Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

21 Ağustos 2023

Doğal Afet Kurumu Sigortaları tarafından oluşturulan ve kısaca DASK kısaltması ile bilinen zorunlu deprem sigortası, depremin yol açtığı zarara karşı sizi teminat altına alır. DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonrasında gerçekleşen yangın, sel, yer kayması gibi afetlerin yol açtığı maddi zararı, daha öncesinde poliçenizde belirlenmiş tutar değerini nakit olarak karşılamaktadır. Türkiye, yüksek enerji taşıyan ve sürekli tetikte bulunan fay hatları üzerine kurulmuş bir ülkedir. Bu nedenle depreme karşı önlem almak son derece mühimdir. Yaşadığınız afet sonrası DASK hasar sorgulama ile sigortanız ve yaşanan afet ile ilgili tüm bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Zorunlu Deprem Sigortası: Depreme Karşı Alınabilecek En İyi Önlem

Depreme karşı alınabilecek en iyi önlem, afet sonrasında maddi zararları karşılayan zorunlu deprem sigortasıdır. Ülkenin jeopolitik konumu dolayısı ile depremler coğrafyanın kaçınılmaz gerçeğidir. Türkiye’de her gün küçük şiddetlerle de olsa depremler meydana gelmektedir. Bu küçük şiddetli sarsıntılar günün birinde büyük bir enerji boşalımı ile yüksek seviyelere çıkabilir. Deprem sigortası yaptırarak afet sonrası maddi açıdan zorluk çekmemek mümkündür. Ayrıca deprem sigortası yaptırmak zorunludur. Afet Sigortası Kanunu’na göre, zorunlu deprem sigortası yani DASK sigortası yaptırmayanlar, deprem sonrası sağlanan yardımlardan faydalanamayacaktır ve ayrıca konutlarına doğalgaz, su ve elektrik de bağlanmayacaktır. Bununla birlikte, evinize konut sigortası yaptırabilmeniz için öncelikle deprem sigortasını yaptırmış olmanız gerekmektedir.

Ödediğiniz sigorta primleri afetten etkilenen insanlara yardım olarak geri dönmektedir.  Depremden sonra yapacağınız ihbar ile DASK hasar sorgulama süreci devreye girmektedir. DASK adına görevlendirilen kişiler olay yerine gelip inceleme yapar ve hasar tespitinde bulunur. Yapılan tespitler neticesinde ortaya çıkan değer bizzat DASK tarafından ödenir.  İncelemenin ardından sonucu öğrenmek istediğinizde tek yapmanız gereken DASK hasar raporu sorgulama işlemidir. Bu işlem sonucunda hasar tespitinizi görüntüleyebilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası Mağduriyeti En Aza İndirir

Deprem sonrasında oluşacak mağduriyeti en aza indirmek için deprem sigortası yaptırmak büyük önem taşımaktadır. Yaşanan afetin ardından internet üzerinden online olarak DASK hasar dosyası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. DASK hasar poliçe sorgulama ve hasar ihbarında bulunabilmeniz için hasar dosya numarası veya poliçe numarası, poliçe sahibinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası ve bunların yanı sıra sorgulama yapacak kişin hâlihazırda kullandığı cep telefonu numarası gibi bilgiler gerekmektedir.

Deprem sigortası, binanın bölümlerini ayrı ayrı ya da bir bütün olarak teminat altına alır. Temeller, ana duvarlar, bahçe ve istinat duvarları, tavan, taban ve bu kısımları tamamlayıcı nitelikteki tüm bölümler kapsam dâhilindedir. Afet sonrası binanızda oluşan maddi zararı teminat altına alan deprem sigortası, bazı konuları kapsamına dâhil etmemektedir. Bunlar enkaz kaldırma işlemi, kira mahrumiyeti, vefat ve yaralanmalar, afet sonrası alternatif ikamet yerleri, deprem sonrası yangın, tsunami, yer kayması veya infilak dışında ortaya çıkan hasarlar, taşınabilir mal bedelleri ve depremden ayrı olarak binanın kendiliğinden hasarı sebebi ile çökmesi / yıkılması gibi durumlarda sigorta destek sağlamamaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortası Hasar Dosya Sorgulama ile Güvence Alın

İnternet üzerinden kolayca DASK hasar dosya sorgulama ile binanızın ve bulunduğunuz çevrenin hangi ücretler ile güvence altına alınabileceğini öğrenebilirsiniz. Deprem, Türkiye’nin en ciddi gerçeklerinden biridir. Daha önce Gölcük ve Van’da bu konunun ne denli önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı. 24 Ocak 2019 tarihinde ise Elazığ’da gerçekleşen 6.8 büyüklüğündeki afet akıllara yeniden depreme karşı alınabilecek önlemleri getirmiştir. Bu konuda zorunlu deprem sigortası alınabilecek önlemler arasında en kolayı ve mantıklısı olarak karşınıza çıkmaktadır. Deprem sonrası maddi zararınızı karşılayan sigorta, yükünüzü bir nevi hafifletmek ve insanları günlük yaşama yeniden adapte edebilmek amacı ile hizmetinizdedir. Afet öncesi yaptıracağınız sigorta ile zor durumda kaldığınızda sigortanız imdadınıza yetişir. DASK hasar ödemesi sorgulama işlemi ile saniyeler içerisinde hasar ödemenizi sorgulamanız mümkündür. Görevli kişiler tarafından titizlikle yapılan olay yeri hasar tespiti sonucu ortaya çıkan maddi rakam tarafınıza DASK tarafından ödenir.

sigortaladım.com, yenilikçi sigortacılık anlayışı ile size en uygun poliçeleri karşınıza çıkarmaktadır. Güçlü alt yapısı, geniş ve donanımlı destek ekibi sayesinde sizlere her zaman kesintisiz sigortacılık hizmeti sunmaktadır. sigortaladım.com adresinden dolduracağınız form ile ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun poliçe tekliflerine hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz. DASK sigortalama ve sorgulama işlemlerinizde de sigortaladım.com hizmetinizdedir.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;