09 Mart 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Bina Tamamlama Sigortasıyla Müşteri Mağduriyeti Önleniyor

Mevzuatı 2015 yılında tamamlanmış olsa da günümüzde uygulanmaya başlayan bina tamamlama sigortası, temelinde olası müşteri mağduriyetlerini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, bina tamamlama sigortası ile tüketici ödemelerinin garanti altına alındığının altı çiziliyor.

Ön ödemeli konut projeleri ve devre tatil satışlarında, çeşitli sebeplerle hizmet verenlerin taahhüt ettiği hizmeti sağlayamadığı durumlarda müşterilerin can simidi olarak düzenlenen poliçeler bir tür kefalet sigortası olarak öne çıkıyor. Maketten anahtar teslimine kadar olan sürecin tüketici için en güvenli hale getirilmesi amaçlanıyor.

Türk İnşaat Sektörü Büyük Potansiyel Barındırıyor

Türkiye’de hızla yükselen bir talep grafiği çizen yeni sigortacılık ürününün, yarattığı bu olumlu ivmenin sebebi olarak Türk İnşaat sektörünün büyük potansiyeli gösteriliyor. Dünyanın önde gelen kefalet sigortası şirketlerinin Türkiye pazarına yaptıkları büyük yatırımların, Türkiye piyasasından beklentilerinin büyük olduğunu gösteriyor. Türk müteahhitlerin geniş bir coğrafya içerisindeki faaliyetlerinin yeni fırsat kapılarını araladığını belirten sigorta şirketleri, aynı zamanda kefalet sigortasının Türkiye içerisinde gelişme potansiyelinin yüksek olduğunu düşündüklerini ifade ediyor. Konut ihtiyacının insanlık tarihi boyunca önemini hep en üst düzeyde tuttuğuna dikkat çeken yatırımcılar, insanlara konut alma davranışlarında güven ve huzur sunmayı amaçladıklarını dile getiriyor. Hazine ve Türkiye Sigorta Birliği’nin de bu yeni sigorta türüne duyduğu güven ve gösterdiği desteği yapılan yasal düzenlemelerle garanti altına aldığını belirtti.

Yeni sigortacılık ürününün önemini ifade eden üst düzey yöneticiler, bu poliçe türünün temelinin yapılan araştırma ve risk analizleri sonucunda olası riskleri minimize etmek üzerine kurulu olduğunu ifade etti. Yapılan araştırmalar sonucunda devam eden projelerin arkasında, artık sigorta şirketlerinin güvencesinin de bulunduğu söylendi. Sigortalı projelerin, üstlenici firmalar için de önemli bir prestij kaynağı olduğunu belirten sigorta şirketleri, güvenli müteahhit kavramının altını çizdi. Yeni ürünlerinin piyasanın geleceğini de şekillendireceğini düşünen sektörün önde gelen isimleri, daha memnun tüketiciler için gelişecek hizmet sunumunun yaklaştığını dile getirdi.

Talepler Tazminat Seçeneği Üzerinde Yoğunlaşıyor

Bina tamamlama sigortası, genel şartları ile tartışma konusu olsa da konuya ilişkin açıklamalarda bulunan kefalet sigortası uzmanları, mevzuatın tamamlanması sürecinde aktif rol oynadıklarını belirtti. Poliçelerin ülkemizde en verimli uygulama biçimlerinin tespiti için global çapta araştırmalar yapıldığı ve süreç içerisinde yer alan bir çok paydaş ile fikir alışverişinde bulunulduğunu da ekledi. İlk poliçenin imzalanması ile birlikte artan talebe dikkat çeken uzmanlar, yeni taleplerin büyük çoğunluğunun tazminat seçeneği üzerinde yoğunlaştığını ifade etti. Bina tamamlama sigortası mevzuatında olası risklere karşı geliştirilen diğer çözümün de sigorta şirketinin projeyi devam ettirme seçeneği olduğunu belirten sigorta şirketleri, önümüzdeki günlerde bu seçeneğe yönelik talebin de artacağı konusunda hemfikir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI