Aracınızın Kasko Sigortası Neleri Karşılıyor Öğrenin
24 Ağustos 2022 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Aracınızın Kasko Sigortası Neleri Karşılıyor Öğrenin

Trafikte yol, iklim, dikkat dağınıklığı gibi pek çok sebeple kazalar yaşanabilmektedir. Özellikle de trafik yoğunluğunun çok yüksek olduğu yerlerde kaza yapma riski oldukça yüksektir. Bu ve bunun gibi durumlar söz konusu olduğunda otomobili ve araç içerisinde bulunan kişileri koruma altına alabilmek için araç kasko sigortası yaptırmanız gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak yaptırılabilen kasko sigortaları, aracınızda meydana gelebilecek bütün hasarları karşılamaktadır. Standart sigorta teminatının yanı sıra talep edilmesi halinde kasko poliçesine ek teminatlar eklenebilmektedir. Olası bir ölümlü veya sakat kalma gibi sorunların meydana geldiği trafik kazasında, poliçede belirlenen limite bağlı olmak suretiyle sigorta şirketi tarafından tazminat ödenmektedir. Kasko sigortasıyla aracın trafikte yaşadığı zararlarla birlikte park halinde çarpma, hava şartları sebebiyle hasar meydana gelmesi veya doğal afet gibi durumlarda oluşan hasarlar teminat altına alınmaktadır.

Kasko Sigortası Genel Şartları

Kasko sigortaları, sigortalının iradesi dışında araç hareket halinde veya dururken kazaya karışması, yanası veya kaza olması gibi hallerde sigorta sahibine tazminat ödenmesini mümkün kılmaktadır. Trafik sigortalarıyla kaza ve hasar gibi durumlar tehlike altına alınır. Poliçe sahibi eğer söz konusu kazada hatalıysa karşı tarafın masrafları sigorta tarafından karşılanmaktayken, hatalı olan sizseniz karşı tarafın masrafları ödenmekte fakat masraflarınız sigorta dışında tutulmaktadır. Bu süreçte kasko sigortası kapsamı kaza hallerinde risklerinizin güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Kasko sigortalarının yaptırılması zorunlu olmamakla birlikte sağladığı olanaklarla büyük kolaylıklar vadetmektedir. Kasko sigortası genel şartları bakımından hasar, tazminat ve çeşitli hükümleri kapsama alanına almaktadır.

Kasko Sigortasının Kapsamı

Kasko sigortaları, karayolunda seyahat etmeye izin verilen motorlu ve motorsuz taşıtları kapsamaktadır. Traktör ve otomobil gibi araçların dışında iş makineleri gibi taşıtlar için de kasko sigortası yaptırılabilmektedir. Kasko sigortaları yalnızca sigortalıyı değil, karşı tarafın hasarını da karşılayabilmektedir. Araç kasko sigortası hesaplama sigortalının vermiş olduğu teminatlara göre değişiklik gösterir. Kasko sonucunda orijinal cam taktırma işlemi, servis olanakları ve ikame araç başta olmak üzere pek çok olanak tanınmaktadır. Araç kasko sigorta sorgulama işlemi öncesinde dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olmak üzere seçeneklerden birinin tercih edilmesi gerekmektedir. Kasko türleri, kapsam alanına ve sağladığı hizmetlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kasko Sigortası Hesaplama

Kasko sigortalarıyla aracınızı ve kendinizi koruma altına alırken aynı zamanda kasko genel şartları teminat dışı haller hakkında bilgi sahibi olmanız da gerekmektedir. Teminat dışında bırakılan bölümler hakkında belirleyici olarak hak sahipleri sadece çarpma gibi tehlikelere karşı değil, doğal afetlere karşı da güvence elde edebilmektedir. Deprem veya toprak kayması gibi afetler sonucunda araçtakilerin hayatını kaybetmesi halinde kanuni varisler için, kalıcı sakatlık yaşayan hak sak sahibineyse tazminat ödenmektedir. Kasko sigortasıyla ortaya çıkabilecek maddi hasarlar, ağır yaralılar veya ölümlerle sonuçlanan trafik kazalarında maliyetleri koruma altına alabilmek mümkündür. Kasko sigortalarında ortaya çıkan maddi hasarlar, poliçedeki teminatlarla güvence altına alınabilmektedir. Araç kasko sigorta fiyatları da çizilen çerçeveye bağlı olarak değişiklik gösterir. Hesaplama işlemlerinde, eğer aracınızda herhangi bir zarar bulunmuyorsa hasarsızlık indirimi olanağından yararlanarak minimum maliyetlerle kaskonuzu karşılayabilirsiniz.

Araç Kasko Sigorta Fiyatları

Kasko sigortalarındaki ücretlendirmelerde teminat kapsamı dikkate alınmaktadır. Müşteri ihtiyaçlarına profesyonel anlamda yanıt verebilme potansiyeli bulunan kasko sigortalarıyla düşük maliyetlerle yaşamı düşük maliyetlerle güvence altına alabilmektedir. Kasko sigortasıyla aracın hasar sebebiyle tamir edilmesi sürecinde değiştirilmiş hasarlı parça yerine yenileri sigortalı tarafından ek prim ödemeksizin takılabilmektedir. Pek çok çeşidi içerisinde bulundurduğu için araba kasko sigorta fiyatları konusunda da net bir söylemde bulunmak doğru olmayacaktır. Kullandığınız paket kapsamında veya kasko poliçenizin kapsama alanındaki kasko seçenekleri tüketicilerle buluşturulmaktadır.

Sigortaladım.com, yenilikçi hizmet anlayışıyla müşterilere zahmetsiz ve yüksek kaliteli hizmet vadediyor. Müşterilerini trafikte yaşayabileceği risklere karşı daima koruyan sigortaladım.com, zengin ürün yelpazesiyle araç kaskonuzu saniyeler içerisine tamamlamayı mümkün hale getiriyor. Son derece güvenilir hizmet portföyü ile hiçbir zaman yalnız hissetmeyeceğiniz kasko ile kişiye özel çözüm olanaklarından yararlanabilirsiniz. Sigortaladım.com geniş bir ürün yelpazesi içerisinde pek çok farklı kasko sigortası seçeneği vadederken, uzman kadrosuyla müşterilerinin sorunlarını en kısa süre içerisinde çözüme kavuşturuyor. Siz de sigortaladım.com ile kasko sigortanızı yaptırın, güvenli sürüşün keyfini sürün.

 

Editör Önerileri

Dask Prim ve Tarife Değişikliği
Egzoz Muayene Ücreti 2023 Fiyatları ve Gecikme Cezası
2023 Yılı Araç Muayene Ücretleri Kesinleşti
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2023
2023 Yılı Güncel Trafik Cezaları ve Kural İhlalleri
2023 MTV Fiyatları

Bizi Takip Edin

İLGİLİ BLOG YAZILARI

Ferdi Kaza Sigortasından Ne Kadar Yararlanabilirsiniz? Devamını Oku
LPG ve Dizel: Yakıt Tüketim Farkları Devamını Oku
Kasko Sigortası Yaptırmak İçin Fiyatları Karşılaştırın Devamını Oku