MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Bina Yaşına Göre Deprem Sigortası Fiyatları
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Bina Yaşına Göre Deprem Sigortası Fiyatları

Türkiye coğrafi konumu nedeniyle deprem açısından riskli olan ülkeler arasında yer almaktadır. Kalabalık şehirlerden daha az nüfusa sahip olan şehirlere kadar birden fazla bölgede yoğun riskin söz konusu olduğu ülkemizde doğal afetlere karşı önlem almak da sosyal sorumluluk statüsüne giriyor. Hem çevrenin güvenliğini koruma altına almak hem de afet sonrası meydana gelecek maddi kaybı engellemek adına yapılan deprem sigortası zorunlu olarak her bina sahibinin düzenli olarak yenilemesi gerektiği bir sigorta olduğundan oluşabilecek afetlere karşı da avantaj sağlıyor.

Deprem sigortası olarak bilinen DASK temelli bu sigorta çeşidi özünde ev sahibi olan kişilerin binalarında meydana gelebilecek deprem temelli hasarları onarmayı hedeflemektedir. Bu haliyle afet esnasında ya da afet sonrasında oluşabilecek maddi kaybı ortadan kaldırmak adına geliştirilen bu sigorta seçeneğinde sigortalının bulunduğu konum ve çeşitli etkenler de sigorta ücretinin artıp azalmasına neden olabilmektedir. Zorunlu deprem sigortası fiyatları birden fazla etken baz alınarak hesaplandığından her sigortalının ücreti farklılık gösteriyor.

DASK Deprem Sigortası Fiyatları ile Fırsatlardan Yararlanın

Deprem büyük ölçüde maddi ve manevi kayıpların yaşanmasına neden olan ve ülkemizin jeolojik yapısı itibariyle çok sık maruz kaldığı bir afet olduğundan her yıl düzenli olarak deprem sigortası yenilemek zorunlu hale getirilmiştir. Depremin olumsuz etkilerine karşı maddi bir çözüm olanağı sunan deprem sigortası aynı zamanda deprem gibi afet durumlarda devletin deprem kaynaklı giderlerini de azaltmayı hedefler. Bunun yanı sıra zorunlu olarak yapılması gerekilen deprem sigortası gelecekteki hasarlar için fon oluşturmak adına da sigortalıların avantajlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Sigortanızı yaptırırken farklı ücret ödemenin özünde binanızın yapısı yatıyor. Ücretlerdeki değişim aslında tamamen binanızın bulunduğu bölgeye, metrekaresine ve yaşına göre değişim göstermektedir. Deprem sigortası yapılırken dikkate alınken ilk etken binanızın hangi bölgede olduğudur. Düşük risk bölgesi ve yüksek risk bölgesi olarak ikiye ayrılan bu bölgeler riskin yoğunluğunu teyit etmek adına belirleniyor. Eğer binanız yüksek riskin bulunduğu bölgede ise ödeyeceğiniz deprem sigortası ücreti de buna göre artış göstermektedir. Yüksek risk bölgesinde yer alan bir binanın yıkılma ya da hasar görme oranı daha yüksek olacağından ücretler de buna uygun olarak farklılık gösteriyor. Aynı şekilde düşük risk bölgesinde yer alan ve torak yapısı olarak daha sağlam olan bölgelerde de ödeyeceğiniz prim ücreti daha az olacaktır.

Deprem Sigortası Yaptırırken Bina Yaşı Büyük Önem Taşıyor

Deprem sigortası yaptırılırken baz alınan belli başlı etkenler fiyat olarak daha avantajlı olmanıza yardımcı olmaktadır. En büyük etkenlerden biri olan binanızın risk bölgesinde olması durumunun yanı sıra bina yaşınız da oldukça önemlidir. Binanızın yeni yapılmış olması ya da yeni prosedürlere uygun olarak inşa edilmiş olması prim ücreti konusunda size avantaj sağlamaktadır. Deprem görmüş ve eski binalar da depreme karşı direnç gösterme noktasında yeni binalara nazaran daha düşük bir performansa sahip olduğundan prim ücretleri daha yüksek oluyor. Bu durum risk bölgesi faktörü ile birleşerek sigortanızın bedelini bulmanızı sağlamaktadır. Bina yaşının büyük olması afetlere karşı daha riskli bir durum olduğu için zorunlu olarak yaptırmanız gereken deprem sigortası ile oluşabilecek maddi kayıpları engelleyebilirsiniz. DASK temelli bu sigorta seçeneği yalnız deprem esnasında değil aynı zamanda depremden sonra meydana gelen yangın, infilak, tsunami gibi felaketlere karşı da güvence vermeyi ihmal etmiyor. Depremin yaratmış olduğu ya da yaratabileceği tüm maddi kayıpları poliçe kapsamında karşılamayı hedefleyen konut deprem sigortası fiyatları her sigortalının bina yaşına göre değişmenin yanı sıra aynı zamanda binanın kat sayısına göre de farklılık göstermektedir.

Deprem Sigortası Fiyatı Ne Kadar?

Tapu işlemlerinde ya da ev alım satım işlemlerinde de aranan ilk koşul olan zorunlu deprem sigortasının fiyatları binadan binaya göre değişim göstermektedir. Binanızın oluşabilecek herhangi bir hasara karşı maddi açıdan koruma altına alınmasını sağlayan bu sigorta meskenin yüz ölçümüne göre de fiyat konusunda değişim gösteriyor. Yüz ölçümü ve binanın yapısı prim ücreti belirlenirken oldukça etkili faktörlerden ikisidir. Binanızın hangi ürünlerle yapılmış olduğu prim ücretini direkt olarak etkiler. Betonarme, çelik ya da ahşap olan binaların ücretleri farklılık göstereceğinden sizler de online platformlar üzerinden binanızın sigorta ücretini hesaplayabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha kısa bir şekilde tamamlayabileceğiniz işlemler sayesinde zorunlu olarak yaptırmanız gereken deprem sigortanızı oldukça kısa sürede zahmetsiz bir şekilde tamamlayabileceksiniz.

Poliçe süresi 1 yıl olan deprem sigortasında fiyat farklılıkları kaçınılmaz olduğundan kendi binanızın bilgilerini girerek online platformlarda sigorta ücretinizi hesaplayabilirsiniz. Bireysel açıdan sağladığı katkının yanı sıra ülke genelinde sağlıklı yapılanmaya da olanak sağlayan deprem sigortası ile yalnız kendinizi değil çevrenizi de maddi açıdan koruma altına alabilecek ve hasarın en aza indirgenmesini sağlayabileceksiniz. Depremin yaratabileceği olumsuz etkilere karşı geliştirilen bu sigorta seçeneğinde üç temel faktör prim ücreti konusunda farklılığa neden oluyor. Bu konuda doğru bilgiler edinmek ve ev deprem sigortası fiyatları  hakkında daha detaylı bilgi edinmek adına ülke genelinde pek çok kullanıcının memnuniyetini kazanmış olan sigortaladım.com’u tercih edebilirsiniz. Hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirerek sizlere hesaplama ve sorgulama konusunda kolaylık sağlayan sigortaladım.com ile zamanı da iyi değerlendirme şansına sahip olabileceksiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI