28 Aralık 2021 / Salı Sigortaladım Editörü

Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biri olan araç yakıt tüketimi, internet üzerinden kolay bir şekilde hesaplanabilmektedir. Hesaplama işlemlerine geçilmeden önce yakıt tüketimi nedir sorusunun cevabının bilinmesi önemlidir. Bu kavram, motorlu taşıtların çeşitli kullanım koşulları altında kullanıldıklarında tükettiği yakıt miktarını ifade eder. Aracın çalışması için olmazsa olmazlardan biri olan yakıt, bütçenizi etkileyen faktörlerden biridir. Bu sebeple daha az yakıt tüketimine sahip olan araçları tercih etmek; avantajlı bir deneyim yaşamanızı sağlar. Kârlı bir yolculuk için bilinmesi gereken araç yakıt tüketimi hesaplama işlemlerini öğrenmek için doğru adrestesiniz. Yakıt tüketimi hesaplama nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Bu hesaplama, aracınızın deposunu tamamen doldurduktan sonra aracınızın ayarlanabilir kilometre sayacının sıfırlanmasıyla başlar. Sıfırlama işlemini yaptıktan sonra deponuz boşalana kadar katedilen mesafeyi kaydetmeniz gerekir. Ardından tam depo dolum ücretini araçla katedilen mesafeye bölmelisiniz. Bu hesaplama, kat edilen mesafeye göre yapılan bir işlemdir. Kilometre başına yakıt tüketimine göre işlem yapmak istiyorsanız deponuzun kapasitesini katettiğiniz kilometreye böldükten sonra 100 ile çarpmanız gerekir. Yakıt tüketim hesaplama işlemlerini zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız buraya tıklayarak sigortaladim.com’un sizlere sunduğu yakıt tüketimini hesaplama aracına ulaşabilirsiniz. Kat edilen mesafeye göre ve km başına yakıt tüketimine göre olarak karşınıza çıkan hesaplama  yöntemlerinden birini seçtikten sonra satın alınan yakıt değeri ve kilometre başına tüketim bilgilerini girerek ‘hesapla’ butonuna tıklayabilirsiniz. Bu basit adımlar sonunda aracınızın yakıt tüketimini hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Araç Yakıt Tüketimini Etkileyen Faktörler

Araç yakıt tüketim hesaplama işlemlerini gerçekleştirdikten sonra yakıt tüketiminizi etkileyen faktörleri de öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Araç yakıt tüketimini etkileyen faktörler sizler için sıralanmıştır:

 • Aracın yüksek hızlarda kullanılması ya da sıklıkla ani hızlanmalar gerçekleştirilmesi daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.
 • Manuel araçlar için aracın yüksek devirde kullanılması aracın daha fazla yakıt tüketmesine sebep olur.
 • Aracın ağırlığının artması aracın tüketmesi gereken yakıt miktarını da artırır. Aracın içindeki ya da bagajındaki ağırlıklar, yakıt tüketimini etkileyen önemli faktörler arasındadır.
 • Aracın lastik basıncının az veya gerekenden fazla olması yakıt tüketimini artırır.
 • Fren kullanımının sık sık gerçekleştirilmesi yakıt tüketimini artırır.
 • Klima kullanımı yakıt tüketimini artıran etkili faktörler arasındadır.
 • Karlı ve yağmurlu gibi olumsuz hava şartlarında aracın yakıt tüketimi artar.
 • Aracın bakımlarının yapılmamış olması motor başta olmak üzere aracın tüm bölümlerinin verimli bir şekilde çalışmasını engelleyeceğinden dolayı yakıt tüketimini artırır.

Araç yakıt tüketiminin aracın özellikleri ve sürücünün kullanım şekline göre değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır. Yakıt tüketimini etkileyen faktörlerin bilinmesi, bu konuda tasarruf yapılması açısından sizlere önemli bilgiler sunar.

Araç Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Öneriler

Yakıt tüketim hesaplama işlemlerinden sonra araç sahipleri yakıt tüketimini nasıl azaltabileceklerini merak etmeye başlar. Doğru bir hesaplamayla tasarruf yapmak mümkündür. Aracınızın yakıt tüketimini azaltmak için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz:

 • Doğru lastik basıncı, yakıt tüketiminde etkili unsurlar arasındadır. Araç lastiklerinin basıncının çok düşük veya yüksek olmamasına, optimum düzeyde olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca mevsim şartlarına uygun lastik kullanımı da önemli bir konudur. Yaz aylarında kış lastiği kullanırsanız aracınız fazla efor sarf ederek yakıt tüketimini artıracaktır. Dolayısıyla lastik basıncınızın normal düzeyde ve lastik türünün mevsim şartlarına uygun olduğuna dikkat ederek, yakıt tüketiminizi azaltabilirsiniz.
 • Aracınızın rutin bakımlarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Aracınızda bulunan bazı sorunların yakıt tüketimini artırabileceğini unutmamalısınız. Rutin bakımlar sayesinde aracınızda fazla yakıt harcamanıza sebep olan sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Aracınızı sabit hızda kullanmanız, rölantide bekletmemeniz, ani fren yapmaktan kaçınmanız ve sürekli dur kalk yapmamanız; yakıt tüketimini azaltacaktır.
 • Aracınızda bulunan fazla ağırlıkların yakıt tüketimini olumsuz etkileyeceğinin farkında olmalısınız. Gereksiz yük ve eşyaları aracınızdan çıkararak tasarruflu bir yolculuk yapabilirsiniz.
 • Doğru viteste ve doğru yakıt ile aracı kullanmaya dikkat etmeniz yakıt tüketimi açısından önem arz eden unsurlar arasındadır.

Yakıt tüketimini azaltarak tasarruf etmenizi sağlayacak yukarıdaki önerileri dikkatli bir şekilde inceleyerek hem güvenli hem de avantajlı bir yolculuğun kapılarını aralayabilirsiniz.

Trafik Sigortası ile Bütçenizi Koruma Altına Almak İçin Adresiniz Sigortaladim.com!

Yakıt tüketimi karşılaştırma, hesaplama ve azaltma önerileriyle bütçenizi olumsuz etkileyecek birçok problemi önceden engelleyebilirsiniz. Fazla yakıt tüketiminin yanı sıra yolculuklarda karşılaşabileceğiniz beklenmedik maddi zararlara karşı da bütçenizi koruma altına almak istiyorsanız trafik sigortanızı yaptırmadan yolculuğa çıkmamanız tavsiye edilir. Trafik sigortasını yaptırarak beklenmedik kazalarda üçüncü şahıslara verilen zararları sigortanızın ödemesini sağlayabilirsiniz. Olumsuz durumlara karşı kendi aracınızı da güvence altına almak istiyorsanız size özel kasko sigortası tekliflerini hemen şimdi inceleyebilirsiniz.

Bilgilerinizi girerek size uygun trafik sigortası tekliflerini kolayca karşılaştırmak ve hızlı bir şekilde satın almak için doğru adrestesiniz. Bütçenizi olumsuz durumlara karşı koruyacak araç sigortaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız en çok sigorta şirketi bulunan tek platform olan sigortaladim.com’a göz atabilirsiniz. Güvenilir ortaklık yapısı, uygun ürün, uygun fiyat ve hızlı satın alma avantajlarından dilediğiniz yerde ve zamanda yararlanabilirsiniz. Hemen 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri’ni arayarak araç yakıt tüketimi hesaplamasından trafik sigortası tekliflerine kadar merak ettiğiniz tüm konuları detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI