20 Nisan 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Bavullarınız Hazır! Seyahat Sağlık Sigortanız Hazır Mı?

Kültür, eğlence veya aile ziyareti için yurtiçi-yurtdışı seyahatlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli faktör şüphesiz sağlıktır. Trafikte yaşanabilecek problemlere karşı önlem alınabilmesi ve söz konusu endişelerin ortadan kaldırılabilmesi için son derece hazırlıklı olabilmek için seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortaları, seyahatlerin tümünde hak sahibini korumaktadır. Seyahat sırasında yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı kişiyi güvence altına alan seyahat sağlık yaptırılması bir sigortası kolu değildir. İş veya tatil maksadıyla yapılan seyahatlerin tamamında kişinin sağlığının korunabilmesi için kritik bir önem taşıyan seyahat sağlık sigortaları; güven sağlamakla birlikte kişinin ekonomik olarak da her koşul altında güvende hissetmesini sağlamaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahat sağlık sigortaları, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinde kişiyi koruma altına alan bir sigortadır. Hak sahibinin güvende kalabilmesi için ayrıcalıklar tanıyan seyahat sağlık sigortaları; iş, tatil veya aile ziyaretleri için yapılan seyahatlerde hak sahibini koruma altına almaktadır. Yolculuk sırasında meydana gelebilecek hastalık, soğuk algınlığı veya kaza risklerine karşı güvence sağlayan seyahat sağlık sigortası, uygun bir sağlık merkezinde tedavinin tamamlanmasını ve giderlerin karşılanmasını mümkün kılmaktadır. Seyahat sağlık sigortası fiyatları sigorta firmalarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Geniş bir ürün yelpazesi içerisinden seçim yapabilme olanağını mümkün kıldığı için oldukça geniş bir havuz vadeden seyahat sağlık sigortası fiyat konusunda da kişinin bütçesine uygun bir şekilde güvence elde etmesini mümkün hale getirmektedir. Yolculuk sürecinde yol masrafının giderilmesini mümkün hale getiren seyahat sağlık sigortaları; yolculuk iptali veya rötar gibi durumlar söz konusu olduğunda zararları karşılar ve hak sahibinin bütçesini korumaktadır. Güvenlik endişelerini ortadan kaldırmayı başararak sigortalının yalnızca tatile odaklanmasını sağlar. Seyahat sağlık sigortaları belli bir ulaşım aracında değil, hangi ulaşım yolu kullanılırsa kullanılsın sağlık risklerine karşı duyulan endişeleri ortadan kaldırmaktadır. Poliçenin geçerli olduğu tarih içerisinde yaşanabilecek kaza veya daha önce bir hastalığın beklenmedik bir şekilde reaksiyon göstermesi halinde hak sahipleri, poliçede yer alan teminatlardan yararlanabilmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları

Seyahat sağlık sigortalarını yaptırırken başvuru sahibinin dikkat etmesi gereken bazı temel faktörler bulunmaktadır. Sigorta kolu 18-65 yaş arası için değişik haklar tanıyabilmektedir. Bu yaş aralığındaki herkesin yaptırabileceği seyahat sağlık sigortaları, 18 yaş altı olan kişiler için bir yakını tarafından yaptırılabilmektedir. Sağlık sigortaları minimum 1 hafta ve maksimum 1 yıl süreyle yapılabilmektedir. 1 yılın tamamlanmasıyla birlikte sigorta poliçe düzenlemesinin revize edilmesi gerekmektedir. Pek çok faktöre göre prosedürler değişkenlik gösterdiğinden ‘’seyahat sağlık sigortası ne kadar’’ sorusunun yanıtı da sağlanan teminatlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Sigorta firması, poliçenin başlatıldığı tarih arasında yaşanabilecek kaza veya daha önce herhangi bir gerekçeye bağlı bulunmayan hastalıkta, planlanan seyahat takviminin dışına çıkmamak suretiyle sigortalı kişiye poliçede yer alan teminatları sağlamaktadır.

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası ülke dışına çıkıldığının pasaport ile tespit edilmesiyle birlikte başlamakta ve sigortalı ülke sınırları içerisine yeniden giriş yapıncaya kadar da devam etmektedir. Yurt içinde yapılacak seyahatler söz konusu olduğundaysa, sigortanın başlangıç ve bitiş tarihinin poliçe içerisinde bulunması gerekmektedir.

Seyahat sağlık sigortasını satın almış kişi yolculuktan vazgeçerse, ödemiş olduğu primin iadesini talep edebilmek için poliçenin başladığı tarihten en az 24 saat önce sigorta şirketine haber vermek zorundadır. Aksi takdirde ücretin iadesi sağlanamamaktadır.  

Seyahat Sağlık Sigortası Kapsamında Neler Var?

Hem yurtiçi hem de yurtdışı seyahatleri daima risk taşır. Bu süreçte sağlık sigortası yaptırmak, hak sahibine pek çok fayda getirmektedir. Yurtiçi seyahat sigortalarıyla; sigortalı dilerse tatil dilerse de iş amacıyla yapmış olduğu seyahatlerde oluşabilecek risklere karşı güvence elde edebilmektedir. Yurtdışı seyahatlerindeyse seyahat sağlık sigortasının yaptırılması bir zorunluluktur. Yurtdışına çıkmak isteyen kişinin yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunlu tutulmuştur. Sigorta öncesinde başvuruda bulunacak ülkenin başkonsolosluğu ile irtibata geçilerek konuya ilişkin ayrıntılar açıkça öğrenilebilmektedir. Schengen seyahat sigortası ile Schengen sınırları içerisinde bulunan ülkelere seyahatiniz gerçekleştirilebilmektedir. ABD, Kanada, Belçika başta olmak üzere pek çok ülkeye seyahatlerde de sağlık sigortası yaptırılması zorunlu hale getirilmiştir. Seyahat sağlık sigortalarında ücretler belirlenen takvime ve poliçede çizilen çerçeveye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sigorta yaptıracak kişinin söz konusu teminatları da dikkate alarak sigortasını yaptırması gerekmektedir. Vizesiz giriş yapılabilen ülkelerde seyahat sigortası yaptırmak zorunlu olmayabilir. Ancak seyahat sigortaları zorunluluk olduğu için, hak sahibini yaşanabilecek tehlikelere korumak için yaptırılmaktadır. Ziyaret edilen ülkenin sağlık hizmetlerinin yeterli olmaması halinde sağlık sigortası devreye girerek sigortalının bulunduğu yerde en iyi şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Seyahat sağlık sigortalarında teklif alınacağı zaman hangi teminatların çerçeve içerisine alındığının tespit edilmesi gerekmektedir. Gerekli teminatların poliçe içerisinde yer almasını sağlayarak kişi üst kaliteli hizmet olanaklarından yararlanabilmektedir. Seyahat sigortaları ziyaret edilecek ülkelere ilişkin aynı zamanda danışmanlık hizmeti de sunmaktadır. Schengen seyahat sağlık sigortası ile gerçekleştirilen ziyaretlerde tedavi olunması gerekmekteyse, ayakta veya yatarak tedavide maddi kolaylıklar sağlanmaktadır. Sigorta firmaları gerekli görülen hallerde diş tedavisini de bu sigorta kolu için ekleyebilme hakkına sahiptir. Seyahat esnasında meydana gelebilecek ani diş rahatsızlıkları da tedavi edilerek kişinin güvenliği sağlanmış olur. Diş hizmetleri pek çok ülkede yüksek maliyetli hizmetler arasında yer almaktadır. Diş teminatları, sağlık sigortası yaptıracak olan kişilerin en fazla ilgisini çeken konu başlıkları arasında bulunmaktadır. Sigortalının bulunduğu hastanedeki gereçlerin yetersiz olması halinde hak sahibi teşekküllü bir merkeze transfer edilir. Sağlık seyahat sigortası sigortalının nakil masraflarını da içerisinde bulundurmaktadır. Genel şartlara ek olarak belirleyebileceğiniz teminatlar, daha geniş kapsamlı hizmet olanaklarından yararlanmanızı sağlar. Tedavi sürecinde refakatçi olacak kişilerin ulaşım ve konaklama giderlerinin karşılanması, ilaç acil durum mesajının iletilmesi gibi teminatlar ile hizmet kalitesini artırabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Seyahat sağlık sigortalarındaki hesaplama işlemleri de sigortadaki teminatlara göre değişiklik gösterir. Sigortaladım.com ile en uygun seyahat sağlık sigortası olanaklarından yararlanmak mümkündür. Sigorta şirketleri yaş ve sigorta gibi parametreleri dikkate alarak ücretlendirmeleri dikkate almaktadır. 65 yaş ve altı olan kişiler daha az prim öderlerken, 65 yaş üstü kişiler sigortadan yararlanmak istedikleri zaman daha yüksek tutarda ödemeler yapmaktadır. Bu süreçte sigorta primlerinde çok kritik farklılıklar da meydan gelmemektedir. Seyahat sağlık sigortalarında belirlenen takvim de belirleyici unsurdur. Poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi ne kazar uzun olursa, hesaplama sonucunda çıkacak rakam da o kadar yüksek olabilmektedir. Seyahatlerde ziyaret edeceğiniz vize şartlarının uygunluğu da seyahat sağlık sigortası teklif içeriğine göre değerlendirilir ve kişiye özel fiyatlandırma tablosu çıkarılabilir.

Sigortaladım.com, tecrübeli ekibiyle müşteri sorunlarının yalnızca saniyeler içerisine giderilmesini sağlamaktadır. Yüksek kaliteli hizmet almak isteyenlerin gereksinimlerini kusursuz bir şekilde karşılamayı başaran sigortaladım.com, hem sizi hem de sevdiklerinizi koruma altına alır. Sahip olduğu teknolojik olanaklar ve son derece güvenli hizmet seçenekleriyle müşteri bütçesine en uygun şekilde seyahat sağlık sigortası yapılmaktadır. En uygun fiyatlarla yurtiçi ve yurtdışı seyahat sigortası bilgileri için sigortaladım.com ile irtibata geçerek yüksek kalite güvencesinin tadını çıkarın.

İLGİLİ BLOG YAZILARI