20 Nisan 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Afetler Zamansız Gelir, DASK Her Zaman Korur

17 Ağustos 1999 büyük Marmara depremi başta olmak üzere birçok deprem, hayatı büyük oranda etkilemiş ve etkilemeye devam eden olaylardan bir tanesidir. Deprem bilinci oluşturmak ve olası etkilerini azaltmak amacıyla 2000 yılında faaliyete geçmiş olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu, deprem sigortasını zorunlu hale getirerek her bireyin yaptırması gerektiğini belirtmiştir. Bu zorunluluk, DASK sigortası nedir? sorusunu da beraberinde getirmiştir.

DASK Nedir?

Zorunlu deprem sigortası olarak bilinen DASK, Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından düzenlenen ve her konut için yaptırılması zorunlu tutulan bir sigorta çeşididir. DASK yenileme işlemi, bitiş tarihinden itibaren her yıl düzenli olarak yapılması gerekir. Bu sigorta türü, deprem sonrasında meydana gelen hasar giderlerini karşılamasının yanında sadece depremi değil, depremin sebep olduğu yangın, patlama, heyelan ve tsunami gibi insan hayatını büyük ölçüde etkileyen olayların oluşturduğu zararları da teminat altına alır. Bu sayede bina yarı hasarlı ya da tamamen hasarlı ise, oluşan zarar karşılanır ve maddi ödemesi gerçekleştirilir. Bu faydaların yanı sıra, evine zorunlu deprem sigortası yaptırmış kişiler için birçok avantaj mevcuttur. Bu sigorta sayesinde evinizi olası deprem, su baskını, yangın ve hırsızlık gibi problemlerden korumayı amaçlayan konut sigortasını yaptırma imkanına sahip olursunuz. Konut sigortanızda deprem teminatı olsa bile DASK'a sahip değilseniz bu teminat geçerliliğini yitirir. Bunun yanında DASK poliçe üzerine eşya teminatı eklettiğinizde, eşyalarınızın da koruma altına alınmasını sağlayabilirsiniz. Yeni bir konuta yerleşmek istediğinizde, zorunlu deprem sigortasına sahip değilseniz elektrik, su ve doğalgazı bağlatma işleminiz yapılamaz. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için öncelikle zorunlu deprem sigortası yaptırıp, belgenin yetkili kurumlara ibraz edilmesi gerekir. Zorunlu deprem sigortası yaptırmayan bireyler, konut kredisi alma, deprem sebebiyle hasar gören binalara yapılan devlet yardımı gibi hizmetlerden yararlanamaz. Bu sebepler sonucunda DASK yaptırma işlemi, uzun vadede bütçenizin korunmasına ve olası doğal afetlerde güvence altında olmanızı sağlar. Böylece DASK ne kadar faydalı ve avantajlı bir sigorta türü olduğunu bir kez daha kanıtlar niteliktedir.

DASK Kapsamı Neleri İçerir

Deprem ya da depremden dolayı ortaya çıkan felaketlerin oluşturduğu hasarların giderilmesi için DASK deprem sigortası kapsamı içerisinde kabul edilen belirli teminatlar bulunur. DASK neleri kapsar sorusunun cevabı olarak aşağıda bulunan teminatlar sıralanabilir;

Deprem anında oluşan maddi zararlar,

Deprem sonucu oluşan infilak,

Deprem sonucu oluşan tsunami,

Deprem sonucu oluşan yangın

Deprem sonucu oluşan yer kaymasının sebep olduğu maddi zararlar (bina temelleri, merdivenler, ana duvarlar, bahçe duvarları, asansörler, çatılar, bacalar ve yapıların benzer bölümleri) zorunlu deprem sigortası kapsamında teminata dahildir.

DASK kapsamı dışında kalan teminatlar şu şekilde sıralanabilir;

Deprem sonucu oluşan enkazı kaldırma ve alternatif ikametgah masrafları,

Taşınır mal ve eşya masrafları,

Tüm bedeni zararlar (ölüm dahil)

Manevi tazminat,

Deprem ya da deprem sonucu oluşan felaketlerin dışında kalan hasarlar,

Konutun depreme ve deprem sonucu oluşan felaketlere bağlı olmaksızın yıkılması sebebiyle oluşan zararlar, zorunlu deprem sigortası kapsamında bulunmaz.

DASK teminat kapsamında bulunan binalar;

 • Tapuya kayıtlı mesken olarak inşa edilen binalar,
 • 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına giren bağımsız bölümler,
 • Belirtilen özelliklere sahip konutlar içerisinde bulunan büro, vb. alanlar,
 • Doğal afetler sebebiyle devletin kredi desteğiyle inşa ettiği yapılar DASK kapsamında yer alır.

DASK teminat kapsamı dışında kalan binalar;

 • Kamu ve hizmet binaları,
 • Mühendislik hizmetinden yoksun projesiz binalar,
 • İnşaatı tamamlanmamış binalar,
 • Tapu kaydı bulunmayan binalar,
 • Taşıyıcı sistemi yetersiz şekilde inşa edilen binalar,
 • Yıkılmasına karar verilmiş binalar DASK kapsamı dışında olarak kabul edilir.

DASK İçin Gerekli Evraklar

Eksik veya yanlış beyanlar doğrultusunda tüm sorumluluk sigorta yaptıran kişinin üzerinde olacağından, zorunlu deprem sigortası yaptırmak için verilen tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olması çok önemlidir. DASK için gerekli evraklar şu şekilde listelenebilir;

 • Sigortalı kişinin adı, soyadı,
 • İkametgah adresi ve telefon numarası,
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası,
 • Sigortalanacak bölgenin açık adresi,
 • Tapu bilgileri (ada, pafta, parsel bilgileri görünür şekilde),
 • Binanın inşa yılı,
 • Binanın kat sayısı,
 • Binanın hasar durumu (hasarsız, hafif ve orta hasarlı),
 • Konutun brüt yüzölçümü (metrekare üzerinden),
 • Konutun kullanım şekli (mesken, büro vb.) gibi belgelerin tamamlanması, zorunlu deprem sigortası yaptırmanız için yeterli kaynaklardır.

DASK nerede yapılır sorusunun cevabı, banka ya da sigorta şirketi olarak özetlenebilir. Zorunlu deprem sigortası yaptırmak isteyen kişinin öncelikle tapu sahibi olması gerekir. Kişi, banka ya da sigorta şirketleri aracılığıyla sigorta başvurusunda bulunarak, yukarıda bahsedilen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra adres kodu alma işlemini Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT), nüfus müdürlükleri, ilçe belediyeleri ya da mahalle muhtarlarından temin edilebilir. Ulusal Adres Veri Tabanı yardımıyla DASK sigorta indirimleri de uygulanabilir hale gelmiştir. Ayrıca deprem sonrası hasar tespiti ve adres bilgisi kolayca tespit edilerek gerekli yardımların yapılması hızlandırılmıştır. Tüm bilgilerin doğruluğu teyit edildikten sonra sigorta işlemleri başlatılarak sürecin işlenmesi sağlanır. DASK nasıl yapılır sorusunun cevabı da aslında bu kadar basittir.

DASK Zorunlu Mu?

Kendinizi en huzurlu ve güvende hissettiğiniz evinizin deprem gibi büyük felaketlerde zarar görme ihtimaline karşın deprem sigortasını düzenli olarak yaptırmak, devlet tarafından zorunluluk haline getirilmiştir. Türkiye'nin ciddi fay hatları üzerinde bulunması ve 1999 büyük Marmara depreminde yaşananların neticesinde, depremde oluşabilecek tüm zararlar sigorta tarafından karşılanarak kişilere büyük ölçüde güvence sağlanır. Zorunlu deprem sigortası ile deprem sonrası zararlardan korunmanın yanı sıra, deprem bilincini oluşturmasıyla da oldukça faydalı bir sigorta türü olmuştur.

DASK Ücretleri

Zorunlu deprem sigortası fiyatları bazı kriterlere göre çeşitlilik göstermektedir. Fiyat belirleme aşamasındaki ilk adım, olası bir deprem felaketi sonrasında temin edebileceğiniz sigorta ödemesinin en yüksek bedeli hesaplanarak ödenecek prim ücretinin belirlenmesidir. Bu işlemden sonra oluşturulan teminat tutarı, tarife fiyatı ile çarpılarak zorunlu deprem sigortası fiyatına ulaşılabilir. Bu sigorta için uygulanan tarifeler, 5 farklı bölge kategorisinde belirtilen deprem risk derecesine göre hesaplanarak ilçe bazında farklılık gösterir. Fiyatlar, 5 risk bölgesinin yanında 3 yapı tarzına göre de şekillenir. Bunlar;

1- Çelik, betonarme karkas yapılar: Çelik ya da betonarme taşıyıcı karkasa sahip yapı çeşitleri

2- Yığma kagir yapılar: Karkas olmayan ve taşıyıcı duvarları moloz, kesme taş, tuğla, beton briket gibi malzemelerden oluşan yapılar,

3- Diğer yapılar: Yukarıda bahsedilen yapı çeşitlerine girmeyen yapılar olarak kategorilendirilir.

DASK prim ücreti, birim metrekare maliyeti artışına göre her geçen yıl farklılık gösterebilir. Zorunlu deprem sigortası fiyatlarını etkileyen diğer faktörler;

Konutun toplam yüzölçümü (metrekaresi)

Konutun imal tarihi,

Yenileme indirimleri

Bu bilgilere ek olarak, deprem sigortası ne kadar sorusunun cevabına www.dask.gov.tr üzerinden de ulaşabilirsiniz. Sayfada bulunan sigorta ücreti ve prim hesaplama aracı ile işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Açılan sayfaya konutun bulunduğu il, ilçe, mahalle bilgisi, yapı tarzı, inşa yılı, toplam kat sayısı, yüzölçümü ve poliçe yenileme numarası gibi bilgiler girilerek ödemeniz gereken primi kolayca hesaplayabilirsiniz. Sigortaladım.com üzerinden zorunlu deprem sigortanızı yaptırmak için saniyeler içerisinde form doldurabilir, müşteri hizmetlerinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Müşteri memnuniyetini en üst seviyelere çıkaran yenilikçi uzman kadrosu ile aklınıza takılan her soruyu detaylıca sorabilir, istediğiniz sigorta türünü gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz. Sigortaladım.com, geniş teminat seçenekleri ve bütçe dostu fiyatlarıyla size en iyi hizmeti sunmaya devam etmektedir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI