Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortasına Ne Olur?

17 Kasım 2023

Trafikte yaşanması muhtemel herhangi bir kaza sonrası oluşacak maddi hasarın teminatı için sürücüler kasko ve zorunlu trafik sigortası yaptırmalıdır. Kasko, meydana gelmiş olan hasarın sürücünün kendisi adına düşen kısmını karşılarken, zorunlu trafik sigortası karşı tarafta oluşan hasarları teminat altına alır.

Araçların alım ve satımı konusunda akla gelen sorulardan biri de halihazırda süre bakımından geçerli olan zorunlu trafik sigortasının satış işlemi sonrası devam edip etmeyeceği üzerinedir. Araç satışı sonrası zorunlu trafik sigortasının geçerliliği ve sürücülerin yapması gereken süreçleri aşağıda sizin için detaylı şekilde inceledik.

Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortasıyla İlgili Uygulamalar Nelerdir?

Trafik sigortasının geçerlilik süresi araç satışının gerçekleştiği noter kaydı baz alınarak belirlenir. Alınan her yeni araç için ayrıca trafik sigortası yaptırılması gerekir. Sürücüler trafik sigortasını yaptırmazlarsa yasal tedbirlere maruz kalırlar. 

Uygulanan tedbirler arasında aracın trafikten men edilerek otoparka çekilmesi bulunur. Sürücünün aracını tekrardan geri alabilmesi için para cezası ödemesi gerekir. 

Araç Satıldıktan Sonra Trafik Sigortası Primlerine Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortaları yıllık olarak yapılır. Trafik sigortasını yaptırmış olan bir sürücü daha sonrasında aracını sattığında, sigorta şirketleri tarafından yıllık bazda kalan günler hesaplanarak kendisine prim ödemesi yapılır. 

Sürücülerin prim iadesi alabilmesi için sigorta şirketine, araç satışının gerçekleştiği tarihi takip eden 10 gün içinde bildirimde bulunması gerekir. Ayrıca sürücülerin prim ödemesi alabilmesi için araçlarını sattıktan sonra noter satış sözleşmesi ile zorunlu trafik sigorta poliçelerini iptal ettirmesi gerekir. 

Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası Kaç Gün İçinde Yaptırılmalıdır?

Trafik sigortalarının geçerliliği araç satışından kısa bir süre sonra ortadan kalkar. Böylelikle sürücülerin araç değişimlerinde tekrar trafik sigortası yaptırması gerekir. 

Araç değişimi sonrası trafik sigortasının kaç gün içinde yaptırılacağını belirleyen iki durum bulunur. Mevcut durumlar sıfır araç alımı ve ikinci el araç alımıdır.

  • Sıfır araç alınması halinde trafik sigortasının, aracın alındığı tarih itibariyle yaptırılması gerekir.

  • İkinci el araç alınması halinde trafik sigortası, prim ödemek zorunda kalmadan 15 gün daha devam eder. Böylelikle sürücüler kendilerine tanınmış olan 15 günlük süre içerisinde yeni zorunlu trafik sigortalarını yaptırma imkanı elde ederler.

Trafik Sigortasız Araç Satılabilir mi?

Trafik sigortası yaptırılması kanunen zorunlu olan bir uygulama olsa da araç satışına etki eden bir tarafı yoktur. Yani trafik sigortası olmadan da noterlerde araç satışı yapılabilir.  

Sigortaladim.com üzerinden 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırarak evinizden rahat bir şekilde sigortanızı yaptırın. Trafik sigortası ve kasko sigortası için sizlere sunulan akılcı ve kolay çözümleri deneyin. 

Zorunlu trafik sigortanızı yaptırırken tek tek sigorta şirketi araştırmanıza hiç gerek yok! Sigortaladim.com ile yalnızca birkaç dakika içinde 20’den fazla sigorta şirketinden zorunlu trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. Sigorta şirketlerinden gelen teklifleri karşılaştırıp ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun olan poliçeyi seçebilir, zorunlu trafik sigortanızı online olarak pratik bir şekilde satın alabilirsiniz.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;