödeme sunar ve bunun üstünü veremez. Peki bu sigortanın yanında neden konut sigortası yaptırılır sorusunun cevabı ise konut sigortası DASK’ın kapsamının çok üstünde detaylandırılabilir.

Konut sigortasının koşullarını kendiniz belirlersiniz. Bu koşullar depremle veya direkt bir doğal afetle ilintili olmak zorunda da değil. Üstelik küçük pürüzlerde de konut sigortası insanlara yardımcı olur. Örneğin, anahtarınızı kaybettiğinizde çilingirden alacağınız hizmetin masrafları dahi konut sigortasına dahil olabilir. Ya da evinize hırsız girdiğinde kaybettiğiniz eşyalar için konut sigortası devreye girebilir. Kısacası konut sigortası pek çok farklı hizmetle genişletilmiş, sınırları sizin tarafınızdan belirlenen bir sigorta türüdür. Zorunlu deprem sigortanızın yanında konut sigortası, hayalinizdeki güvenceyi sağlamanız için uygun olacaktır. Bu noktada yalnızca DASK mı yoksa konut sigortası da eklemeli miyim sorusunu sormak daha doğrudur. Böylece aradaki farkları değerlendirerek konut sigortası alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI