28 Aralık 2021 / Salı Sigortaladım Editörü

Çocukları Ev Kazalarından Önleyecek 5 Önlem

Bir evin içerisinde oldukça fazla sayıda görünmez kaza denebilecek kaza türleri bulunabilmektedir. Özellikle çocuklar için tehlike oluşturabilecek, küçük ihmaller sonucunda çok daha büyük olaylara yol açabilecek durumlarla karşı karşıya kalınması muhtemeldir. Sıklıkla küçük yaş gruplarında görünen ev kazaları sebebiyet verdikleri zararlar ile çocuklara tehlike oluşturabilmektedir. Bu tip kazalar için oldukça basit önlemler bile işe yarar sonuçlar doğuracaktır. Böylelikle aldığınız önlemler sayesinde eviniz çocuklarınız için çok daha güven dolu bir ortam sağlamış olacaktır. Keşfetmeye oldukça açık olan çocuklar için merak uyandıracak nesne ve objelerden uzak tutmak göründüğü kadar kolay olmayabilir. Böyle durumlarda dikkatlerini dağıtacak, dağıtmasa da zarara sebebiyet vermeyecek önlemler alınması gerekmektedir.

Evin içerisinde çoğunlukla meydana gelen düşmeler, özellikle mutfaklarda çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabilecek yanıklar, tehlikeli maddeler içeren dolaplar gibi kısımların varlığı ile çocukların güvenlik derecelerinin arttırılması gerekmektedir. Çocuklarınız için çok daha güvenilir bir ortam yaratmak sizin alacağınız önlemler doğrultusunda şekillenmektedir. Alacağınız önlemler çocuğunuzun ev içerisinde çok daha az tehlikeli bir durum ile karşı karşıya kalmasını sağlayacaktır. Böylelikle aldığınız önlemleri çocuğunuzun günlük rutinini engellemeden, ona farklı engeller çıkarmadan uygulayabileceksiniz. Uygulama açısından sorun yaşamayacağınız böyle küçük tedbirler çocuğunuzun merak duygusuna etki etmeden tehlikeden uzak tutma şeklinde tanımlanabilecektir.  Bu önlemler arasında en çok karşılaşılan ve yapması da belki de en kolay önlemler için:

  • Özellikle en küçük yaşlardan itibaren düşme kazalarının yaşandığı zamanlar için sert yüzeyli nesnelerin kenar kısımlarına yumuşatması için aparat takılabilmektedir. Bu aparatlar sayesinde çocuklar düşseler dahi başlarını sivri kenarlara, sert yüzeylere çarpma tehlikesini atlatmış olacaklardır. Sert yüzeylerin açacağı yaraları engellemek ve çocuklarınızın çok daha güvenli hareket etmesini sağlamak için aparatları edinebilirsiniz.
  • Çocukların ulaşması muhtemel olan yerlerde var olan beyaz eşyalar, mutfak araç gereçleri özellikle çocuk kilidi ile kapatılmalı ve çocuk kilidi bulunmayan aletler için de ikinci bir kilit sistemi kullanılmalıdır. Özellikle fırınlar mutfaklarda çok daha aşağıda yer alan eşyalardır. Bu fırınlar için çocuk kilitleri mutlaka bulunmalıdır. Mutfak içerisindeki herhangi bir kazayı engellemek için kablolu aletlerin kabloları çocukların ulaşacağı alanlardan uzakta tutulmalı ve kesici aletlerin bulunduğu çekmeceler de çocuk kilitleriyle kapatılmalıdır.
  • Çocukların üzerine kolayca devrilebilecek nitelikte olan eşyalar da duvara sabitlenmelidir. Bu sayede herhangi bir sarsıntıda düşme tehlikesi yaşanmadan çocuklarınız için güvenli bir alan oluşturulmuş olacaktır. Duvara sabitlemek için sahip olduğunuz eşyalardan vida yardımı ile duvara monte işlemi yapmanız sağlam durması için yeterli olacaktır. Büyük boyuttaki  eşyalarınızın evde bulunan her bireyin olası tehlikeli durumlar karşısında üzerine devrilmemesi adına duvara sabitlemek kesin çözüm olacaktır.  Bu sayede herhangi büyük bir eşya altında kalma tehlikesi yaşanmadan ev kazası önlenmiş olacaktır.
  • Çocuklarınızın çok daha kolay erişebileceği duvar yüzeylerindeki prizlerde de yine çocuk kilitlerinin olması önemlidir. Prizler ve elektrik akımı sağlayan aletlerin kolay erişilebilir bir noktada olması çocuklarınız için tehlike arz etmektedir. Kolay açılamayan kapaklar ile prizler kapatılmalı ve kullanılacağı zamanlarda sadece açık tutulmalıdır. Güvenlik kilidi olan prizlerden yana herhangi bir tehlikeli durum ortaya çıkmayacaktır.
  • Herhangi bir yanıcı ve kesici madde çocukların erişim alanında tutulmamalıdır. Bu aletler için belirlenen saklama alanları da aynı şekilde çocukların erişeceği alanlardan uzakta çok daha yüksek alanlarda tutulmalıdır. Yüksek alan yerine çekmece tercihi yapılacaksa da çekmecelere güvenlik kilitleri konulmalıdır. Çekmecelerin ve bu tarz ürünlerin saklandığı dolapların kapaklarının çok daha zor açılabilir olması oldukça önemlidir. Çocuklar sürekli gelişip boy attıkları, emekledikleri, yürüdükleri için çok daha dikkatli olunup çocukların erişim noktasından uzakta bazı ürünlerin saklamasını yapmak gerekmektedir.

Ev Kazaları Geliyorum Demez

Genel tabiri ile kaza hiçbir zaman geliyorum demeyeceği için çocuklarınızı hiç değilse ev içerisinde olabildiğince kazalardan korumak için fazlaca tedbir almak durumundasınız. Bu tedbirler ile çocuklarınız çok daha rahat hareket edebileceklerdir. Çocukların henüz tehlike kavramını çok iyi  özümseyemediği  düşünüldüğünde oldukça büyük çapta önlemler almadan da ev içerisinde koruma sağlanabilmektedir. Düşme, yanık, kimyasal madde içilmesi, kesici aletler ile oynama, katı maddeleri yutma gibi pek çok ev kazası çocukların başına gelebilmektedir. Özellikle maddesel olan durumlarda saklama alanlarına çok fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylelikle çocuklarınızın erişebildiği yerde saklama yapsanız dahi çocuklarınız kimyasal ürünlere, kesici maddelere erişemeyecektir. Aynı şekilde çocuk kilidi kullanımı oldukça önemlidir. Kullandığınız elektrikli aletlerde, prizlerde mutlaka çocuk kilidi kullanmalısınız.

Genel bakış olarak ev içerisindeki durumlarda çok daha az kaza başa gelebilir ve güvenli gibi dursa da dışarıda alınan tedbirler gibi ev içerisinde de sıkıca alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. Bu tedbirleri aldığınız takdirde ev kazalarının da büyük oranda önüne geçmiş olursunuz. Büyük eşyalarınızı duvarlara sabitliyor olmanız, çocuk kilidine özen gösterip kullanmanız, kimyasal ürünleri çocukların erişim alanının dışında tutmanız gibi önlemler ile oldukça basit bir rutin ile pek çok kazanın önüne geçebilirsiniz. Önemli olan nokta çocuğunuzun ev içerisindeki düzenini bozmadan, dikkatini çekmeden güzel bir koruma alanı oluşturmaktır. Böylelikle çok daha rahat ve konforlu bir  yaşantı sürdürebilirsiniz. Çocuklarınızın hareketlerini kısıtlamadan bu şekilde küçük önlemler ile birlikte onlara çok daha rahat bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI