MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Trafik Sigortası Cam Kırılmasını Karşılar mı?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Trafik Sigortası Cam Kırılmasını Karşılar mı?

Araç sahibi olan herkesin yaptırması zorunlu olan trafik sigortası karşı tarafa verilecek zararları güvence altına alıyor. Bu sigorta ile kişilerin kusuru oranında karşı tarafın hasarı karşılanıyor. Araç alır almaz yapılması gereken bir sigorta olan zorunlu trafik sigortası olmadan hiçbir araç trafiğe çıkamıyor.

Trafik Sigortaları Cam Hasarlarını Karşılar mı?

Araçlarda hasar oluşturabilecek riskler sadece trafik kazası ile meydana gelmiyor. Park halindeki araçlar bile hasar görebiliyor. Araç camlarının çeşitli sebeplerden kırılması çok karşılaşılan hasarlardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu riskin gerçekleşmesi durumunda, kaskosu olmayan araç sahipleri beklenmedik bir masrafla karşı karşıya kalıyor.

Kaskodan farklı olarak karşı tarafa verilecek zarar konusunda güvence sağlayan zorunlu trafik sigortaları maalesef küçük hasarları karşılamıyor. Ancak son yıllarda sigorta şirketleri yeni uygulamalarla trafik sigorta kapsamını genişletiyor. Kaskosu olmayan araç sahiplerine sunulan avantajlar sayesinde ek teminatlar satın alınabiliyor. Trafik sigortası kapsamını genişleten uygulamalar içinde araç cam kırılmasına karşı geliştirilen sigorta paketi ekstra teminat sağlıyor.

Arabamın Camı Kırıldığında Ne Yapmam Gerekir?

Araç içinden bir şey çalınması durumunda genellikle araç camları kırılarak hırsızlık gerçekleştiriliyor. Araçların üzerine park halinde veya seyir halindeyken herhangi bir şey düştüğünde camlar zarara uğrayabiliyor. Yolculuk esnasında yoldan sıçrayan küçük bir taş parçası bile aracın camını tuzla buz etmeye yetebiliyor. Normal dışı iklim olaylarının sayısı her geçen gün artarken, iklim olayları sebebi ile de cam kırılmaları sıklıkla yaşanabiliyor.

Cam kırılması gibi bir durumla karşılaşıldığı zaman bu hasarı kısa sürede yaptırmak gerekiyor. Aracı tamamen korunmasız halde bırakan kırılmış camlar, özellikle kış şartlarında kısa mesafelerde bile aracı kullanmayı zorlaştırıyor. İklim koşulları araç içindeki tüm parçaların ve son derece pahalı mekanizmaların hava şartlarından direkt etkilenerek zarar görmesine sebep olabiliyor. Bu sebeple araç camının kırılması durumuna her zaman hazırlıklı olmak gerekiyor. Fiyatlar araçtan araca değişse bile özellikle ön ve arka cam maliyeti bütçeleri sarsabiliyor.

Cam kırılması sigortası camlarda oluşacak hasara karşı ek teminat sunuyor. Trafik sigortasına ek olarak alınabilecek bu sigorta paketi hizmetini sunan sigorta şirketlerinin tercih edilmesi durumunda cam kırılmalarına karşı güvence sağlanabiliyor. Genellikle bir yıllık zaman içinde, belli sayıda cam hasarını karşılayan cam kırılması sigortası paketleri oldukça ilgi görüyor.

Cam Kırılmasını Kasko Karşılar mı?

Trafik sigortası olmasına rağmen kasko paketlerine yoğun ilgi gösterilmesinin başlıca sebeplerinden biri olarak sadece karşı tarafı değil, sigorta yaptıran kişiyi de güvence altına alması gösteriliyor. Kusur oranına bakmadan, son derece geniş bir yelpazede, olası risklerin gerçekleşmesi durumunda güvence oluşturan kasko sigortası ürünleri danışmanlık hizmeti de sunuyor. Modern teknoloji sayesinde internet üzerinden de birçok işlem kolaylıkla yapılabildiği gibi, istenildiği anda kısa sürede müşteri temsilcilerinden hizmet almak da mümkün olabiliyor.

Kasko sahibi olan araç kullanıcıları için cam kırılması herhangi bir yük getirmiyor. Genellikle kasko paketlerinin ana teminatları içinde bulunan araba cam hasarı teminatları çeşitli risklerle beraber bu konuda da teminatlar sunuyor. Kasko akla gelen gelmeyen, sık karşılaşılan ya da nadir gerçekleşen maddi zararları hesaplayarak çeşitli kasko paketleri sunuyor. Ana teminatlar yanında ek teminatlar da sunan kasko paketleri zorunlu trafik sigortası ile kıyaslanamayacak oranda güvence sunuyor.

Araç hasar istatistiklerinde üst sıralarda yer alan cam kırılmasına karşı aracını kasko yaptırmamış olanların, en azından zorunlu trafik sigortalarına cam kırılmalarına karşı teminat ekletmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Kaskosu olan araç sahipleri ise olası tüm risklere karşı zaten güvence altında olduklarından huzur içinde araçlarının tadını çıkarıyor.

 

İLGİLİ BLOG YAZILARI