13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Blockchain Sigorta İçin Ne İfade Ediyor?

Dijital çağın sağlamış olduğu yeniliklerin iş dünyası ve kişisel yaşamlarımız için vazgeçilmez olduğu günümüzde Blockchain, internetten sonraki en önemli teknolojik gelişme olarak görülüyor. Kripto para birimleri ile birlikte endüstriyel anlamda bir devrim niteliği taşıyan teknoloji, aracı taraflara gerek olmaksızın son derece güvenilir kayıtlar tutup muhasebe gerçekleştirebilen bir yapay zeka olarak karşımıza çıkıyor.

Sigortacılık ve Blockchain İlişkisi

Merkezi bir koordinasyona ihtiyaç duyulmayan bu sistem ile kişilere ya da kurumlara ait kayıtlar, doğruluk kontrolünden geçerek global bir bulut teknolojisinde toplanmış oluyor. Kesin ve kanıtlanmış bilgilerin kayıt altına alınabildiği Blockchain, güvenirliği sayesinde tüm endüstrilerde olduğu gibi sigortacılık sektörü açısından da büyük önem arz ediyor. Evrensel bir dağıtım merkezi şeklinde işlev gören mekanizma; sigortacılık için işlemlerin daha hızlı, ekonomik, güvenli ve şeffaf yapılabileceği bir geleceği ifade ediyor.

İnternetin gelmiş olduğu noktada, her şeye kolayca ulaşabilmenin bazı durumlarda kurum ve kişilere zarar veriyor olması, dikkatleri Blockchain gibi devrimsel ve güvenilir teknolojilerde topluyor. IoT (Internet of Things - Nesnelerin İnterneti) kapsamındaki akıllı fiziksel cihazların karmaşık yapısından dolayı kullanıcıların veri kayıpları ya da çalınma riski şeklindeki olumsuzluklarla karşılaşması, Blockchain'in önemini artırıyor. Kullanıcılarına emniyetli bir ağ hizmeti sunabilecek olan bu yapay zeka ile internetin eksi yönlerinden olan bilgi kirliliği ve güvenlik sorunlarının iyileştirilmesi bekleniyor.

Blockchain ile Güçlenen Sigortacılık

Can ve mal teminatı hizmeti vermekte olan sigortacılık alanında internet ve akıllı cihazların kötü amaçlı kullanımlarından dolayı yanlış bilgi edinimi ya da kişilere özel kayıtların ele geçirilmesi durumlarıyla karşılaşılabiliyor. Merkezi bir otorite ve veri tabanına sahip olmayan Blockchain, güven kavramına dair yenilikçi çözümler sunuyor. Sigortacılık sektöründe teminat sağlayıcıları ve müşterilerin ortak sorunlarını ortadan kaldırabilecek bir katalizör görevi üstlenen sistemin geniş kullanım olanakları şu şekilde sıralanıyor:

  • Sigortalama, sözleşme ve talep yönetimi alanlarında, internet üzerinden birbirleri ile bilgi paylaşımında bulunan akıllı cihazlar (IoT) aracılığıyla şeffaf anlaşmalar yapılabileceği düşünülüyor.
  • Aracı ya da vasıtalara ihtiyaç duyulmaması sayesinde daha hızlı bir veri yönetimi elde edilerek maliyet avantajları kazanılması imkan dahilinde bulunuyor.
  • Trafik sigortası gibi hasar yönetiminin yapılması gereken durumlarda en doğru tespit uygulanarak ödeme süreçlerinin hızlanması bekleniyor.
  • Doğruluğu kanıtlanabilir işlem altyapısı ile yanlış bilgi aktarımının önlenmesi ve suistimal tespitinin sağlanması planlanıyor.
  • Akıllı ve güvenilir teknolojisi ile kasko sigortası çizgisindeki kişisel sigorta ürünleri için daha elverişli imkan ve uygulamalar yaratılması tasarlanıyor.
  • Kullanıcıların sağlıkla ilgili olanlar da dahil olmak üzere hassas ve kişisel bilgilerini paylaşırken işlemlerin hem daha ekonomik hem de daha emniyetli olabileceği ön görülüyor.

Sigortacılık Sektörü İçin Yeni Yaklaşımlar

Teknolojinin olumlu ve olumsuz tarafları ile hayatlarımıza eşlik ettiği bu dijital çağda Blockchain; denetlenebilirlik, güvenirlik, uyumluluk ve doğrulanabilirlik özellikleri sayesinde evrensel bir yenilik sunuyor. Sigortacılık sektörü ile müşteri arasında emniyetli ve bağımsız bir köprü kurabilecek olan sistem, hızla değişmekte olan günümüz teknolojisini yeniden şekillendiriyor. Sigortaladım.com aracılığıyla siz de yeniliklerden haberdar olabilir, size özel sigorta tekliflerini görüntüleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza en uygun poliçeleri inceleyerek kendinizi sürprizlere karşı hazırlıklı hale getirebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI