Araç Sigorta Sorgulama
06 Eylül 2022 / Salı Sigortaladım Editörü

Araç Sigorta Sorgulama

Araç sahibiyseniz ya da araç almayı düşünüyorsanız öncelikle araçlar için her yıl zorunlu ödeme kalemlerinizin olacağını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bu standart ve zorunlu ödemelerin başında zorunlu trafik sigortası geliyor. Adından da anlaşılabileceği gibi zorunlu trafik sigortası her araç sahibi için Türkiye Cumhuriyeti devletinin kanunen yükümlü kıldığı ve alternatif bir durumun söz konusu olmadığı bir sigorta türü.

Peki zorunlu trafik sigortası nedir?

Trafik sigortası, kaza sonucunda diğer araca ve araçtaki şahıslara verilebilecek zararları dikkate alarak sürücüyü teminat altına alan zorunlu bir sigorta türü. Daha basit şekilde; trafik sigortası kaza anında sizin karşı tarafa vereceğiniz maddi zararları karşılaması için zorunlu kılınmış bir sigorta. Devlet, bu sigortayı zorunlu kılarak tüm sürücülerin başkalarına vereceği zararların karşılanmasını da güvence altına almış oluyor. Bu durumda kaza yapsanız dahi karşı tarafın hasarlarının yükümlülüğüyle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Trafik sigortası ne kadar?

Araç sigorta sorgulama yapıldığında fiyatları kaza durumunda ortaya çıkabilecek giderlerle karşılaştırıldığında oldukça düşük meblağlar ortaya çıkıyor. Sigortanın teminat bedelleri ve limitleri devlet tarafından (Hazine Müsteşarlığı) belirlendiği için standart fiyatlar geçerli. Ancak oranlar devlet tarafından belirlense de işlemleri yapan sigorta şirketlerinde fiyat ve ödeme koşulları farklılıklar gösterebiliyor. Bu farklılığın nedeni sigorta şirketlerinin baz aldığı faktörlerden kaynaklanıyor. Sizin de aracınız için ödemeniz gereken tutar bu faktörler sonucunda netleşecektir.

Aracın yaşı, marka ve modeli, kullanım amacı, bulunduğu şehirdeki trafik kazası yoğunluğu, aracın daha önce kaza kaydının olup olmaması, araç sahibinin daha önce kaza yapıp yapmadığı faktörleri sigorta bedelleri belirlenirken göz önünde bulunduruluyor. Her sigorta şirketinin bu faktörlerden bazılarına yaklaşımları farklı olabiliyor ve bu da oranları ve ödeme şekillerini etkileyebiliyor. En uygun trafik sigortası tekliflerine ulaşmak için İnternet üzerinden ön araştırma yapmakta fayda var. Yine İnternet üzerinden araç sigorta hesaplama tablosu kullanılarak ön hesaplama işlemlerini yapabilirsiniz ya da trafik sigortası teklifi almak için yetkililerin sizi aramasını talep edebilirsiniz.

Kasko ve Trafik sigortası farkı

Araç alacakların en çok karıştırdıkları konulardan biri kasko ve zorunlu trafik sigortası farkı. Bu kafa karışıklığı nedeniyle, araç sahipleri sigorta poliçelerinin masraflarını azaltabilmenin yollarını arayabiliyor. Ancak iki poliçe türü de kaza anında farklı tarafları koruduğu için ikisi de hayati önem taşıyor. Zorunlu trafik sigortası anlattığımız üzere, kaza anında karşı tarafa verilen maddi ve bedeni hasarları karşılıyor. Ancak yaptığınız kaza nedeniyle sizde ve aracınızda oluşan hasarı karşılamıyor. Bu aşamada kasko poliçesi devreye giriyor. Kasko, kaza halinde kendi hasarlarınızı karşılayan bir sigorta türü. Eğer kaskonuz varsa, aracınızın çalınma, yanma, kaza vb. durumlarla karşılaşırsanız zararınızı minimize ediyor.

Araç Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer aracınızın devam eden zorunlu trafik sigortası poliçeleriniz varsa, poliçe detaylarınıza İnternet üzerinden ulaşabilirsiniz. Araç sigorta sorgulama için çok sayıda devlet kurumunun ortak sistem üzerinden hizmet verdiği e-Devlet uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Sisteme giriş yapabilmek için e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza veya T.C. kimlik kartı bilgilerinize erişebiliyor olmanız gerekiyor. E-Devlet giriş şifrelerini PTT şubelerinden almak da mümkün.

E-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra, turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama adresinden aracınızın plaka bilgilerini girerek zorunlu trafik sigortası poliçe bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden yapılan zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemleri sadece giriş yapan kişinin üzerine olan araçlarda yapılabiliyor. Yani kendi üzerinize olmayan bir araç için poliçe sorgulaması yapmanız mümkün değil. Bir başkasının giriş bilgilerini kullanarak sisteme girmek ise rıza faktörü olmadan yapılması halinde bilişim suçlarına giriyor.

Editör Önerileri

Yeniden Değerleme Oranı 2023
Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar - 2022
2022 Alkollü Araç Kullanma Cezaları
2022 Trafik Sigortası Fiyatları
2022 Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezaları
2022 Vergi ve Harç Düzenlemeleri

Bizi Takip Edin

İLGİLİ BLOG YAZILARI